Najnowsze

Najnowsze

Morawiecki o budżecie na przyszły rok: mogą nastąpić pewne przesunięcia

Projekt przyszłorocznego budżetu mogą czekać kosmetyczne zmiany - poinformował w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ewentualne przesunięcia środków w stosunku do pierwotnego projektu "będą bardzo niewielkie". Projekt ustawy budżetowej na 2018 rok - to jeden z najważniejszych punktów wtorkowego posiedzenia rządu. W projekcie założono deficyt sektora finansów publicznych w 2018 roku w wysokości 2,7 procent PKB, a wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 procent.

Profil polskiego sklepikarza. Zobacz, u kogo robimy zakupy

To mężczyzna, w wieku 41-50 lat, z wykształceniem średnim lub wyższym. Jest aktywny zawodowo od ponad 20 lat, handlem detalicznym zajmuje się od ponad 5 lat, a niemal co drugi prowadzi co najmniej dwa sklepy. O kim mowa? O statystycznym właścicielu sklepu detalicznego.

Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o superlotnisku

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów. Pełna nazwa inwestycji to Port "Solidarność". Rząd pracuje nad projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Koncepcji przygotowania i realizacji CPK. Koszt budowy CPK wyniesie około 31-35 miliardów złotych, jego budowa ma potrwać 10 lat.

Uczepił się pędzącego pociągu. Trzymał się tylko wycieraczek

W Perth, na zachodzie Australii, aresztowano 23-latka, który uczepił się jadącego z prędkością 110 km/h pociągu. Niebezpieczny wyczyn nagrali zaskoczeni kierowcy. Mężczyzna stał na zewnętrznej krawędzi tyłu pociągu, gdzie mógł się trzymać jedynie wycieraczek. Jego podróż trwała cztery minuty.

Litewski minister gospodarki rezygnuje ze stanowiska

Minister gospodarki Litwy, członek Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP), Mindaugas Sinkeviczius poinformował w poniedziałek, że rezygnuje ze stanowiska w rządzie. Decyzję podjął w związku z opuszczeniem przez jego partię rządzącej koalicji.

Łakomy kąsek dla budżetu. Rząd wyciąga rękę po miliardy z Funduszu Pracy

Obcięcie budżetu Krajowego Funduszu Szkoleniowego i mniej pieniędzy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu - to plany finansowe związane z Funduszem Pracy na 2018 rok. Propozycjom obcięcia pieniędzy sprzeciwiają się związki zawodowe i pracodawcy. Wskazują między innymi, że minister finansów będzie miał więcej swobody w wydawaniu tych pieniędzy. A jest o co walczyć, bo w Funduszu Pracy zgromadzone są miliardy złotych.

Mieszkańcy nie chcą zamknięcia popularnego lotniska

Lotnisko Berlin-Tegel ma pozostać otwarte nawet po zakończeniu budowy portu lotniczego Berlin-Brandenburg. Tak zagłosowała większość mieszkańców niemieckiej stolicy, którzy wzięli udział w niedzielnym referendum w tej sprawie. To duży problem dla lokalnych władz, które opowiadają się zamknięciem lotniska w dzielnicy Tegel.

Brak rąk do pracy. Biją na alarm i wskazują, co "może nas uratować"

Już 60 proc. dużych i średnich polskich firm ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Wzrost płac jest gospodarce potrzebny - przekonuje Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Z kolei Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, uważa że powrót do szkolnictwa zawodowego "to jedyne, co może nas uratować".

Pierwszy polski milioner w nowej loterii. Trafił "piątkę"

Ponad 1,2 mln złotych zgarnął pierwszy polski milioner w Eurojackpot. Jak poinformował Totalizator Sportowy, zwycięski zakład został kupiony w Środzie Wielkopolskiej. Tak dużej wygranej nie byłoby, gdyby nie duża liczba zawartych w kraju zakładów oraz wysoki kurs wymiany euro.

Emocje tylko dla nielicznych. Zdobywca Korony Himalajów nie żałuje pasji

Poniosłem potężne straty, ale po stronie zysków miałem te emocje, które są dane tylko niewielu - mówił w programie "Pokaż nam świat" himalaista Piotr Pustelnik, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, czyli wszystkich czternastu ośmiotysięczników świata. - Zawsze sobie mówiłem, że to niebezpieczny sport, ale zawsze z tyłu głowy miałem poczucie, że to się dla mnie dobrze skończy - dodał.

