TVN24 | WOŚP 2022

WOŚP zbiera na okulistykę. Dr Hautz: bez zakupów nie mielibyśmy możliwości leczenia na tak wysokim poziomie

TVN24 | WOŚP 2022

Autor:
akw
Źródło:
TVN24
Hautz: Potrzeby są bardzo szerokie i duże. To sprzęt, który jest niezbędny w pracy na bloku operacyjnym
Hautz: Potrzeby są bardzo szerokie i duże. To sprzęt, który jest niezbędny w pracy na bloku operacyjnymTVN24
wideo 2/20
TVN24Hautz: potrzeby są bardzo szerokie i duże. To sprzęt, który jest niezbędny w pracy na bloku operacyjnym

W "Faktach po Faktach" doktor habilitowany nauk medycznych Wojciech Hautz mówił o potrzebach polskiej okulistyki - dziedziny medycyny, na którą zbiera w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Okulista bez sprzętu jest tak naprawdę bezradny - zwracał uwagę.

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 30. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W dniu 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy gościem "Faktów po Faktach" był doktor habilitowany nauk medycznych Wojciech Hautz z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka". Orkiestra w tym roku gra dla okulistyki dziecięcej. Hautz pytany był w programie o to, jakie są jej potrzeby. - Potrzeby są bardzo szerokie i duże - odpowiedział.

- To sprzęt, który jest niezbędny w pracy na bloku operacyjnym. To chociażby mikroskopy operacyjne, stoły operacyjne dedykowane do chirurgii okulistycznej, to lasery, ale też urządzenia do diagnostyki, które są niezbędne do dokładnego badania schorzeń, te urządzenia z kolei trafią na oddziały. To optyczne tomografy komputerowe, ultrasonografy, również lasery, urządzenia do badania pola widzenia, do elektrofizjologii, a więc urządzenia, które sprawdzają czynność siatkówki i nerwu wzrokowego - wymienił.

Dodał, że potrzebne są również "urządzenia, które są niezbędne do pracy w gabinecie lekarskim". - A więc tam, gdzie pacjent trafia po raz pierwszy i tam, gdzie spotyka się po raz pierwszy z okulistą - wyjaśnił. Wymieniał dalej, że wliczają się tu "oftalmoskopy, lampy szczelinowe, refraktometry i tonometry".

- Tego sprzętu jest naprawdę bardzo dużo. A okulista bez sprzętu jest tak naprawdę bezradny - podsumował.

ZOBACZ ROZMOWĘ Z WOJCIECHEM HAUTZEM W TVN24 GO

Dr Hautz opisał, że zna wiele ośrodków medycznych i jego zdaniem polska okulistyka "jest naprawdę na wysokim poziomie".

Przyznał, że "techniki medyczne cały czas się rozwijają, wprowadzane są nowe techniki badania i leczenia". - Ten sprzęt jest niestety bardzo drogi. I to jest nam potrzebne, my musimy iść cały czas do przodu, musimy leczyć na najwyższym poziomie, musimy korzystać z najnowocześniejszego sprzętu i właśnie ten sprzęt jest potrzebny i mam nadzieję, że ten sprzęt będzie kupowany przez Orkiestrę po Finale - mówił.

Hautz wyraził również nadzieję na zakup symulatorów diagnostyki i chirurgii. - To będzie naprawdę bardzo pomocny sprzęt - mówił.

Wojciech Hautz w "Faktach po Faktach" w TVN24TVN24

Lekarz został zapytany, co chciałby powiedzieć ofiarodawcom i wolontariuszom WOŚP. - Szanowni państwo, my się cieszymy z tego powodu, że działacie, bo te pieniądze będą przeznaczone na nowoczesną diagnostykę i nowoczesne leczenie. Bez sprzętu, bez zakupów nie mielibyśmy możliwości leczenia na tak wysokim poziomie - odpowiedział.

- Grajcie państwo do końca świata i jeden dzień dłużej - zaapelował. - Dziękujemy bardzo serdecznie. Mówię to w imieniu pacjentów - dodał.

Serwis specjalny tvn24: #WOŚPwTVN24

Dr Hautz: bez sprzętu, bez zakupów nie mielibyśmy możliwości leczenia na tak wysokim poziomie
Dr Hautz: bez sprzętu, bez zakupów nie mielibyśmy możliwości leczenia na tak wysokim poziomieTVN24

Autor:akw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości