Amerykański koncern Intel podjął decyzję o zaprzestaniu wspierania BIOS-a w komputerach od 2020 roku - podała firma. Decyzja może się odbić na działaniu starego sprzętu i oprogramowania w nowych urządzeniach.
Dotychczas produkowane przez Intela płyty główne zawierały specjalny moduł umożliwiający obsługę BIOS-a (CSM), jednak od 2020 roku firma ma całkowicie wycofać się z tego rozwiązania.
Co z komputerami?
W związku z zarzuceniem CSM nowe komputery w ogóle nie będą obsługiwały 32-bitowego oprogramowania, na przykład starych systemów operacyjnych. Problem dotyczy również starszego sprzętu. Intel tłumaczy podjętą decyzję względami bezpieczeństwa. Konkurencyjne AMD nie ujawniło na razie podobnych planów. Pierwsza wersja BIOS-a (Basic Input/Output System - podstawowy system wejścia-wyjścia) została opracowana w 1975 roku i sześć lat później znalazła zastosowanie w IBM PC. Do zadań BIOS-a należy nadzorowanie procesu uruchamiania systemu operacyjnego. Następcą BIOS-a jest UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Większość dzisiejszych platform korzysta z UEFI klasy drugiej. Zarzucenie wsparcia BIOS-a będzie towarzyszyło przejściu na UEFI klasy trzeciej.
Autor: msz//bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock