Zwrot w sprawie bloku z dojazdem przez garaż. Inwestor dostał pozwolenie, ale wojewoda je cofnął

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowy blok może powstać w podwórku przy Ogrodowej 32A
Nowy blok może powstać w podwórku przy Ogrodowej 32A
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Nowy blok może powstać w podwórku przy Ogrodowej 32AMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Ważą się losy kontrowersyjnej inwestycji przy Ogrodowej. Wiosną miasto dało zielone światło dla budowy dziewięciopiętrowego bloku z dojazdem przez... garaż sąsiedniej nieruchomości. Decyzję zaskarżyli niezadowoleni z tego faktu sąsiedzi. Wojewoda poparł ich skargę i uchylił pozwolenie budowlane. Sprawa wraca do wolskiego urzędu.

O planach budowy bloku przy Ogrodowej 32A informowaliśmy jesienią na tvnwarszawa.pl. Przyszły budynek wielorodzinny ma być wciśnięty pomiędzy starą kamienicę a ścianę bloku pod adresem Żelazna 82/84. Od strony południowej będzie zwrócony do podwórka, od północy będzie sąsiadował z budynkiem przy alei Solidarności. Jego wysokość będzie nieregularna - siedem kondygnacji od strony zachodniej, dziewięć od wschodu.

Umiejscowienie budynku sprawia, że dojazd do przyszłej inwestycji planowany jest przez garaż podziemny istniejącego bloku przy Ogrodowej 32A, nowi mieszkańcy będą mogli dojść do mieszkań przez podwórko sąsiadów. Takie rozwiązania są konsekwencją decyzji sprzed ponad 20 lat. Działka była w przeszłości własnością spółdzielni SBM "Ogrodowa", do której należą dziś nieruchomości przy Ogrodowej 32A i Żelaznej 82/84. Władze spółdzielni, szukając sposobu na uniknięcie bankructwa, wydzieliły ten teren i sprzedały go. To wtedy w księdze wieczystej określona została służebność gruntowa dotycząca dróg prowadzących do posesji.

Wojewoda uchylił pozwolenie na budowę przy Ogrodowej

Wniosek o pozwolenie na budowę rozpatrywał wolski wydział architektury i budownictwa. Na początku kwietnia, w imieniu prezydenta Warszawy, wydał decyzję zezwalającą na realizacje inwestycji. Nie była ona jednak prawomocna, a SBM "Ogrodowa" skorzystała z prawa do jej zaskarżenia do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Teraz dowiadujemy się, że 11 sierpnia wojewoda mazowiecki uchylił pozwolenie na budowę bloku przy Ogrodowej 32A. "Obecnie sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji" - przekazał nam zespół prasowy wojewody.

"Należy podkreślić, że podstawą do uchylenia decyzji były błędy projektowe oraz zaprojektowanie inwestycji niezgodnie z przepisami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" - wskazali urzędnicy.

Tak może wyglądać przyszły blok przy Ogrodowej 32Atvnwarszawa.pl

W wolskim urzędzie dzielnicy dowiadujemy się, że sprawa zostanie wkrótce podjęta na nowo. - Po otrzymaniu akt sprawy, które z uwagi na prowadzone postępowanie odwoławcze zostały przekazane do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Wola zawiadomi inwestora oraz wszystkie strony o ponownym rozpatrzeniu sprawy - zapowiada Mateusz Witczyński, rzecznik Woli.

- W ramach tego postępowania inwestor będzie musiał wyjaśnić wszystkie podniesione przez wojewodę wątpliwości - dodaje.

Rzecznik wyjaśnia, że zastrzeżenia wojewody są związane z różnicami w interpretacji przepisów związanych z położeniem elewacji, wyjaśnieniem powierzchni zastosowanych luksfer oraz tego, czy oświetlenie przez luksfery można traktować jako nasłonecznienie. Dalej podaje, że chodziło też o przedstawienie treści dokumentu służebności, a także uznanie drogi pożarowej za projektowaną, choć zdaniem wolskich urzędników z dokumentacji inwestora wynika, że jest ona oznaczona jako istniejąca.

Plac budowy mogą obsłużyć tylko przez podwórko sąsiadów

Udało nam się dotrzeć do treści odwołania. W piśmie wytknięto urzędnikom, że złamali zasady Kodeksu postępowania administracyjnego w kilku kwestiach. Między innymi - według skarżącego - pominęli całkowicie fakt, że dojazd do terenu inwestycji będzie prowadził przez podwórko i znajdującą się tam drogę pożarową, co jest ich zdaniem sprzeczne z obecną służebnością gruntu. W dodatku zarzucają, że urzędnicy nie dokonali szczegółowej analizy planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w tej kwestii. To dlatego, że podczas prac ciężki sprzęt budowlany poruszałby się po terenie, z którego korzystają mieszkańcy sąsiednich budynków.

Przypomnijmy, że spółdzielnia obawiała się wcześniej tego, jak obciążenie ciężkim sprzętem budowlanym wytrzyma znajdujący się pod podwórkiem garaż podziemny. Zdaniem jej przedstawicieli, problemem w przyszłości może być też dojazd miejskich służb albo odbiór śmieci.

Rzecznik Woli przekazał nam, że wojewoda mazowiecki przyznał urzędnikom rację w sprawie "braku podstaw do analizy możliwości wykorzystania nieruchomości obciążonej służebnością na potrzeby realizacji budowy". - Wskazał jednak, że służebność jak najbardziej może być wykorzystywana w celu transportu materiałów budowlanych, a przeciwne stanowisko byłoby sprzeczne z ideą służebności - zaznaczył Witczyński.

Tłumaczył też, że podczas oceny wniosku o pozwolenie na budowę urząd nie ocenia tego, w jaki sposób zaplanowana została obsługa placu budowy. - To na inwestorze ciąży obowiązek realizowania jej zgodnie z przepisami i bez naruszeń praw podmiotów trzecich. Instytucją odpowiedzialną za egzekucję tego obowiązku jest Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego - wskazał.

Wolscy urzędnicy podkreślają, że na mocy decyzji sądu działka, na której ma powstać nowy blok, ma zapewniony dostęp do drogi publicznej przez służebność i urząd dzielnicy czy ratusz nie mają prawa do podważania tej decyzji. - To sąd na wniosek spółdzielni musiałby uznać, że zakres lub całość służebności nie jest ważna - zastrzegł Witczyński.

Przedstawiciele SMB "Ogrodowa" już jesienią przekazywali naszej redakcji, że zwrócili się do właściwego sądu o decyzję w tej sprawie. Ich zdaniem zapisy dotyczące służebności są niejasno sprecyzowane i nie ma możliwości porozumienia się w ich kwestii z właścicielem działki. Termin rozpatrzenia sprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Autorka/Autor:Klaudia Kamieniarz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24