Najnowsze

Najnowsze

To tu trafiają nasiona z całego świata. Na wypadek katastrofy

W założeniu, ma służyć ludzkości w razie globalnej katastrofy. Powinien przetrwać nawet najgorszy kataklizm, a przegrał z wodą z roztopów. Oto Globalny Bank Nasion w Spitsbergen. To skarbnica, gdzie jest przechowywanych nawet pół miliarda nasion roślin z całego świata. Jednak okazuje się, że nie są tam do końca bezpieczne. O podziemnym sejfie i jego problemach opowiadał Jakub Porada w programie "Pokaż nam Świat" TVN24 BiS.

Nie zdały testu, ale zawisną przy drogach. Sekundniki zaczną odliczać czas na światłach

Zielone światło. Takie od resortu infrastruktury i budownictwa otrzymał pomysł na wprowadzenie sekundników. Przydrożne urządzenia będą odliczać czas do zmiany światła. Jeszcze kilka lat temu, ministerstwo przeciwne było montażowi, bo zegary uważało za niebezpieczne. Dlatego niektórych dziwi zmiana zdania. Szczególnie, że podczas pilotażu w Grudziądzu nie przeszły próby pozytywnie. Z drugiej strony, za pomysłem sekundników optują kierowcy. Ich zdaniem, zegarki zapobiegną nieracjonalnym i gwałtownym manewrom. O racjach obu stron w programie "Raport" TVN Turbo.

Nie straszny mu żaden dron. Sprawdź, co potrafi "Jastrząb"

To system dedykowany do ochrony granic, więzień, lotnisk. Jeżeli w strefę jego działania wleci dron, automatycznie powiadomi ekipę. A to dzięki specjalnym sensorom dalekiego zasięgu, w które wyposażony jest "Jastrząb". W przypadku wykrycia obiektu, kamera zarejestruje każdy ruch intruza. Kolejny krok należy już do tak zwanego neutralizatora. Skuteczność działania systemu sprawdzał reporter z programu "Raport" w TVN Turbo.

Jazda "zderzak w zderzak" i bez kierunkowskazów. Autostrady przestają być bezpieczne

Nie włączają kierunkowskazów, uporczywie jeżdżą lewym pasem lub "zderzak w zderzak", gwałtownie hamują, a nawet parkują, gdzie zechcą. Oto tyko kilka zarzutów, jakie można postawić kierowcom jeżdżącym po autostradach w Polsce. Tymczasem, ruch na tego rodzaju drogach stale się nasila i drogi szybkiego ruchu zaczynają pękać w szwach. Czyli o wypadek coraz łatwiej. Do tej pory uważane za najbezpieczniejsze trasy, drogi szybkiego ruchu tracą swój status. Materiał z programu "Raport" TVN Turbo

Proponują "rozwiązanie strefy euro". "Najlepsze szanse na ocalenie Unii"

- Polska powinna starać się prowadzić dobrą politykę gospodarczą. Spełniać kryteria przynależności do strefy euro, natomiast nie ma żadnego powodu, żeby rezygnować z własnej waluty - uważa Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy i były wiceminister finansów. Zdaniem gościa programu "Bilans" w TVN24 BiS szanse, że eurogrupa rozwiąże swoje problemy obecnymi metodami "są nieduże".

Chcą wiedzieć wszystko o naszych pieniądzach. Liczne zastrzeżenia do superprojektu

Nowe narzędzie może wkrótce zyskać Krajowa Administracja Skarbowa. Jeżeli rządowy projekt zostanie przyjęty, to służba ta będzie miała szeroki dostęp do transakcji prowadzonych przez firmy, czyli pośrednio do informacji o tym, kto, gdzie, kiedy i za ile coś kupił. Superprojekt, na który składa się zmiana kilku ustaw, jest prowadzony pod hasłem "w celu przeciwdziałania wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych". Zastrzeżenie wobec niego zgłaszają zarówno banki, jak i fundacja Panoptykon. Zdaniem tej ostatniej państwo zyska nadmierną wiedzę o prywatnej sferze życia zwykłych obywateli.

"Radość, optymizm, zapał". Bez tego nie masz szans na sukces w pracy

Tylko połowa pracowników dużych polskich firm zaczyna dzień z optymizmem i zapałem, a ponad jedna trzecia wskazuje, że w pracy odczuwa często zniecierpliwienie, irytację i niepokój - wynika z raportu "Praca, moc, energia w polskich firmach". - Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że aby odnosić sukcesy, czy też pracować na optymalnym poziomie swoich możliwości, powinniśmy odczuwać pozytywne emocje – radość, optymizm, zapał - wyjaśnia Małgorzata Czernecka, psycholog i autorka raportu.

Własne "M" z rządową dopłatą. Przyznano mniej pieniędzy, niż można było

Na program Mieszkanie dla Młodych przyznano mniej pieniędzy, niż wyniósł limit na 2017 rok. Jak się okazuje, zamiast 95 procent zainteresowanym zakupem własnego "M" przyznano łącznie 91,47 procent dofinansowania. Bank Gospodarstwa Krajowego w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl podkreśla jednak, że w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości, żeby wznowić procedurę przyjmowania wniosków.

Decyzja Trumpa uderzy w Stany Zjednoczone. "To duży krok wstecz"

Mamy nadzieję, że decyzja USA nie będzie miała wpływu na zobowiązania innych krajów, zwłaszcza dużych gospodarek - oświadczył dyrektor generalny organizacji BusinessEurope Markus J. Beyrer. Podkreślił, że dialog z USA w sprawie klimatu trzeba kontynuować. Polscy eksperci oceniają, że porozumienie paryskie przetrwa, ale na decyzji prezydenta może stracić gospodarka amerykańska. Ich zdaniem możliwe są niższe inwestycje w sektorze energetycznym USA.

Prosecco z Brazylii i parmezan z Nowej Zelandii. Walczą z niby-włoskimi produktami

Chcą postawić na "made in Italia", bo podróbki coraz częściej zalewają rynki i odbierają klientów producentom z Włoch. Tamtejszy rząd postanowił z tym walczyć. Towary firmowane jako włoskie, a produkowane gdzie indziej, zarabiają bowiem co roku około 60 miliardów euro. Lekarstwem na ten problem miałby być znak towarowy, jednak nawet sami producenci żywności z Półwyspu Apenińskiego nie potrafią na razie porozumieć się, co ma kryć się pod hasłem "Made in Italy". Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Test w ekstremalnych warunkach. "Jedno z najtrudniejszych miejsc do przeżycia"

Zanim kosmiczny teleskop Jamesa Webba zacznie służyć naukowcom, jest testowany w przestrzeni wielkiej chłodni. Zdaniem eksperta "to jedno z najtrudniejszych miejsc do przeżycia, jeśli nie jest się kosmicznym teleskopem". Urządzenie, które ma trafić na mroźną orbitę, sprawdzany jest w upalnym Teksasie. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki przygotowaniu teleskopu na Ziemi w warunkach zbliżonych do kosmicznych sprzęt będzie niezwykle dokładny i znacząco poszerzy naszą wiedzę o Wszechświecie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Takich pieniędzy można im pozazdrościć. Gigantyczny majątek członków The Rolling Stones

Prawie 750 milionów funtów, czyli równowartość ponad 3,5 miliarda złotych - tyle wynosi łączny majątek grupy The Rolling Stones. Gdy ruszają w trasę, każdy muzyk ma osobistego lekarza i trenera fitness, a w sumie mają 292 lata. Mick Jagger w czasie jednego koncertu potrafi przebiec ponad 15 kilometrów. Takie ciekawostki przy okazji urodzin Rona Wooda oraz Charlie Wattsa podała brytyjska prasa. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Bez wizy wjadą do Polski. Zobacz, co to oznacza

11 czerwca zostanie zniesiony obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do UE. Oznacza to, że Ukraińcy będą mogli wjechać do krajów członkowskich bez wizy na 90 dni - w ciągu pół roku - w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.