Gorączkowe przygotowania w sieciach handlowych. Pomysły na niedzielny zakaz handlu

[object Object]
Eksperci o rozszerzeniu zakazu handlu w niedzieleTVN24 BiS
wideo 2/3

Kancelaria Prezydenta zapowiada, że Andrzej Duda podpisze ustawę ograniczającą handel w niedziele. Dla sieci to oznacza tylko jedno - pozostał zaledwie miesiąc na przygotowanie się do rewolucji w przepisach. Pierwsze pomysły na dostosowanie się do nowej rzeczywistości już są.

Wiadomo na przykład, jakie rozwiązania bierze pod uwagę największa sieć handlowa w Polsce.

- Pracownicy z różnych sklepów informowali nas, że w piątek i sobotę czas pracy będzie przedłużony do godziny 23.45. W nocy z niedzieli na poniedziałek będą się musieli stawić piętnaście minut po północy - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Rober Jacyno z oddziału NSZZ "Solidarność" 80 przy Jeronimo Martins Polska, właścicielu sieci Biedronka.

- Inną propozycją są zmiany od godziny 4.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek do 12.00. Przypominam, że zgodnie z obecnym regulaminem pracy w Biedronce dobra pracownicza trwa od 6 do 6. Więc takie rozwiązanie to praca na dwie doby – dodaje.

Związkowcy boją się nie tylko pracy w nocy, ale także wydłużonych godzin pracy w piątki i soboty oraz zmian w niestandardowych godzinach. Jak zauważa Jacyno, mimo wolnych niedziel, "pracownicy i tak nie będą mogli odpocząć, bo w nocy z niedzieli na poniedziałek będą pracować".

Dlaczego Biedronce zależy na nocnej pracy? Chodzi głównie o przygotowanie sklepów do poniedziałkowego otwarcia. - Praca w nocy będzie potrzebna, bo tak też będą działały centra dystrybucyjne. Towar będzie wyjeżdżał w nocy i musi być przez pracowników na miejscu rozładowany – tłumaczy Jacyno .

"Trwają analizy"

Biedronka nie potwierdza oficjalnie tych doniesień. Sieć przyznaje jedynie, że obecnie trwają "analizy" w związku z wprowadzeniem zakazu niedzielnego handlu.

"Żadne finalne decyzje w sprawie godzin pracy nie zapadły. Trwają różnego rodzaju analizy wewnętrzne dotyczące oczekiwań naszych klientów po zmianie prawa" – informuje w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe Jeronimo Martins Polska.

Spółka nie chce komentować także kwestii godzin pracy w należącej do Jeronimo Martins sieci drogerii Hebe.

Inne sieci

Nie tylko jednak właściciel Biedronki szykuje się na marcową zmianę przepisów. "Analizujemy potencjalne zmiany w tym zakresie. Nie zapadła jeszcze wiążąca decyzja” - pisze w odpowiedzi na pytania tvn24bis.pl Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska. Jak informował "Dziennik Gazeta Prawna" także w tej sieci rozważane są zmiany w godzinach pracy.

Podobnie jest w sieci spożywczej Netto. "W obecnej chwili powołaliśmy grupę projektową, która obecnie wypracowuje najlepsze rozwiązanie organizacyjne, które umożliwi pogodzenie uregulowań związanych z czasem pracy, dobą pracowniczą i nową ustawą. Na pewno zrobimy wszystko, aby nasi pracownicy nie byli dodatkowo obciążeni" – zapewnia Mariola Skolimowska, rzecznik Netto.

Jak będą wyglądały noce z niedzieli na poniedziałek dla pracowników nie chce też zdradzić Carrefour, deklarując jedynie, że sieć się organizacyjnie przygotowuje do marcowej zmiany.

"Ograniczenie handlu w niedzielę wymaga głębokich zmian organizacyjnych. To wyzwanie nie tylko dla organizacji pracy w sklepie, ale także całego łańcucha dostaw, komunikacji, czy oferty handlowej" – zauważa biuro prasowe Carrefour.

