Najnowsze

Najnowsze

Jądro biznesu pęka. Po kontrowersyjnej decyzji Trumpa

"Zmiana klimatu dzieje się naprawdę. Odejście Ameryki od porozumienia będzie miało złe skutki tak dla kraju, jak i dla całego świata" - napisał na jednym z portali społecznościowych Elon Musk. Szef Tesli zdecydował się opuścić radę biznesową Białego Domu, która doradza prezydentowi. Taką samą decyzję podjął dyrektor generalny The Walt Disney Company Robert Iger

Nowe dane z amerykańskiego rynku pracy

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w maju wzrosła o 138 tys. wobec oczekiwań na poziomie 182 tys. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Stopa bezrobocia wyniosła 4,3 proc. vs konsensus 4,4 proc.

Polaków stać na coraz więcej. Nowe dane

Przeciętny miesięczny dochód tak zwany rozporządzalny na osobę w zaokrągleniu do złotówki wyniósł w 2016 roku 1475 złotych i był wyższy o 7 procent w porównaniu z 2015 roku - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Na konsumpcję wydajemy o 4,5 procenta więcej niż rok wcześniej.

Tankuj i jedź. Ceny sprzyjają kierowcom

Za nami szósty z rzędu tydzień obniżek cen paliw na stacjach - informują eksperci. Ich zdaniem najprawdopodobniej ceny będą nadal spadać. Wyjazdy na wakacyjny wypoczynek tuż po zakończeniu roku szkolnego mogą być zatem tańsze niż przed rokiem.

Zmieni się system orzekania o niepełnosprawności

Do końca czerwca ma się zakończyć przegląd polskiego systemu orzecznictwa dotyczącego niezdolności do pracy - poinformowała profesor Gertruda Uścińska, szefowa międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

Nie wierzą w lepsze emerytury. Większość Polaków popiera niższy wiek emerytalny

42 procent kobiet i 39 procent mężczyzn jest zainteresowanych kontynuowaniem pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego i opóźnieniem przejścia na emeryturę - wynika najnowszego z sondażu CBOS. W sondażu zwrócono uwagę, że ponad połowa Polaków ma świadomość, że w przyszłości świadczenia emerytalne w stosunku do zarobków będą niższe niż obecnie.

Wielka awaria uziemiła dziesiątki tysięcy podróżnych. Jest podejrzany

Ubiegłotygodniowe uziemienie samolotów British Airways na dwóch lotniskach w Heathrow i Gatwick było spowodowane przez … odcięcie prądu. Najprawdopodobniej był to błąd ludzki – informuje "The Times". W wyniku awarii systemu informatycznego na londyńskich lotniskach w weekend utknęło około 75 tysięcy podróżnych.

Kalisz: Trump nie dotrwa do końca pierwszej kadencji

Po wczorajszej decyzji Donalda Trumpa w sprawie wycofania z porozumienia klimatycznego USA będą na cenzurowanym – uważa Ryszard Kalisz, prawnik i polityk. - Wiemy, że przez ostatnią dobę telefony w Białym Domu się rozdzwoniły. Dzwonili przywódcy państw namawiając do wycofaniu z decyzji wycofania USA z porozumienia klimatycznego – mówił w TVN24BiS.

Wenecja pęka w szwach. Mówi stop nowym hotelom

W Wenecji jest za dużo miejsc noclegowych w hotelach i pensjonatach - oceniły tamtejsze władze i postanowiły zahamować stały, niekontrolowany rozwój bazy turystycznej. To kolejny krok, którego faktycznym celem jest uregulowanie napływu turystów do Wenecji.

Mieszkańcy Krymu obawiają się utraty ziemi. Fala protestów

Najpierw aneksja Krymu, teraz konfiskaty prywatnej ziemi? Mieszkańcy Krymu protestują na ulicach, ponieważ na ich działkach planowane są państwowe inwestycje. Manifestacje nie mają tym razem bezpośredniego związku z aneksją półwyspu przez Rosję, a chodzi o odbieranie ziemi. W tym wypadku – może być odbierana prywatna własność zwykłym ludziom. Na razie to tylko projekt, ale dla mieszkańców to naprawdę niepokojące. "Gdy będziemy milczeć, wszystko nam zabiorą" - można było przeczytać na transparentach podczas manifestacji w Sewastopolu. Władze uspokajają: wszyscy, którzy mają zalegalizowane swoje działki, mogą spać spokojnie. Mieszkańcy im jednak nie wierzą.

