Najnowsze

Najnowsze

Linia produkcyjna DNA. "Tak wygląda fabryka przyszłości"

Czeka nas kolejna rewolucja przemysłowa? Uniwersytet w Londynie otworzył laboratorium za 2 mln funtów, którego celem jest stworzenie linii produkcyjnej DNA. W całym przedsięwzięciu chodzi o przekształcenie żywej tkanki w leki, szczepionki, a nawet w biopaliwa. - Tak wygląda fabryka przyszłości. Będziemy tu wytwarzać leki i chemikalia na podstawie molekuł. Współpracujemy z naukowcami w wielu dziedzinach - np. w petrochemii. Nasze badania pomogą także środowisku naturalnemu - przekonuje prof. Paul Freemont z Centrum Biologii Syntetycznej. Teraz, gdy tradycyjny przemysł znajduje się w dołku, zarówno biotechnologia, jak i inne dziedziny nowoczesnej nauki mogą okazać się szansą na sukces zarówno dla poszczególnych firm, jak i całych państw. Materiał „Świata Technologii”.

Minimalna wynagrodzenie. Lepszy etat czy umowa zlecenia?

Rząd chce wprowadzić minimalną stawkę godzinową w wysokości 12 złotych brutto, projekt zaopiniowała już pozytywnie Rada Dialogu Społecznego. Paweł Blajer Paweł Blajer policzył, ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w przypadku umowy o pracę i zlecenia.

Film jak malowany. Niezwykła animacja o życiu Van Gogha powstaje w Polsce

W Gdańsku powstaje nowy film o historii życia i śmierci Vincenta van Gogha. „Loving Vincent” będzie pierwszą na świecie pełnometrażową produkcją, która jest w pełni namalowana, w dodatku w charakterystycznym dla tego artysty stylu. Film wyreżyserowała polska reżyserka i malarka Dorota Kobiela we współpracy z Hugh Welchmanem - zdobywcą Oscara za animację „Piotruś i Wilk” w 2008 roku. Z producentem, Seanem Bobbitem w niedzielę na antenie TVN24BiS o 18:30 będzie rozmawiać Katarzyna Karpa – Świderek.

Pierwsze pieniądze z 500 plus wypłacone. Jutro popłyną do kolejnych rodzin

Minął pierwszy tydzień od uruchomienia sztandarowego programu rządu Rodzina 500 plus a pierwsze pieniądze trafiły już do rodzin. W Katowicach świadczenia otrzymało 111 z nich na łączną sumę 81 tys. zł. W Białymstoku pierwszą pozytywną decyzję otrzymał ojciec 4,5-miesięcznych bliźniaków. Jak mówił, pieniądze będą wydane przede wszystkim na bieżące potrzeby maluchów. Lublin, Gdańsk i wiele innych miast wypłacą pierwsze świadczenia w poniedziałek.

Kosmiczne domy prawie gotowe. Tak będziemy mieszkać za 50 lat?

Domy bez podłogi? To możliwe, tyle że w kosmosie. Naukowcy NASA przekonani o tym, że wkrótce ludzie będą osiedlać się na Marsie, zintensyfikowali prace nad budowaniem kosmicznych mieszkań ze specjalnych, lekkich materiałów. Znajdują się tam m.in. pomieszczenia do spania, mające intrygujące rozwiązania. Zanim udamy się na spoczynek, śpiwory należy przymocować do ściany - w przeciwnym razie w trakcie snu możemy... odlecieć. Nad głowami zainstalowana jest też siatka, która służy do poruszania się w stanie nieważkości. Znajdzie się nawet specjalny ogródek ze sztucznie uprawianymi roślinami. Tak jak w każdym, tradycyjnym domu jest i okno. Widok za nim dość statyczny - gwiazdy i gwiazdy. Materiał programu "Świat o czwartej".

Unijne dopłaty z poślizgiem. Przez zmiany kadrowe w rolniczej agencji?

Polska stara się, by Komisja Europejska umożliwiła nam wydłużenie okresu składania wniosków o unijne płatności dla rolników. W poniedziałek temat ten będą omawiać ministrowie rolnictwa "28". Nieoficjalnie mówi się, że opóźnienia związane są ze zmianami kadrowymi, do których doszło w zarządzającej środkami unijnymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Karabiny maszynowe i wyrzutnie rakiet. Broń kupisz nawet na Facebooku

Facebook, WhatsApp oraz inne media społecznościowe stają się nową platformą sprzedażową dla ludzi, którzy chcą kupić broń w na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej - wynika z badań przeprowadzonych przez instytuty badawcze - Small Arms Survey oraz Armament Research Services.

Zamiast elektrowni atomowej, fabryka Tesli. Francja kusi Elona Muska

Francuzi zachęcają Elona Muska, by to właśnie u nich otworzył swój europejski oddział fabryki elektrycznych aut Tesla. Zakład miałby stanąć w miejscu najstarszej elektrowni atomowej w kraju, która wkrótce zostanie zamknięta. Pomysłodawczynią rozwiązania jest minister energii Ségolene Royal, która rozmawiała już osobiście z Muskiem. - Nie powiedział "nie" - oświadczyła minister w rozmowie z Agence France Press.

Zamiast traw kwitną firmy, które je... malują

Zielone trawniki bujnie wyrastające przed domami odchodzą do przeszłości. Zmiany klimatyczne sprawiają, że susze nawiedzają coraz częściej rejony świata, które do tej pory obfitowały w wodę. Zamiast traw kwitną więc firmy, które je... malują.

