Gorączkowe przygotowania w sieciach handlowych. Pomysły na niedzielny zakaz handlu

[object Object]
Eksperci o rozszerzeniu zakazu handlu w niedzieleTVN24 BiS
wideo 2/3

Kancelaria Prezydenta zapowiada, że Andrzej Duda podpisze ustawę ograniczającą handel w niedziele. Dla sieci to oznacza tylko jedno - pozostał zaledwie miesiąc na przygotowanie się do rewolucji w przepisach. Pierwsze pomysły na dostosowanie się do nowej rzeczywistości już są.

Wiadomo na przykład, jakie rozwiązania bierze pod uwagę największa sieć handlowa w Polsce.

- Pracownicy z różnych sklepów informowali nas, że w piątek i sobotę czas pracy będzie przedłużony do godziny 23.45. W nocy z niedzieli na poniedziałek będą się musieli stawić piętnaście minut po północy - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Rober Jacyno z oddziału NSZZ "Solidarność" 80 przy Jeronimo Martins Polska, właścicielu sieci Biedronka.

- Inną propozycją są zmiany od godziny 4.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek do 12.00. Przypominam, że zgodnie z obecnym regulaminem pracy w Biedronce dobra pracownicza trwa od 6 do 6. Więc takie rozwiązanie to praca na dwie doby – dodaje.

Związkowcy boją się nie tylko pracy w nocy, ale także wydłużonych godzin pracy w piątki i soboty oraz zmian w niestandardowych godzinach. Jak zauważa Jacyno, mimo wolnych niedziel, "pracownicy i tak nie będą mogli odpocząć, bo w nocy z niedzieli na poniedziałek będą pracować".

Dlaczego Biedronce zależy na nocnej pracy? Chodzi głównie o przygotowanie sklepów do poniedziałkowego otwarcia. - Praca w nocy będzie potrzebna, bo tak też będą działały centra dystrybucyjne. Towar będzie wyjeżdżał w nocy i musi być przez pracowników na miejscu rozładowany – tłumaczy Jacyno .

"Trwają analizy"

Biedronka nie potwierdza oficjalnie tych doniesień. Sieć przyznaje jedynie, że obecnie trwają "analizy" w związku z wprowadzeniem zakazu niedzielnego handlu.

"Żadne finalne decyzje w sprawie godzin pracy nie zapadły. Trwają różnego rodzaju analizy wewnętrzne dotyczące oczekiwań naszych klientów po zmianie prawa" – informuje w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe Jeronimo Martins Polska.

Spółka nie chce komentować także kwestii godzin pracy w należącej do Jeronimo Martins sieci drogerii Hebe.

Inne sieci

Nie tylko jednak właściciel Biedronki szykuje się na marcową zmianę przepisów. "Analizujemy potencjalne zmiany w tym zakresie. Nie zapadła jeszcze wiążąca decyzja” - pisze w odpowiedzi na pytania tvn24bis.pl Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska. Jak informował "Dziennik Gazeta Prawna" także w tej sieci rozważane są zmiany w godzinach pracy.

Podobnie jest w sieci spożywczej Netto. "W obecnej chwili powołaliśmy grupę projektową, która obecnie wypracowuje najlepsze rozwiązanie organizacyjne, które umożliwi pogodzenie uregulowań związanych z czasem pracy, dobą pracowniczą i nową ustawą. Na pewno zrobimy wszystko, aby nasi pracownicy nie byli dodatkowo obciążeni" – zapewnia Mariola Skolimowska, rzecznik Netto.

Jak będą wyglądały noce z niedzieli na poniedziałek dla pracowników nie chce też zdradzić Carrefour, deklarując jedynie, że sieć się organizacyjnie przygotowuje do marcowej zmiany.

"Ograniczenie handlu w niedzielę wymaga głębokich zmian organizacyjnych. To wyzwanie nie tylko dla organizacji pracy w sklepie, ale także całego łańcucha dostaw, komunikacji, czy oferty handlowej" – zauważa biuro prasowe Carrefour.