Soros o rządzie Orbana: to antydemokratyczna mafia

George Soros, miliarder i filantrop, bezkompromisowo krytykuje premiera Węgier Viktora Orbana i popiera ostre, unijne podejście do węgierskiej polityki - i przy okazji także do Polski. Soros – jak sam mówi - w oczach węgierskiego rządu, jest człowiekiem, który promuje swoją polityczną agendę, jest groźnym spekulantem i zwolennikiem napływu uchodźców. W oczach Sorosa zaś obecne władze Węgier są antydemokratyczną mafią.

Trzy państwa wyłamały się z pakietu klimatycznego. Jak to argumentują?

Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia klimatycznego, które uzgodniono w 2015 roku w Paryżu. Jak się okazuje, w Stanach Zjednoczonych jest wielu zwolenników negowania globalnego ocieplenia, a wśród nich nie brakuje polityków. Swoim sprzeciwem Amerykanie dołączają do dwóch krajów, które nie podpisały układu. To Nikaragua i Syria, które wskazały na wady samego pakietu paryskiego. Dlaczego tak było i jak zwolennicy wycofania się z porozumienia przez USA uzasadniali swój pogląd – o tym w programie 24 Godziny mówił Michał Sznajder.

Tysiące osób trzymało tu swoje pieniądze. Upada kolejny SKOK

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zawiesiła 2 czerwca działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Nike (SKOK Nike) oraz postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. Jak podała komisja, majątek tej spółdzielczej kasy nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań.

Przegląd prasy. Karty kredytowe znikają z portfeli Polaków

Dekadę temu za hotel, w wypożyczalni samochodów czy za zakupy w internecie mogliśmy zapłacić tylko kartą kredytową. Dziś wystarczy do tego karta debetowa. To główna przyczyna lawinowej rezygnacji Polaków z kart kredytowych. Ale niejedyna - pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".

LOT uruchomił nowe połączenie do Niemiec

LOT zainaugurował bezpośrednie rejsy z Warszawy do Stuttgartu. Będą wykonywane przez cały tydzień samolotami typu Embraer. Stuttgart to piąte miasto obsługiwane przez polskiego przewoźnika w Niemczech.

Ultraszybki internet w całej Unii i bez opóźnień. "To sieć sieci"

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa kraje członkowskie do lepszej współpracy we wprowadzaniu technologii ultraszybkiego internetu 5G w całej Unii Europejskiej. Sieć 5G ma być o wiele szybsza, niż obecnie wykorzystywane, a także odporna na spadki prędkości związane z tym, że wielu użytkowników korzysta z niej w tym samym czasie.

"Biznes dla Ludzi", 31.05

Mieszkanie plus, minus parking. Mieszkania w rządowym programie mieszkań na wynajem będą pozbawione parkingów podziemnych. Jak tłumaczył w rozmowie z Robertem Stanilewiczem prezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak, zamysłem programu jest, aby budować mieszkania w dobrym standardzie, ale jak najtaniej, stąd taka decyzja. Czy w budynkach będą windy? O tym rozmowa w programie "Biznes dla Ludzi".

Niemiecka policja chętnie rekrutuje Polaków

Niemiecka policja przyciąga Polaków. Dwustu chętnych zgłosiło się do Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu niedaleko Berlina. Szkoła zaprasza Polaków w swoje progi od 2015 roku, nie stawia bardzo wysokich wymagań dotyczących języka i innych umiejętności, ponieważ Policji zależy, by osoby mówiące po polsku zasilały jej szeregi. Szkolenie trwa trzy lata. Z danych GUS wynika, że w Niemczech jest już ponad 655 tys. Polaków, a w policji takich osób jest niewiele. Na terenie Brandenburgii pracuje kilkudziesięciu policjantów z Polski. Zobacz materiał Natalii Skawińskiej.

"Bilans", 01.06

Płaca minimalna dla kierowców tirów wciąż dzieli. Jej podniesienie do europejskiego poziomu będzie oznaczało problemy wielu polskich firm transportowych, które – jak mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników – są na poziomie rentowności między -5 proc., a 1,5 proc. – To, że branża jest w kryzysie wynika z tego, że uwierzyliśmy w zapewnienia, że do 2020 roku rynek transportowy będzie w całości zliberalizowany. Kupiliśmy nowe samochody, a państwa zachodnie stosują praktyki protekcjonistyczne – mówił gość Roberta Stanilewicza w programie "Bilans".