Szukasz pracy, ale ta ciągle cię omija? Oto pięć przyczyn

Aż trzech na czterech pracowników poszukuje nowych zawodowych możliwości lub jest otwartych na przyjęcie nowych propozycji.

Znalezienie odpowiedniej pracy nierzadko trwa tygodniami - oczekiwanie na odpowiedź na wysłane aplikacje, szereg rozmów rekrutacyjnych, stres, a potem... odmowa. Co zrobić, aby stać się pracownikiem w wymarzonej firmie?

Jak wynika z ostatniego raportu Conference Board, ponad połowa pracowników nie jest zadowolona z warunków zatrudnienia. Niższa względem oczekiwań płaca, brak perspektyw awansu czy opieki medycznej to główne powody niechęci do wykonywania obowiązków.

Aż trzech na czterech pracowników poszukuje nowych zawodowych możliwości lub jest otwartych na przyjęcie nowych propozycji - wynika z badań przeprowadzonych przez CareerBuilder.com. Nie jest to jednak takie proste. Część powodów jest oczywista: brak wymaganych kwalifikacji, nieudana rozmowa kwalifikacyjna czy zła konstrukcja CV odrzucają kandydatów bardzo szybko. Wielu pracowników nie zdaje sobie sprawy, że przyczyn niepowodzenia jest znacznie więcej. Oto one:

1. Jesteś zbyt cierpliwy

"Dziękujemy, oddzwonimy" - to klasyczne zdanie usłyszało wielu kandydatów, którzy ubiegali się o wymarzoną posadę. Zdecydowana większość z nich cierpliwie czeka na telefon, który... nigdy nie zadzwoni. Tymczasem pracodawcom zależy na takich osobach, którzy rzeczywiście wykazują zainteresowanie procesem rekrutacyjnym.

- Niedawno rozmawiałem z dwoma wykwalifikowanymi kandydatami na to samo stanowisko. Ten, który pozostawał w kontakcie z firmą poprzez wymianę maili i rozmowy telefoniczne pokazał, że może być kluczowym członkiem zespołu i to on otrzymał pracę - powiedział Barnes-Hogg, szef firmy rekrutacyjnej Yolo Insights.

2. Chwalisz się wykształceniem

Dyplom najlepszej uczelni niewątpliwie robi wrażeniem, jednak dla wielu rekruterów jest niewystarczający. Jak wynika z badań Indeed.com, ponad dwie trzecie menedżerów uważa, że wykształcenie nie jest najważniejszym czynnikiem, jaki brany jest w procesach rekrutacyjnych. Ich zdaniem, cenniejsze jest doświadczenie, nabyte umiejętności oraz wykorzystanie ich podczas wykonywania obowiązków - a tego często nie można nauczyć się podczas wykładów na studiach.

3. Myślisz, że "nie" znaczy koniec

Z analiz CareerBuilder wynika, że odmowa ze strony pracodawcy wcale nie musi oznaczać, że drzwi dla kandydata są już zamknięte. W ponad połowie firm rekrutujący chcą, aby ponownie przystąpił on do aplikacji na dane stanowisko. Jak głosi raport, oznacza to, że "powinien pozostać on w kontakcie z daną firmą, nawet jeśli nie otrzymał pracy za pierwszym razem".

Rozwiązaniem może okazać się wymiana wiadomości poprzez biznesowe media społecznościowe, jak LinkedIn. Warto przesłać menedżerowi informację z podziękowaniem za umożliwienie udziału w procesie rekrutacyjnym oraz zapytać, czy istnieje możliwość ponownej aplikacji w przyszłości. Będzie to dowód, że kandydatowi naprawdę zależy na pracy w konkretnej firmie.

4. Sądzisz, że CV wystarczy

Ponad połowa pracodawców uważa, że CV nie dostarcza informacji o kandydacie w sposób wystarczający na uwzględnienie go w rekrutacji. Z badań CareerBuilder wynika, że przedsiębiorstwa oczekują profesjonalnego portfolio wraz z listem motywacyjnym, przygotowanym specjalnie pod dane stanowisko w konkretnej firmie. Ponadto mile widziane są rekomendacje oraz linki do profilów społecznościowych.

5. Nie doceniasz kompetencji miękkich

Nawet jeśli CV jest pełne wpisów o poprzednich pracodawcach, ukończonych kursach oraz zdobytych nagrodach, to nadal nie gwarantuje otrzymania wymarzonej pracy. Badania pokazują, że 63 proc. pracodawców uważa, że równie ważne są kompetencje miękkie, jak kreatywność, umiejętność pracy w zespole czy pod presją czasu, pewność siebie, a nawet pozytywne nastawienie do życia.

Co robi pingwin w sombrero? Tak wygląda rekrutacja:

Co robi pingwin w sombrero? Tak wygląda rekrutacja
Co robi pingwin w sombrero? Tak wygląda rekrutacjaTVN24 BiS

Autor: PMB/gry / Źródło: Market Watch

Pozostałe wiadomości

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl