TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Kolejne nazwiska w administracji Bidena. Rdzenna Amerykanka na czele jednego z resortów

TVN24 | Wybory prezydenckie w USA 2020

Autor:
ft//now
Źródło:
BBC, PAP

Joe Biden zdecydował, że sekretarzem zasobów wewnętrznych zostanie Deb Haaland, członkini Izby Reprezentantów ze stanu Nowy Meksyk - poinformowały amerykańskie media. Będzie ona pierwszym przedstawicielem rdzennej ludności USA na tak wysokim stanowisku w Białym Domu. Z kolei sekretarzem energii zostanie była gubernator stanu Michigan Jennifer Granholm - doniosła służba prasowa prezydenta elekta.

Na początku zeszłego tygodnia Kolegium Elektorów oficjalnie potwierdziło wybór Joe Bidena na 46. prezydenta USA. Były wiceprezydent i kandydat Partii Demokratycznej, jak również towarzysząca mu jako wiceszefowa administracji Kalama Harris, uzyskali 306 głosów elektorskich. Donald Trump zdobył ich 232.

Zaprzysiężenie nowego prezydenta i wiceprezydent ma odbyć się 20 stycznia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Rdzenna Amerykanka pokieruje resortem. Pierwszy raz w historii

W czwartek amerykańskie media poinformowały, że w nowej administracji Bidena resortem zasobów wewnętrznych pokieruje członkini Izby Reprezentantów Deb Haaland. 60-letnia kongresmenka ze stanu Nowy Meksyk ma kierować agencją, która nie tylko ma ogromny wpływ na życie prawie 600 uznanych przez władze federalne plemion, ale byłaby też odpowiedzialna za zarządzanie i ochronę większości federalnych gruntów i zasobów naturalnych.

BBC zauważyło, że Haaland jako pierwsza przedstawicielka rdzennej ludności w historii USA pokieruje resortem. "To dla mnie wielki zaszczyt móc ruszyć naprzód plan klimatyczny Bidena i Harris, pomóc naprawić stosunki między rządem federalnym a władzami plemiennymi, które zrujnowała administracja Trumpa, jak również móc jako pierwsza przedstawicielka rdzennych Amerykanów pokierować resortem" - napisała Haaland w oświadczeniu, które zacytował "New York Times".

Departament Zasobów Wewnętrznych w USA odpowiada za ochronę przyrody i zarządzanie zasobami naturalnymi kraju. Zajmuje się również sprawami rdzennych Amerykanów. Nie jest to odpowiednik ministerstwa spraw wewnętrznych, którego rolę w USA pełni Departament Bezpieczeństwa Krajowego.

Haaland podkreśla, że jest mieszkanką Nowego Meksyku w 35. pokoleniu i będzie intensywnie zajmować się między innymi sprawami Indian amerykańskich, których rząd federalny bardzo często wywłaszczał z ich ziemi i narzucał im kulturę białych.

Haaland po matce pochodzi z plemienia Laguna Pueblo. W 2018 roku ona i Sharice Davids zostały pierwszymi rdzennymi Amerykankami wybranymi do Izby Reprezentantów USA. Przewodnicząca niższej izby Kongresu Nancy Pelosi określiła przyszłą sekretarz jako "jednego z bardziej szanowanych członków parlamentu".

Jennifer GranholmTANNEN MAURY/PAP/EPA

Była gubernator Michigan zostanie sekretarzem energii

Także w czwartek służby prasowe prezydenta elekta Joe Bidena doniosły, że sekretarzem energii zostanie Jennifer Granholm. Granholm ma kanadyjskie pochodzenie. W latach 2003-2011 była pierwszą kobietą na stanowisku gubernatora stanu Michigan.

Autor:ft//now

Źródło: BBC, PAP

Pozostałe wiadomości