Najnowsze

Najnowsze

Rośnie dług publiczny. Ministerstwo podało dane

Ministerstwo Finansów poinformowało, że państwowy dług publiczny na koniec pierwszego kwartału 2018 roku wzrósł o 2,8 procent wobec stanu na koniec ubiegłego roku. Na koniec marca dług publiczny wyniósł dokładnie 989 miliardów 179,3 miliona złotych.

Wzrost PKB na mieszkańca. Polska czwarta w Unii Europejskiej

Polska jest czwarta w Unii Europejskiej pod względem wzrostu Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca – wynika z danych Komisji Europejskiej, która porównała okresy poprzedzające dwie perspektywy unijne. W zestawieniu ustąpiliśmy miejsca tylko Irlandii, Litwie i Malcie.

Krowa-turystka uniknie kary śmierci

Bułgarska krowa Penka, która naruszyła unijne przepisy, przekraczając granicę z nienależącą do Wspólnoty Serbią, nie zostanie uśpiona - ogłosiła w poniedziałek bułgarska Agencja do spraw Bezpieczeństwa Żywności. Laboratoryjne analizy pokazały, że przebywająca obecnie w izolacji krowa jest całkowicie zdrowa. Penka do końca tygodnia zostanie zwrócona właścicielowi.

Miliony na podwyżki dla górników. Porozumienie w górniczej spółce

Wzrosną pensje górników w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Spółka od czerwca zwiększy fundusz wynagrodzeń o 7 procent, co oznacza, że na płace będzie przeznaczała o około 187 milionów złotych więcej niż do tej pory. Pracownicy dostaną też jednorazowo około 370 milionów złotych, które utracili z powodu wprowadzonych wcześniej oszczędności.

Najpotężniejsze firmy świata. Na czele Chińczycy, Polacy daleko

Chiński państwowy bank ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) jest najpotężniejszą giełdową spółką świata - wynika z najnowszego rankingu Global 2000, opracowanego przez magazyn Forbes. Najwyższe miejsce wśród polskich firm zajął PKN Orlen, który uplasował się na 713 pozycji.

Imponujące zarobki w atomowej spółce

Nawet 55 tysięcy złotych miesięcznie - tyle do połowy ubiegłego roku mógł zarabiać Krzysztof Sadłowski, który pełni obowiązki prezesa spółki PGE EJ1, zajmującej się budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Po zmianie przepisów jego maksymalne zarobki to niecałe 38 tysięcy złotych.

Niezwykła ekspedycja Marka Kamińskiego. Pojedzie do Japonii autem elektrycznym

Z Polski przez Rosję, Mongolię, Chiny, Koreę Południową aż do Japonii. Taką trasę chce pokonać Marek Kamiński, doświadczony podróżnik, eksplorator i autor projektu "No Trace Expedition". - To około 15 tysięcy kilometrów. Mimo, że np. w Mongolii nie ma stacji szybkiego ładowania, to mam nadzieję, że dam radę i przetrę ten szlak dla innych oraz pokażę, że samochód elektryczny to nie jest tylko miejskie autko, ale taka maszyna, którą można eksplorować świat - mówił Marek Kamiński.

Wszystkie twarze Birmy. "Są tam jeszcze dziewicze miejsca"

Brima to przepiękny kraj z bogatą historią. Pewnie nie udało mi się oddać wszystkich twarzy Birmy, ponieważ są tam jeszcze miejsca dziewicze, jak na przykład archipelag Mergui, który w ogóle nie jest odkryty - mówił w programie "Pokaż nam Świat" Krzysztof Deszczyński, podróżnik i fotograf oraz autor książki "Kolory Deszcza. Birma".

Ile kosztuje podróż do Birmy?

Ponad 2 tysiące złotych - tyle trzeba zapłacić za bilet w obie strony do Birmy. Tani nocleg znajdziemy nawet za 36 złotych, a obiad to wydatek około 13 złotych. Więcej praktycznych porad w programie "Pokaż nam Świat" w TVN24 BiS.

"Matczyna emerytura". Beata Szydło składa deklaracje

Razem z premierem Mateuszem Morawieckim przygotowujemy projekt emerytury dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej czwórkę dzieci - zapowiedziała w sobotę wicepremier Beata Szydło. Projekt ma być gotowy do końca wakacji.

Najbliższa niedziela bez zakupów

W najbliższą niedzielę - 10 czerwca - nie zrobimy zakupów w większości placówek handlowych. Ograniczenie handlu będzie obowiązywało też w przypadku kolejnej niedzieli, przypadającej 17 czerwca.

Ministerstwo zachęca loterią do obligacji. Bez wygranej trudno na nich zarobić

Papiery premiowe to nowy sposób państwa, żeby nakłonić Polaków do zakupu papierów dłużnych. Jeśli komuś uda się wylosować premię, to w praktyce oprocentowanie jego obligacji zamiast 1,5 procent może wzrosnąć do ponad 13 procent, 120 procent, 1200 procent, czy nawet bajońskich 12000 procent w skali roku – wynika z wyliczeń Open Finance.

Szczyt za 130 milionów złotych. Inni wydawali dużo więcej

128 599 409 złotych – dokładnie tyle pieniędzy przewidziano na organizację szczytu klimatycznego COP 24 w Katowicach. To sporo mniej niż kosztował ubiegłoroczny szczyt w Bonn. Jego organizacja kosztowała 180 milionów euro. W grudniu, w katowickim Spodku ma się pojawić nawet 40 tysięcy delegatów z prawie 200 państw świata.

Walczą o podwyżki, ale utajnili negocjacje. Wśród pielęgniarek zawrzało

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych negocjuje z Ministerstwem Zdrowia między innymi kwestię podwyżek płac dla pielęgniarek. Ale rozmowy nie są jawne. Utajnienie ich treści wywołało oburzenie części środowiska, które obawia się, że decyzje będą zapadać za ich plecami. Pielęgniarki domagają się informacji na temat propozycji resortu.