Najnowsze

Najnowsze

Przegląd prasy. Rośnie kolejka do polskich firm

W 2016 roku liczba amerykańskich przedsiębiorców zamawiających raporty handlowe o potencjalnych partnerach w Polsce zwiększyła się w porównaniu z poprzednim rokiem dwukrotnie - pisze "Rzeczpospolita".

Na Wall Street na koniec dnia lekkie wzrosty

Czwartek, po kilku wzrostowych sesjach, przyniósł w ciągu dnia lekkie ostudzenie nastrojów, ale handel zakończył się na plusach. W centrum uwagi rynku znajdują się doniesienia o planach reformy podatkowej w USA, rynki interpretują też środowe minutki z posiedzenia Fed.

Nie tylko Mieszkanie Plus. Będą zmiany w korzystaniu z lokali komunalnych

Mam nadzieję, że projekt ustawy dotyczące Narodowego Funduszu Mieszkaniowego zostanie rozpatrzony na posiedzeniu Rady Ministrów w przyszłym tygodniu i w marcu trafi do Sejmu - mówił na posiedzeniu komisji wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Smoliński zapowiedział też, że gminy będą mogły zawierać umowy dot. mieszkań komunalnych na czas określony.

Uchodźcy będą społecznie sprzątać włoskie miasto

Uchodźcy przebywający w Pizie we Włoszech będą jako wolontariusze pracować przy sprzątaniu miasta. Porozumienie w tej sprawie podpisały w czwartek władze miejskie z Czerwonym Krzyżem, który udziela gościny migrantom.

Fenomenalne dane gospodarki Niemiec niepokoją nawet Brukselę. Berlin w ogniu krytyki

Tak dobrych danych z niemieckiej gospodarki nie było od 27 lat. Jak poinformowało w czwartek tamtejsze biuro statystyczne, nadwyżka budżetowa w minionym roku wyniosła 23,7 mld euro. Nie wszystkich jednak to cieszy. Niemców otwarcie krytykuje Komisja Europejska za powodowanie nierównowagi w strefie euro. Reuters wskazuje ponadto, że to może podrażnić również resztę Unii Europejskiej, a nawet USA.

"Bilans", 23.02

Najnowsze dane z rynku pracy oraz kontrole skarbówki - to tematy, które zdominowały program "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Agaty Zamęckiej był Adam Abramowicz z Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości.

"Biznes dla Ludzi", 23.02

W programie "Biznes dla Ludzi" Agata Zamęcka mówiła o podwyżkach emerytur i rent oraz o skutkach inflacji. Ponadto pojawiły się najnowsze informacje dotyczące transakcji na rynku motoryzacyjnym - Opla chce bowiem kupić francuski koncern PSA. Gościem Agaty Zamęckiej był Roman Dębecki z magazynu "Auto Świat".

"Ta droga jest wiecznie zablokowana". Ma powstać nowa trasa nad morze

O rozpoczęciu prac nad koncepcją nowej drogi krajowej łączącej Gdynię z Władysławowem poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. Projekt miałby pomóc uporać się z korkami, które - zwłaszcza latem - tworzą się na drodze na Półwysep Helski.

Czy wojsko przyciąga młodych? Debata w TVN24 BiS

Siły zbrojne na świecie - to temat, który zdominował "Debatę Młodych" w TVN24 BiS. Niemcy ogłosiły, że w ciągu najbliższych siedmiu lat liczebność ich armii ma wzrosnąć do 200 tys. żołnierzy. Czy taki plan mógłby się udać w Polsce? Czy polskie wojsko przyciąga młodych? To pytania, na które odpowiedzi szukali: Rafał Paluch z Forum Młodych PiS, Jan Krukowski z Młodych Nowoczesnych oraz Rafał Lipski ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Popularna sieć ma problemy ze znalezieniem pracowników, ale nie podniesie płac

Prezes grupy Jeronimo Martins, operatora sieci Biedronka, zapowiada inwestycje w Polsce na około 400 mln euro, m.in. w budowę stu sklepów. Przyznał, że w niektórych częściach Polski grupa nie potrafi pozyskać nowej załogi. - W minionym roku w kilku zorganizowanych przez nas rekrutacjach do sklepów Biedronka nie udało nam się zakontraktować żadnego nowego pracownika - mówił. Ale dodał, że grupa nie zamierza rozwiązywać tych problemów podwyżką płac.

"Superprezes" motoryzacji rezygnuje ze stanowiska

Carlos Ghosn, który stoi na czele aliansu Nissan-Renault, zrezygnował ze sprawowania funkcji prezesa Nissana. Na swojego zastępcę na tym stanowisku wyznaczył dotychczasowego wiceprezesa Hiroto Saikawę - poinformowano w czwartkowym komunikacie.