Fatalny okres na drogach. "To kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa"

Piesi muszą zrozumieć, że na drodze są kierowcy. Kierowcy muszą zrozumieć, że poruszają się wśród pieszych. Kampania społeczna Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, we współpracy z resortem infrastruktury i budownictwa, ma nakłonić jednych i drugich do współpracy. Nie bez przyczyny kampania rusza właśnie teraz, jesień jest bowiem najniebezpieczniejszym okresem na drogach. Przez najbliższe tygodnie emitowane będą spoty, które mają zwrócić uwagę na zagrożenia wynikające z niezachowania ostrożności zarówno przez kierowców jak i pieszych. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Do emerytury pracujemy intensywnie, ale krótko. Polacy w ogonie

Choć Polacy pracują intensywnie, to ich kariery zawodowe są znacznie krótsze niż w większości państw Unii Europejskiej. Jak obliczył Eurostat w 2016 roku Polak mógł się spodziewać, że jego kariera zawodowa będzie trwała prawie 33 lata, co plasuje nas dopiero w trzeciej dziesiątce krajów należących do Wspólnoty. Jednym z powodów jest wcześniejszy wiek emerytalny kobiet. Najdłużej pracują Szwedzi, Duńczycy i Holendrzy. Średnia spodziewana długość pracy w Unii Europejskiej wynosiła 35 lat i 6 miesięcy. Jak podkreśla w swoim opracowaniu Eurostat, między 2006 rokiem, kiedy przeprowadzono poprzednie badanie, a 2016 rokiem długość spodziewanej aktywności zawodowej mieszkańców Europy znacznie się zwiększyła. To efekt głównie zmian regulacji dotyczących przejścia na emeryturę kobiet. W przypadku Polski długość oczekiwanego czasu pracy wydłużyła się o 2 lata i 7 miesięcy.

Fiskus szykuje zmiany w rozliczaniu zagranicznych zarobków. I uspokaja Polaków

Konwencja MLI pozwoli Polsce na zmianę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - w sumie obejmują one 78 państw, w tym Wielką Brytanię, Irlandię czy Norwegię. Zarabiający za granicą Polacy obawiają się konieczności składania deklaracji polskiemu fiskusowi. Ministerstwo Finansów uspokaja i podkreśla, że celem konwencji jest uniemożliwienie stosowania agresywnej optymalizacji podatkowej, a nie "utrudnienie życia pracownikom zagranicznym".

Rolls-Royce Phantom zadebiutował w Polsce. Kosmiczna cena nie odstrasza

Najbardziej arystokratyczny krążownik wjechał do Polski. W czwartek w Warszawie odbyła się premiera nowego Rolls-Royce Phantom. Nowy silnik V12 twin-turbo o pojemności 6,75 litra i moc maksymalnej 563 KM rozpędza tego 2,5-tonowego kolosa do setki w czasie zaledwie 5,3 sekundy. Jest to ponoć najlepiej wyciszone auto seryjne. Cena tego niezwykłego samochodu zaczyna się od 375 tysięcy euro, są już pierwsi chętni na zakup auta w Polsce. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

Słyną z kung-fu jak Bruce Lee. Shaolin otwiera się na cywilizację

Świątynia Shaolin w Chinach to najsłynniejszy ośrodek kung-fu, czyli sztuki walki, ale też samodoskonalenia. Kiedyś klasztor leżał w dość odludnym miejscu, teraz jego w pobliżu coraz bardziej rozrasta się aglomeracja. Wydawałoby się, że mnisi mogą uważać to za zagrożenie dla swojej sytuacji. Ale tak nie jest. Twierdzą, że bliskość współczesnej cywilizacji to wbrew pozorom szansa, którą warto wykorzystać. Materiał programu "24 Godziny".

Miały pomóc trzymać dobrą formę. Niektórych rozczarowują i zniechęcają

Wokół elektronicznych gadżetów, pomagających w aktywności sportowej, wybuchły kontrowersje. Z nowych badań wynika, że skutek ich działania nie jest do końca zgodny z założeniami. Okazało się, że jeśli ludzie ich używający nie osiągali założonych celów, na przykład ustalonej dziennej liczby kroków, częściej zmniejszali swoją aktywność fizyczną. Najbardziej na takie zjawisko podatna jest młodzież. Materiał programu "24 Godziny".