Najnowsze

Najnowsze

Atak w centrum Ankary. Kto stoi za zamachem?

Co najmniej 28 osób zginęło, a 61 zostało rannych w zamachu terrorystycznym w centrum Ankary. Samochód pułapka eksplodował w pobliżu wojskowych pojazdów czekających na czerwonym świetle. - Trudność w pokonaniu Państwa Islamskiego nie polega na braku sił militarnych, lecz na zbieganiu się w syryjsko-irackim tyglu interesów wielkich światowych mocarstw - przekonywał w "Otwarciu dnia" Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

Masz kredyt we frankach? Zobacz, co proponuje prezydent

Przewalutowanie kredytów walutowych na złote po "kursie sprawiedliwym" i zwrot spreadów - to główne rozwiązania, które zawiera zaprezentowany w połowie stycznia br. projekt prezydenckiej ustawy frankowej. Zakłada ona trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Oprócz restrukturyzacji dobrowolnej, proponuje się restrukturyzację przymusową, w której określony ma być tzw. kurs sprawiedliwy, który będzie wyliczany indywidualnie. Ostatni mechanizm zakłada przeniesienie nieruchomości na kredytodawcę ze skutkiem zwolnienia z długu.

Frankowicze czekają na pomoc. "Temat nie może zostać zamieciony pod dywan"

Nadal nie ma konkretów ws. pomocy dla frankowiczów. W połowie stycznia swój projekt zaprezentowała Kancelaria Prezydenta i jak ocenia Marcin Gomoła, były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego, "ustawa idzie w dobrym kierunku, eliminuje ryzyko systemowe z systemu bankowego". Optymizmu na to jednak, że szybko wejdzie w życie nie podziela Alfred Adamiec główny ekonomista Assidus Investment Partners. - Będą piękne, okrągłe frazesy, natomiast cały proces legislacyjny będzie długo trwał - prognozuje ekonomista.

Ważą się losy Wielkiej Brytanii w Europie. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Brexicie

Decydujące godziny dla Wielkiej Brytanii jak i całej Unii Europejskiej. Eksperci nie mają bowiem złudzeń, ewentualny Brexit oznaczałby zawirowania na rynkach finansowych oraz opuszczenie Londyńskiego City przez biznesmenów. Stawiałby także pod ścianą setki tysięcy Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach. Wyjaśniamy, o co toczy się gra w unijnych negocjacjach z Wielką Brytanią. Kto straci, a kto zyska na Brexicie?

Kiedy Polacy będą zarabiać tyle, co Brytyjczycy? Mamy wyliczenia

Polacy chętnie wybierają Wielką Brytanię jako kierunek emigracji. To wszystko może się jednak zmienić za 15 lat w sytuacji, gdy zgodnie z zapowiedzią wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, "przeciętny Kowalski w Polsce będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE". Tego optymizmu nie podzielają jednak analitycy Sedlak&Sedlak. Z ich szacunków wynika, że wynagrodzenia Polaków dogonią płace Brytyjczyków po 15 latach jeśli wzrost płac w Wielkiej Brytanii wyniesie 1,5 proc., a w Polsce 11 proc. Trudno jednak sobie taką sytuację wyobrazić. Dlatego firma opracowała inne warianty, spośród których w tym najbardziej pesymistycznym, Polacy dogonią płace Brytyjczyków dopiero po ponad 91 latach. Kiedy wzrost płac na Wyspach wyniesie 1,5 proc., a w Polsce 3 proc.

Morawiecki: prezydencki projekt ws. frankowiczów dużym zagrożeniem dla banków

- Rząd na razie nie pracuje nad ustawą frankową, ponieważ jakąś opcję zaproponował pan prezydent. I czekamy na dokładniejsze analizy - mówił w "Kontrwywiadzie" w radiu RMF FM wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Moim zdaniem powinniśmy postawić na współpracę czy na dogadanie się pomiędzy tymi dwoma grupami, które do tej pory nie potrafiły się dogadać - świata bankowego i kredytobiorców. Jedna podchodziła emocjonalnie, a druga miała zbyt mało serca na dłoni.

Wenezuela podnosi ceny benzyny. Pierwszy raz od 20 lat

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w środę czasu lokalnego pierwszą od 20 lat podwyżkę cen benzyny, które i tak pozostaną najniższe na świecie. Popularna 95 podrożeje za litr 60-krotnie. Poprzednia podwyżka doprowadziła do krwawo stłumionych rozruchów.

"Świat", 17.02

- Lech Wałęsa ma swoje miejsce w historii - powiedział w programie "Świat" Leszek Miller. - To, co znaleziono w domu generała Kiszczaka, to może być potwierdzenie faktów znanych powszechnie - zaznaczył były premier i dodał, że "Wałęsa sam wspominał, że miał kontakt z SB i że coś podpisał".

Eksperci o 500 plus: nowego "baby boomu" nie będzie

Dzietność w Polsce będzie spadać, bo spada liczba kobiet w wieku rozrodczym. Nie mówimy dziś o wzroście urodzeń, najwyżej o ograniczeniu spadku - przekonuje prof. Irena Kotowska, demografka z SGH. Jej zdaniem dzięki programowi 500 plus nie czeka nas nowy "baby boom". Bo kluczowe są tu: partnerski model rodziny i stabilność zatrudnienia.

"Biznes dla Ludzi", 17.02

Co zakłada plan Morawieckiego? Jak wygląda transakcja kartą? Jak działa karta EKUZ? Co wyróżnia dobrego szefa? Na te pytania odpowiedzieliśmy w programie "Biznes dla Ludzi".

Wyścig o wyższe pensje. Jesteśmy tam, gdzie Niemcy, ale 40 lat temu

- Przeciętny Kowalski w Polsce będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE za 15 lat - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Taki jest m.in. cel planu rozwojowego, przygotowanego przez ministra rozwoju, a przyjętego we wtorek przez rząd. Do nadrobienia mamy jednak bardzo dużo. Dzisiaj Polska jest bowiem na poziomie, na którym Niemcy byli na przełomie lat 70. i 80.

Gwiazda Barcelony w finansowych tarapatach. Sąd zajął majątek piłkarza

- Czasami oceniamy piłkarzy jako gladiatorów, którzy radzą sobie świetnie na boisku, ale nie zawsze dotyczy to codziennego życia - mówił w TVN24 Biznes i Świat Radosław Majdan, były piłkarz reprezentacji Polski. Sąd w Brazylii przejął majątek piłkarza Barcelony Neymara o wartości prawie 50 milionów dolarów w związku z niezapłaconymi podatkami. Pod kontrolą państwa znalazły się m.in. jacht, prywatny odrzutowiec i kilka nieruchomości.