Inflacja niespodzianie zjada emerytury. Polacy mogą sobie pozwolić na mniej

Wzrost cen sprawia, że emeryci za swoje świadczenia mogą kupić mniej. Zmiana realnej siły nabywczej przeciętnych rent i emerytur spadła do wartości ujemnej. To pierwsza taka sytuacja od ponad pięciu lat. Rada Polityki Pieniężnej spodziewa się wyraźnego wzrostu cen w pierwszych miesiącach roku, ale w dalszym okresie oczekuje stabilizacji.

David Bowie, Rag 'N' Bone Man, Adele. Statuetki Brit Awards rozdane

Muzyczny przemysł brytyjski, obok amerykańskiego, cały czas jest wiodącym na świecie. Wyznacza pewne trendy, dostarcza artystów - ocenili goście "Otwarcia Dnia". Dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Marcin Kusy wraz z aktorem i muzykiem Maciejem Jachowskim mówi o znaczeniu nagród Brit Awards dla świata muzyki i o tegorocznych zdobywcach statuetek. Wśród nich znalazł się m.in. David Bowie, który zmarł tuż po wydaniu swojej ostatniej płyty w 2016 roku.

Zmień bieg swojej kariery z elitą polskich przedsiębiorców

Ruszyła kolejna edycja programu Mentors4Starters. - Jest to program doradczo-rozwojowy (...) dla każdego między 20. a 35. rokiem życia, kto chciałyby porozmawiać z ekspertem i dzięki temu przyspieszyć bieg swojej kariery - wskazuje Maria Belka, współzałożycielka i prezes Fundacji Mentors4starters. - Mamy elitę polskich menadżerów i przedsiębiorców wśród mentorów, dużą pomoc daje również Polska Rada Biznesu - wtóruje Wojciech Kostrzewa, prezes Zarządu ITI.

Pomysł zmian w 500 plus. Setki rodzin zyskałyby prawo do wsparcia

PSL chce wprowadzenia do programu Rodzina 500 plus zasady "złotówka za złotówkę". Miałaby ona sprawić, że przekroczenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia nie będzie automatycznie oznaczało jego utraty - powiedziała na czwartkowej konferencji posłanka ludowców Andżelika Możdżanowska. Dodała, że stanowisko rządu "na dzień dzisiejszy jest negatywne".

Autostopem po Omanie. Połowę kraju zajmuje pustynia

Choć - jak zaznaczył gość "Pokaż nam świat" Adam Wnuk - połowę terenu kraju zajmuje pustynia, to Oman nie rozczarowuje. - Znajdzie się wiele i dla tych, którzy lubią naturę, ponieważ jest i pustynia, i plaże z pięknym morzem, i są góry - opowiadała Joanna Wnuk. Zapewnia, że znajdzie się też także coś dla tych, którzy lubią architekturę, ponieważ w każdym mieście jest fort lub zamek i są piękne meczety. Podróżnicy podpowiadali także, jak sprostać kulturowym wymaganiom Omanu.

Wyższe emerytury i renty. Zmiany już od marca

1000 zł brutto emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, 750 zł renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - to kwoty najniższych świadczeń, które od 1 marca będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Śmigłowce będą dostarczone wojsku na czas". Macierewicz odpiera zarzuty opozycji

Opozycja zarzuca, że polskie wojsko nie ma śmigłowców i nie będzie ich w najbliższym czasie miało, szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz odpowiada. - Te śmigłowce będą dostarczone wojsku na czas, prędzej niż przewidywał to wasz terminarz - mówił w Sejmie. Konkretnych dat nie chce jednak podawać. - Ja terminu w trakcie postępowania powiedzieć nie mogę - dlatego, bo wtedy bym ograniczał polskiej stronie możliwość negocjacyjną - oświadczył minister.

W styczniu bezrobocie delikatnie w górę

Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 8,6 proc. wobec 8,3 proc. w grudniu - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że była najniższa w tym miesiącu od 26 lat. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1 mln 397,1 tys. wobec 1 mln 335,2 tys. osób przed miesiącem.

Dorn: Macierewicz dewastuje bardzo istotny fragment państwa polskiego

- Pan minister Macierewicz i obecny PiS-owski obóz władzy dewastuje bardzo istotny fragment państwa polskiego odpowiedzialny za bezpieczeństwo i jeszcze się tym chwali - tak były minister spraw wewnętrznych Ludwik Dorn, gość „Rozmowy Poranka” w TVN24BiS komentował decyzję MON o wymianie blisko 90 proc. kadry oficerskiej Sztabu Generalnego. - W takich instytucjach nie dokonuje się tak masywnych zmian w tak krótkim czasie, bo się je niszczy i niszczy się też nasze relacje zewnętrzne - dodał.

Religia wkracza do wojska. Chusty częścią kobiecego munduru

Tureckie żołnierki muzułmanki będą miały prawo do noszenia chusty jako części munduru. W państwie, które od utworzenia republiki przez Ataturka było świeckie i gdzie armia tej świeckości pilnowała, jest to kolejna gigantyczna zmiana, która nadeszła wraz z objęciem władzy przez prezydenta Erdogana.