Wrocław

Urwał się balkon. Ściągają pozostałe

Wrocław

Sypią się balkony, więc miasto je ściąga
TVN24 WrocławKoszt demontażu jednej płyty to ok. 2 tysiące złotych

Z bloku przy placu Nowy Targ znikają balkony. Zarządca budynku zdecydował się je zdemontować po tym, jak w sierpniu jeden z balkonów urwał się i runął na ziemię.

- Zdejmowanie są płyty balkonowe, które zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Jedna z nich spadła w sierpniu na chodnik - wyjaśnia Zygmunt Łotocki, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Centrum, który jest zarządcą budynku. Zresztą nie był to pierwszy taki przypadek. - W 2010 roku też jedna spadła i nie wiadomo, która będzie następna – przyznaje.

- Mieliśmy szczęście, bo płyta spadła na ziemię w nocy i nikomu nic się nie stało. A gdyby to się był w dzień? – pyta jedna z mieszkanek osiedla.

Nie było pieniędzy

ZGM zdecydował się na demontaż 80 z 96 zniszczonych balkonów. Jedna ze spółdzielni wciąż nie zebrała pieniędzy na rozbiórkę. Jak tłumaczą urzędnicy, to właśnie przez brak pieniędzy nie zdemontowano balkonów już wcześniej. Koszt zdjęcia jednej płyty to ok. 2 tys zł.

- Teraz muszą jeszcze znaleźć pieniądze na zamontowanie nowych – dodaje Łotocki.

Techniczna śmierć budynku

Bloki przy placu Nowy Targ powstały w 1962 roku. Ówcześni architekci zaplanowali ich użytkowanie na pół wieku. - W latach 60. projekt był bardzo nowoczesny. Dziś elewacje budynków po prostu straszą – komentuje Krzysiek Stęplowski, autor bloga Brzydki Wrocław.

Autor: ansa/par / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław | M.Olejnik

Pozostałe wiadomości