Młodzi, kreatywni i wreszcie bez kompleksów. Polacy tworzą start-upy i chcą podbijać świat

- Przestaliśmy mieć kompleksy. Polacy myślą o aplikacjach, które nie będą sprzedawane czy używane tylko w Polsce, ale również na całym świecie - twierdzi Krzysztof Malicki, ekspert ds. nowych technologii. Jedną z takich osób jest 21-letnia Karolina Demiańczuk, twórczyni służącej do szybkiego umawiania spotkań aplikacji Spontime, czy Mateusz Mach, który jeszcze przed maturą stworzył „Five” - komunikator dla osób niesłyszących. Choć są dopiero na początku swojej drogi, interesują się nimi inwestorzy - także z Doliny Krzemowej, a ich pomysły wyceniane są na miliony dolarów. Materiał programu "Polska i Świat".

"Świat", 8.04

- To jest mylne wrażenie, że można uprawiać kłamliwą propagandę i to nie będzie dostrzegane za granicą - stwierdził w programie "Świat" Janusz Lewandowski, eurodeputowany PO. Jego zdaniem rząd PiS jest "niewidoczny" w Brukseli i nie broni tam polskich interesów. Miał dostać "wzdęcia godnościowego" na potrzeby polityki krajowej. Dodatkowo przedstawiciele polskich władz mają być postrzegani jako wysłannicy Jarosława Kaczyńskiego, który ma "taką a nie inną markę w Europie, na którą długo pracował".

Shirley Watts zamierza pozwać polskie władze. "Za to, jak traktowano moje klacze"

Shirley Watts, żona perkusisty The Rolling Stones w rozmowie z dziennikiem „The Guardian” zapowiada pozew sądowy przeciwko polskim władzom. To reakcja na wydarzenia w Janowie Podlaskim. W tamtejszej stadninie padły dwie należące do niej klacze. Janowska stadnina podlega Ministerstwu Rolnictwa, co oznacza, że wypłatę ewentualnego odszkodowania odczują wszyscy podatnicy.

"Biznes dla Ludzi", 8.04

W dzisiejszym programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer przedstawia ostatni raport paliwowy oraz wyjaśnia, jak wygląda struktura cen paliw, przygląda się nowej propozycji prezydenckiej ustawy frankowej i odpowiada na wątpliwości dotyczące terminu obowiązywania minimalnej stawki godzinowej przy umowie zlecenia. Ponadto, przytacza cztery wyjątki, które wykluczają wspólne rozliczenia się z małżonkiem oraz przestrzega przed korzystaniem z telefonu podczas jazdy samochodem informując o możliwych karach za ten "występek".

Kołodko o 500 plus: nie ma pieniędzy na ten program. To jest iluzja pani premier i jej niektórych ministrów

- Program Rodzina 500 plus nie ma finansowania. To jest dodatkowy wydatek z budżetu państwa w wysokości ok. 1,25 proc. PKB i tych pieniędzy nie ma. To jest tylko iluzja, którą karmi siebie pani premier Beata Szydło i jej niektórzy ministrowie - stwierdził były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. Jego zdaniem ministrowie finansów i rozwoju mają świadomość braków w budżecie.

To was zaskoczy! Filmowe gadżety w "Łotr Jeden. Gwiezdne wojny - historie"

Czego fani mogą spodziewać się po pierwszym spin-offie kosmicznej sagi? W sieci pojawił się już zwiastun filmu "Łotr Jeden. Gwiezdne wojny-historie" dający przedsmak tego, co będzie można zobaczyć na dużym ekranie. - Pojawia się coraz więcej rzeczy na planie, które są odniesieniem do starych „Gwiezdnych wojen”: dynamiczne i namacalne X-wingi i ich piloci, szturmowcy, ich walki uliczne oraz pola bitew, maszyny kroczące, AT-AT, droidy - wymieniali Paweł Zadrożny oraz Paweł Łęczycki ze Star Wars Artistic Team. Do studia TVN24BiS przybyli w towarzystwie jednego z bohaterów, który pojawił się w ostatniej części - "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy" - BB-8.

Kowalczyk ws. frankowiczów: KNF nie wykonała zadania tak, jak oczekiwaliśmy

- Są bardzo rozbieżne informacje nt. skutków przewalutowania kredytów frankowych. Oczekiwałem od Komisji Nadzoru Finansowego, że będzie to rzeczowa informacja, bardzo precyzyjna: kiedy, jakie kredyty zostały zaciągnięte, po jakim kursie, ile ich jest - mówił w TVN24BiS minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Niestety, KNF poszła po linii najmniejszego oporu, wysłała ankiety do banków, banki sobie napisały skutki i stąd mamy rożne rozbieżności - dodał.

Pierwszy tydzień 500 plus. Ponad milion wniosków i pierwsze wypłaty

Ponad milion wniosków złożonych w urzędach i online, pierwsze decyzje i wypłaty - mija pierwszy tydzień obowiązywania programu 500 plus. Niektóre samorządy przyjęły już dużą część spodziewanych wniosków, część przewiduje, że do końca miesiąca złożone zostaną prawie wszystkie.

Szydło: nie pracujemy nad podniesieniem opłaty paliwowej

Polski rząd nie pracuje i nie pracował nad podniesieniem opłaty paliwowej. Mówię to jasno i wyraźnie - stwierdziła dzisiaj premier Beata Szydło. Szefowa rządu skomentowała w ten sposób zamieszanie, jakie wybuchło wczoraj po słowach ministra i wiceministra infrastruktury.