Potrzebna zgoda związków

Zapisy dotyczące czasu pracy, oprócz Kodeksu pracy, są zagwarantowane także w regulaminach, które także wiążą pracodawców. Ich zmiana wymaga rozmów ze związkami zawodowymi.

Tak jest między innymi w Tesco. "W obowiązującym regulaminie pracy jest zapis, zgodnie z którym pracą w niedziele oraz święto jest praca wykonywana pomiędzy 6:00 w tym dniu a godziną 6:00 dnia następnego. W związku z tym, pracodawca, chcąc wprowadzić zmiany, ma obowiązek wystąpić do organizacji związkowych z wnioskiem o zmianę obowiązującego regulaminu pracy" – zauważa Elżbieta Jakubowska przewodnicząca NSZZ "Solidarność" przy Tesco Polska.

Podobnie w sieciach należących do Jeronimo Martins. - Biedronka jest związana regulaminem pracy, a jego zmiana będzie się wiązała z koniecznością rozmów ze związkami - mówi Jacyno.

O konieczności uzyskania zgody związków zawodowych przypomina też krajowa "Solidarność".

"Wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę nie zmienia kodeksu pracy. Nadal obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy, definicja doby pracowniczej oraz okres rozliczeniowy. W Biedronce funkcjonuje również związek zawodowy "Solidarność", co oznacza, że zmiany w regulaminie pracy muszą być wprowadzane w uzgodnieniu" - informuje Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Za pracę w godzinach nocnych pracownikom należy się też specjalny dodatek. Jego wysokość to 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli ok. 2,5 zł dodatkowo za każdą godzinę.

Nie tylko w nocy

Przypomnijmy, że pierwotny projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele przygotowany z inicjatywy NSZZ "Solidarność", zakładał, że zakaz będzie obowiązywał do godziny 6.00 rano w poniedziałek.

Jednak już na etapie prac w sejmowych komisjach wprowadzono poprawki, które ustaliły godziny zakazu handlu od 24.00 w sobotę do 24.00 w niedzielę.

Związkowcy złagodzili nieco swoje postulaty, proponując ograniczenie handlu do 4.00 w poniedziałek.

- Wskazujemy, zgodnie z postulatem podnoszonym przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej na posiedzeniu podkomisji, że dla zapewnienia prawdziwie wolnej niedzieli z myślą o rodzinie, zabezpieczeniu sfery socjalnej pracy, niedziela powinna być traktowana jako kolejne 28 godzin od godz. 24.00 (w sobotę w nocy) do godz. 4.00 rano następującej po niedzieli, co umożliwi jednocześnie zapewnienie właściwego zatowarowania sklepów przed ich otwarciem w poniedziałek rano - mówił Jerzy Kwaśniewski członek komitetu Inicjatywy Ustawodawczej podczas październikowych prac sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Jednak taka poprawka nie została zaakceptowana.

CZYTAJ PROJEKT USTAWY W WERSJI UCHWALONEJ PRZEZ SEJM

Można tylko oglądać

Praca w nocy to nie jedyny pomysł na obejście zakazu handlu. Dla przykładu sieć ubraniowa Top Secret rozważa otwarcie sklepów w niedzielę w formie showroomów (ubrania będzie można jedynie obejrzeć).

- Prawo mówi o zakazie handlowania, a nie otwieraniu sklepów, więc prawdopodobnie niektórzy otworzą swoje salony w niedziele na zasadzie konceptów typu "showroom". Będzie w nich można na przykład tylko przymierzyć ubrania, a zamówienie złożyć przez internet. My również rozważamy taki ruch – mówił w rozmowie z dlahandlu.pl Grzegorz Lipnicki, prezes tej sieci.

Zakaz handlu

Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta w przyszłym tygodniu - wynika z informacji przekazanych w środę przez Kancelarię Prezydenta.

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada br. Zgodnie z jej zapisami od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

CZYTAJ WIĘCEJ O WYJĄTKACH OD ZAKAZU HANDLU

Autor: ps//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET