Najnowsze

Najnowsze

"Biznes dla Ludzi", 30.05

NSZZ Solidarność od kilku miesięcy walczy o wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę. Tymczasem OPZZ wysuwa swoją propozycję. Związkowcy chcą, by w tym dniu obowiązywała minimalna stawka godzinowa w wysokości 32,5 zł. W "Biznesie dla Ludzi" o tym pomyśle dyskutowali przedstawiciele obu związków - Dariusz Paczuski i Piotr Szumlewicz.

Będą zmiany w prawie o spółdzielniach mieszkaniowych

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw, która ma pozwolić spółdzielniom na uczestnictwo w programie Mieszkanie plus. Projekt przewiduje ważne zmiany dla członków spółdzielni, np. wyłącza spod egzekucji opłaty za media takie jak prąd, woda i gaz.

"Bilans", 30.05

Szaleństwo kredytowe. Związek Banków Polskich podał, że w pierwszym kwartale 2017 roku o 20 proc. wzrosła liczba osób ubiegających się o pożyczkę hipoteczną. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: kończy się dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych Następne dopiero w styczniu przyszłego roku. Więcej dowiesz się od Roberta Stanilewicza w programie "Bilans" w TVN24 BiS.

Firmy więcej "wrzucą w koszty". Są jednak pewne minusy

Firmy będą mogły jednorazowo zaliczyć w koszty inwestycje do 100 tys. zł - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT, który zaakceptował we wtorek rząd. Jednak zdaniem eksperta podatkowego Marka Kolibskiego problemem dla przedsiębiorców może być zapis w ustawie mówiący o tym, że odpis od podatku dotyczy tylko fabrycznie nowych środków trwałych.

Niemcy demaskują nadużycia w pobieraniu zasiłków na dzieci

Resort finansów Niemiec potwierdził we wtorek doniesienia mediów o rosnącej liczbie przypadków nieuzasadnionego pobierania przez obywateli krajów Unii Europejskiej zasiłku na dzieci mieszkające w kraju pochodzenia. Dotyczy to obywateli krajów Europy Południowo-Wschodniej.

Szansa na darmowe WiFi, gdzie nie ma internetu. Sfinansują tysiące punktów

Unia Europejska proponuje nowy projekt w ramach powstającej Unii Cyfrowej – tworzenie darmowego WiFi w miejscach publicznych. Hot-spoty powstać mają w parkach, szpitalach czy bibliotekach. Budżet na inwestycje daje Unia, miasta i gminy mają natomiast zapewnić usługi i utrzymanie. W planach jest sfinansowanie WiFi w ponad sześciu tysiącach miejscowości.

"Ostatni normalny budżet". Unia planuje wydatki, Londyn czeka

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek projekt budżetu Unii Europejskiej na 2018 r., który będzie ostatnim planem finansowym dla 28 państw członkowskich, zanim wspólnotę opuści Wielka Brytania. Bruksela planuje, że w przyszłym roku zobowiązania unii będą mogły sięgnąć 161 miliardów euro.

Smartfon od twórcy Androida. Kilka rzeczy zaskakuje

Ekran o przekątnej 5,6 cala z zaokrąglonymi rogami, 4 gigabajtów pamięci RAM, kamerka do selfie - to tylko niektóre z właściwości Essential Phone, nowego smartfona stworzonego przez Andy Rubina, ojca Androida. Cena aparatu jest dosyć wysoka.

Rynek najmu czekają zmiany. Deweloperzy zacierają ręce

Rządowy projekt ustawy, stwarzający ułatwienia dla firm działających na rynku nieruchomości, wzmocni rozwój polskiego rynku najmu, będzie służyć rozwojowi rynku kapitałowego, natomiast można mieć wątpliwości, czy nie stwarza zbyt dużych preferencji podatkowych dla firm akurat z tego segmentu - tak eksperci komentują rządowy projekt ustawy o REIT-ach.

Szybciej na emeryturę. Ile osób skorzysta?

Obecnie około 17 procent osób nabywających uprawnienia emerytalne decyduje się pracować dłużej - wynika z danych resortu rodziny i pracy. Jego przedstawiciele szacują, że obecna kampania informacyjna na temat emerytur może zwiększyć wskaźnik pracujących dłużej do 20-25 procent.

Nowy boom mieszkaniowy. Polacy dawno nie brali tylu kredytów

W pierwszym kwartale tego roku liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 20 procent wobec poprzedniego kwartału - podał Związek Banków Polskich. Od stycznia do marca klienci podpisali ponad 50 tysięcy umów. To niespotykany wzrost od boomu kredytowego z lat 2006-08.

"Uczą się jak rozpoznawać niewybuchy". Przerażający los dzieci w Syrii

- Żeby dzieci mogły się tam uczyć, to najpierw muszą wiedzieć jak rozpoznawać niewybuchy - mówi o życiu w Syrii Robert Korzeniowski, ambasador dobrej woli Unicef. Jak dodaje, tylko w ostatnich dwóch miesiącach w okolicach Aleppo zginęło 40 dzieci. Polska misja obserwowała jak wygląda los rodzin w kraju pogrążonym w wojnie domowej. Zofia Dulska z Unicef Polska wskazuje, że każdy kto chce pomóc tym rodzinom może wpłacić darowiznę na stronie Unicef Polska. Materiał z programu "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS.

Największa armia po USA. Potencjał sił zbrojnych Turcji

Potężna armia i olbrzymia niepewność. Turcja druga pod względem liczebność wojsk w NATO, to kluczowy kraj dla utrzymania stabilności zarówno militarnej jak i społecznej w regionie. Kontrolują bowiem przepływ uchodźców do Unii Europejskiej i mogliby zdławić dżihadystów tak zwanego Państwa Islamskiego - o tym w programie "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS mówił Patrycjusz Wyżga.

Eksperci o znaczeniu sił zbrojnych Turcji

Potężna armia i olbrzymia niepewność. Turcja druga pod względem liczebność wojsk w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, to kluczowy kraj dla utrzymania stabilności zarówno militarnej jak i społecznej w regionie. Kontrolują bowiem przepływ uchodźców do Unii Europejskiej i mogliby zdławić dżihadystów tak zwanego Państwa Islamskiego. Czy prezydent Erdogan wciąż jest partnerem, którego przywódcy zachodu mogą traktować jak "swojego"? Na ten temat w programie "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS rozmawiali prof. Katarzyna Górak-Sosnowska, ekspertka do spraw islamu i Bliskiego Wschodu oraz dr Jacek Raubo z Defence24.

Laptopy tylko w luku bagażowym? Amerykanie myślą o rozszerzeniu zakazu

Do samolotu bez laptopa. Amerykanie rozważają rozszerzenie zakazu wnoszenia laptopów, tabletów i innego sprzętu elektronicznego na pokład wszystkich samolotów lecących do Stanów. Gościem programu "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS był Maciej Karczyński, były funkcjonariusz policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.