Najnowsze

Najnowsze

Reuters: szykuje się fuzja na rynku bankowym w Polsce. "Jest zgoda prezesa PiS"

Pekao, drugi co do wielkości bank w Polsce, najprawdopodobniej zaproponuje połączenie z Aliorem - poinformował Reuters, powołując się na dwa źródła. Zdaniem agencji rekomendacja w tej sprawie ma zostać wydana po czerwcu. Jedno ze źródeł, cytowane przez Reutersa, informuje, że połączenie zaakceptował już prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Konstytucyjne wątpliwości w sprawie zmian w emeryturach. Jest odpowiedź resortu finansów

Uprzywilejowanie pozycji Polskiego Funduszu Rozwoju Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i regulacje dotyczące czasu wejścia w życie ustawy mogą naruszać konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – ostrzegają pracownicy z Rządowego Centrum Legislacji. Resort finansów tłumaczy, że uwagi RCL były analizowane i omawiane w trakcie uzgodnień, zapowiada też rozszerzenie uzasadnienia projektu.

Biało-czerwony dreamliner LOT-u już w Warszawie

W czwartek przed godziną 10, na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował dreamliner PLL LOT pomalowany w biało-czerwone barwy upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzy samoloty F-16 asystowały maszynę od momentu jego wlotu w polską przestrzeń powietrzną.

Jesteśmy sami we Wszechświecie? Zdaniem naukowców to bardzo prawdopodobne

Naukowcy od lat próbują ustalić, czy jest w kosmosie inna niż nasza cywilizacja. Najnowsze wyliczenia naukowców z Wielkiej Brytanii znacząco osłabiają nadzieje na to, że tak jest. Specjaliści z Instytutu Przyszłości Ludzkości z Uniwersytetu Oksfordzkiego za pomocą modeli matematycznych oszacowali, że prawdopodobieństwo, że jesteśmy sami we Wszechświecie wynosi pomiędzy 39 a 85 procent. To, że jesteśmy sami w naszej galaktyce, jest jeszcze bardziej prawdopodobne. Szanse na to wynoszą pomiędzy 53 a 99,6 procent. Materiał programu "24 Godziny" TVN24 BiS.

Drony pomogą w walce z narkobiznesem

W Kolumbii flota niewielkich bezzałogowych dronów będzie latać nad wykrytymi nielegalnymi uprawami koki. Rośliny będą spryskiwane i niszczone przy użyciu glifosatu. Przepis w tej sprawie podpisał ustępujący prezydent Juan Manuel Santos. W ten sposób władze kraju chcą zwalczać produkcję narkotyków. Oceniono, że taki sposób działania zminimalizuje szkodliwy wpływ pestycydu na ludzi. Materiał z programu "24 Godziny".

Wyrabia ciasto, nakłada składniki. Robot specjalistą od pizzy

Francuski startup stworzył robota, który jest w stanie przygotować 120 sztuk pizzy na godzinę. Sam przygotowuje spód, nakłada kolejne składniki, wstawia do pieca, wyjmuje, kroi i pakuje. Ale mistrzowie przygotowania tego dania ripostują – robot wszystkiego sam nie dopilnuje, nie jest na przykład w stanie idealnie ocenić konsystencji ciasta. Materiał programu "24 Godziny" TVN24 BiS.

Pigułka zamiast zastrzyku. Nadzieja dla blisko pół miliarda osób

Naukowcy dają nadzieję cierpiącym na cukrzycę. Uczeni z amerykańskiego Harvardu przeprowadzili udane testy podania insuliny w postaci kapsułek zamiast zastrzyku. Testowano to na szczurach, u których stwierdzono obniżenie poziomu cukru we krwi. Konieczne są dalsze eksperymenty, aby potwierdzić skuteczność tej metody. Na prace naukowców z nadzieją czeka blisko pół miliarda osób na świecie – bo tylu zmaga się z problemem cukrzycy. O szczegółach w programie "24 Godziny" TVN24 BiS mówił Mateusz Walczak.

"Biznes dla Ludzi". Umowy o dostawach LNG z USA

Umowy w sprawie dostaw amerykańskiego LNG do Polski - to jeden z głównych tematów programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Bartłomiej Sawicki z portalu BiznesAlert. Ponadto o zapowiedziach władz USA, które chcą zablokować eksport ropy naftowej z Iranu, mówił Sławomir Majman, ekspert do spraw inwestycji zagranicznych w kancelarii Dentos.

"Bilans". Mały ZUS dla małych firm

Projekt tak zwanego małego ZUS-u dla drobnych firm - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był ekspert podatkowy Marek Kolibski z KNDP.

Po co trenować sztuki walki?

Droga do samodoskonalenia, hobby i sposób na życie. Warto trenować sztuki walki - przekonywali goście Rafała Wojdy w programie "Świat" w TVN24 BiS.

Rząd szykuje duże zmiany dla 200 tysięcy firm. Wyjaśniamy, jak obliczyć składkę ZUS

Zmiany w sprawie składek ZUS, które we wtorek przyjął rząd, oznaczają, że nawet 200 tysięcy drobnych przedsiębiorców będzie od stycznia mniej odprowadzać co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę - ponad 1,2 tys. zł. Po zmianie przepisów, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będą mogły płacić składki obniżone. Jak wyliczyć nową składkę, tłumaczył w TVN24 BiS ekspert podatkowy Marek Kolibski z firmy Doradcy Podatkowi Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Rządowi prawnicy krytykują emerytalną rewolucję. Może być niezgodna z konstytucją

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych może być niezgodna z artykułem 32 konstytucji, który mówi o równości wobec prawa - wynika z opinii przedstawionej przez Rządowe Centrum Legislacji. Zdaniem ekspertów konstytucję może naruszać między innymi uprzywilejowana pozycja Polskiego Funduszu Rozwoju i nierówny czas wejścia w życie ustawy.

Uber może jeździć w Londynie. Okres próbny

Uber wywalczył przed sądem tymczasową 15-miesięczną licencję na prowadzenie swojej działalności w Londynie. Wcześniej, we wrześniu ubiegłego roku miejscy urzędnicy uznali, że firma mało odpowiedzialnie podchodzi do kwestii sprawdzania przeszłości kryminalnej zatrudnianych kierowców i dlatego nie przedłużyli licencji Uberowi. Firma odwołała się od decyzji urzędników i jednocześnie przeprosiła za swoje postępowanie.

Policjantki w kusych szortach. "Chcieliśmy być pionierami"

W mieście Burummana w Libanie do pomocy w kierowaniu ruchem drogowym zatrudniono kobiety. Uwagę zwraca to, że część uniformów policjantek stanowią... szorty. W kraju, w którym ponad 60 procent mieszkańców stanowią muzułmanie, to sytuacja naprawdę niezwykła. - Dzisiaj znajdziesz ministra, który nie nosi krawata, czy prezydenta, który chodzi w dżinsach. My też chcieliśmy być pionierami - mówi burmistrz miasta. Materiał programu "24 Godziny".