Potrzebna zgoda związków

Zapisy dotyczące czasu pracy, oprócz Kodeksu pracy, są zagwarantowane także w regulaminach, które także wiążą pracodawców. Ich zmiana wymaga rozmów ze związkami zawodowymi.

Tak jest między innymi w Tesco. "W obowiązującym regulaminie pracy jest zapis, zgodnie z którym pracą w niedziele oraz święto jest praca wykonywana pomiędzy 6:00 w tym dniu a godziną 6:00 dnia następnego. W związku z tym, pracodawca, chcąc wprowadzić zmiany, ma obowiązek wystąpić do organizacji związkowych z wnioskiem o zmianę obowiązującego regulaminu pracy" – zauważa Elżbieta Jakubowska przewodnicząca NSZZ "Solidarność" przy Tesco Polska.

Podobnie w sieciach należących do Jeronimo Martins. - Biedronka jest związana regulaminem pracy, a jego zmiana będzie się wiązała z koniecznością rozmów ze związkami - mówi Jacyno.

O konieczności uzyskania zgody związków zawodowych przypomina też krajowa "Solidarność".

"Wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę nie zmienia kodeksu pracy. Nadal obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy, definicja doby pracowniczej oraz okres rozliczeniowy. W Biedronce funkcjonuje również związek zawodowy "Solidarność", co oznacza, że zmiany w regulaminie pracy muszą być wprowadzane w uzgodnieniu" - informuje Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Za pracę w godzinach nocnych pracownikom należy się też specjalny dodatek. Jego wysokość to 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli ok. 2,5 zł dodatkowo za każdą godzinę.

Nie tylko w nocy

Przypomnijmy, że pierwotny projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele przygotowany z inicjatywy NSZZ "Solidarność", zakładał, że zakaz będzie obowiązywał do godziny 6.00 rano w poniedziałek.

Jednak już na etapie prac w sejmowych komisjach wprowadzono poprawki, które ustaliły godziny zakazu handlu od 24.00 w sobotę do 24.00 w niedzielę.

Związkowcy złagodzili nieco swoje postulaty, proponując ograniczenie handlu do 4.00 w poniedziałek.

- Wskazujemy, zgodnie z postulatem podnoszonym przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej na posiedzeniu podkomisji, że dla zapewnienia prawdziwie wolnej niedzieli z myślą o rodzinie, zabezpieczeniu sfery socjalnej pracy, niedziela powinna być traktowana jako kolejne 28 godzin od godz. 24.00 (w sobotę w nocy) do godz. 4.00 rano następującej po niedzieli, co umożliwi jednocześnie zapewnienie właściwego zatowarowania sklepów przed ich otwarciem w poniedziałek rano - mówił Jerzy Kwaśniewski członek komitetu Inicjatywy Ustawodawczej podczas październikowych prac sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Jednak taka poprawka nie została zaakceptowana.

CZYTAJ PROJEKT USTAWY W WERSJI UCHWALONEJ PRZEZ SEJM

Można tylko oglądać

Praca w nocy to nie jedyny pomysł na obejście zakazu handlu. Dla przykładu sieć ubraniowa Top Secret rozważa otwarcie sklepów w niedzielę w formie showroomów (ubrania będzie można jedynie obejrzeć).

- Prawo mówi o zakazie handlowania, a nie otwieraniu sklepów, więc prawdopodobnie niektórzy otworzą swoje salony w niedziele na zasadzie konceptów typu "showroom". Będzie w nich można na przykład tylko przymierzyć ubrania, a zamówienie złożyć przez internet. My również rozważamy taki ruch – mówił w rozmowie z dlahandlu.pl Grzegorz Lipnicki, prezes tej sieci.

Zakaz handlu

Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta w przyszłym tygodniu - wynika z informacji przekazanych w środę przez Kancelarię Prezydenta.

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada br. Zgodnie z jej zapisami od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

CZYTAJ WIĘCEJ O WYJĄTKACH OD ZAKAZU HANDLU

Autor: ps//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP