Na gruntach poczty miało powstać ponad tysiąc mieszkań plus. Ale działki poszły pod młotek

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Działka Poczty Polskiej przy Worcella ma trafić na licytację
Działka Poczty Polskiej przy Worcella ma trafić na licytację
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Działka Poczty Polskiej przy Worcella ma trafić na licytacjęMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

1100 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus miało powstać na Woli na dwóch działkach wniesionych przez Pocztę Polską. Pierwsza została sprzedana deweloperowi, druga jeszcze w tym roku trafi na licytację. - Realizacja inwestycji nie była możliwa ze względu na nieuregulowany stan prawny nieruchomości - tłumaczy PFR Nieruchomości.

Umowę między Pocztą Polską a BGK Nieruchomości podpisano z pompą w lipcu 2017 roku. Zdjęcia z uroczystości wciąż można znaleźć na stronie Ministerstwa Infrastruktury. - Cieszę się, że to właśnie Poczta Polska jako pierwsza spółka podpisała umowy na realizację inwestycji - mówił wówczas minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Plan był taki, że Poczta Polska wnosi w formie aportu dwie duże działki, a spółka BGK Nieruchomości sfinansuje budowę bloków. Na dwóch hektarach przy Sowińskiego 28 miało powstać 450 mieszkań, na trzyhektarowej nieruchomości przy Worcella 1 planowano oddać około 650 lokali. Łącznie 1100 "mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności".

Prędzej czy później mieszkania na atrakcyjnych gruntach pewnie powstaną, ale na pewno nie w ramach rządowego programu. Najpierw Poczta Polska wystawiła na licytację teren przy Sowińskiego i sprzedała firmie Matexi Polska za 113 milionów złotych. Potem do zakładki "sprzedaż nieruchomości" na stronie poczty trafiła działka przy Worcella. Cena wywoławcza: 140 milionów złotych. Termin licytacji: 1 czerwca 2023.

Problem okazały się roszczenia na podstawie dekretu Bieruta

Dlaczego mieszkania z plusem nie powstaną? - Realizacja inwestycji na tym obszarze nie była możliwa ze względu na nieuregulowany stan prawny nieruchomości przy ulicy Worcella w Warszawie - odpowiada Ewa Syta, dyrektorka biura prasowego PFR Nieruchomości (kiedyś BGK Nieruchomości).

I faktycznie, w opisie nieruchomości można znaleźć zastrzeżenie, że "występują roszczenia byłych właścicieli na podstawie Dekretu o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy". Nasuwa się pytanie, dlaczego sześć lat wcześniej podpisano umowę.

- Umowa, która została zawarta w 2017 roku, miała charakter ramowy. Poczta Polska wskazywała potencjalne lokalizacje, które mogą być wykorzystane na potrzeby rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Następnie spółka (wówczas BGK Nieruchomości) przystąpiła do standardowych analiz - prawnych, podatkowych, technicznych. Po ich przeprowadzeniu zapadła decyzja o zakupie dwóch - spośród - wskazanych przez Pocztę Polską działek - odpowiada Ewa Syta. Ale nie ma na myśli działek na Woli. Tym razem chodzi o nieruchomości pocztowców przy Ratuszowej w Warszawie i Kolejowej we Wrocławiu.

- Decyzje o nabyciu tych nieruchomości były podyktowana przede wszystkim ich bardzo atrakcyjną lokalizacją, ale także zapisami Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, w których jako główne przeznaczenie zostało wskazane budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne - tłumaczy Syta.

I dodaje, że przy Ratuszowej trwa projektowanie osiedla składającego się z trzech budynków i około 560 mieszkań. - Blisko dwa lata temu - w połowie kwietnia 2021 roku - do Biura Ochrony Środowiska warszawskiego ratusza złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Jest to jedna z decyzji administracyjnych niezbędna do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę - informuje. PFR Nieruchomości wciąż czeka na decyzję środowiskową z urzędu miasta.

Lokale na Pradze byłyby pierwszymi, które powstaną w ramach programu Mieszkanie Plus. Wedle danych przekazanych przez PFR Nieruchomości, w całej Polsce powstało ich 3,4 tysiąca, 1,5 tysiąca znajduje się w budowie, a 2,1 tysiąca jest fazie projektowej.

Celem Poczty Polskiej "efektywne gospodarowanie majątkiem"

O sprzedaż działki przy Worcella, na której poza mieszkaniami miała także powstać szkoła, pytamy również w Poczcie Polskiej. Odpowiedź biura prasowego jest zwięzła i biznesowa: "Poczta Polska sprzedaje działki, które nie są już wykorzystywane przez Spółkę biznesowo. Utrzymanie niepotrzebnych nieruchomości generuje dla nas koszt. Efektywne gospodarowanie majątkiem jest elementem polityki strategicznego zarządzania inwestycjami".

Ekonomista Jan J. Zygmuntowski (Polska Sieć Ekonomii, Akademia Leona Koźmińskiego), który kilka lat pracował w PFR, przekonuje, że wśród wielu przeszkód w realizacji Mieszkania Plus, dostępność gruntów pozostaje jednym z najpoważniejszych. Czytaj więcej o porażce Mieszkania Plus>>>

- PFR dostał misję, choć nikt nie powierzył mu sensownych narzędzi do jej realizacji, bo grunty były w innych spółkach. Tereny od początku były problemem. Chcąc pozyskać grunt, ludzie z PFR słyszeli zazwyczaj dwie odpowiedzi: albo że teren jest poprzemysłowy i skażony, albo że nie można budować, bo są roszczenia - mówi Zygmuntowski. Zauważa również, że pocztowcy czy kolejarze funkcjonują w ramach spółek, dla których interesem jest sprzedaż majątku za gotówkę, najlepiej tu i teraz. A wchodzenie w inwestycje w ramach rodzaju społecznej misji bywa ryzykowne i kłopotliwe.

- Podobnie jest z samorządem, który może skorzystać z programu "Lokal za grunt". Wygląda to tak, że w zamian za oddany grunt, część z tego co wybuduje deweloper, trafia do zasobu komunalnego. Tylko że samorząd oddaje działkę o znacznej wartości za darmo, pozbawiając się jednocześnie konkretnego przychodu. Oczywiście realizuje swoją powinność wobec mieszkańców, ale jednocześnie naraża się na zarzuty niegospodarności. Podobna sytuacja jest w spółkach skarbu państwa - podsumowuje.

Działka Poczty Polskiej przy WorcellaPoczta Polska

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24