ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Wymienione drzwi, zupełnie nowe okna, ocieplone ściany i stropy - kilkanaście mieszkalnych budynków wielorodzinnych w Szczecinie zmieniło się nie do poznania. To efekt projektu zrealizowanego dzięki funduszom unijnym.
- Dzięki tym funduszom mogliśmy zakończyć remont kilkunastu budynków i były to kompleksowe remonty - tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik prasowy ds. mieszkalnictwa UM w Szczecinie. - Korzyść z tych remontów jest bardzo duża, choć być może dla niektórych nie jest taka oczywista. Ocieplone ściany, czy wymieniona stolarka drzwiowa i okienna powodują, że do budynku można dostarczać mniej ciepła niż poprzednio - dodaje rzecznik.
A to oznacza wymierne zyski w kilku obszarach. Po pierwsze, komfort mieszkańców, którzy mogą mieszkać w ciepłych mieszkaniach. Po drugie, zyski finansowe - do budynków i mieszkań nie trzeba dostarczać aż tak dużych ilości ciepła, jak przed termomodernizacją, co oznacza niższe koszty ogrzewania. Po trzecie, mniejsze zapotrzebowanie na ciepło w budynkach wiąże się z tym, że mniej tego ciepła należy produkować. W efekcie zmniejsza się ilość szkodliwych substancji, które wydzielane są do atmosfery.
Termomodernizacja szczecińskich kamienic była możliwa dzięki środkom przeznaczonym na ochronę środowiska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. To jeden z 370 projektów chroniących środowisko. Na ich realizację samorząd województwa przeznaczył ponad 824 miliony złotych dofinansowania.
- Bez tych środków na pewno wyremontowalibyśmy mniej budynków, bo pieniądze z naszego budżetu nie pozwoliłyby na remont aż kilkunastu - podkreśla Tomasz Klek. - Gdyby nie było tych środków, to mieszkańcy niektórych budynków musieliby jeszcze poczekać 2, 3, a może 4 lata na remont. A dzięki temu, że dostaliśmy to dofinansowanie mogliśmy kompleksowo sfinalizować całą inwestycję – wyjaśnia Klek.
Projekt termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych w Szczecinie wpisuje się w założenia drugiej Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 "Gospodarka niskoemisyjna".
Autor: Artykuł sponsorowany / Źródło: Artykuł sponsorowany