Dojazd przez garaż sąsiadów, dojście przez cudze podwórko. Chcą wcisnąć budynek między bloki

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowy blok może powstać w podwórku przy Ogrodowej 32A
Nowy blok może powstać w podwórku przy Ogrodowej 32AMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Nowy blok może powstać w podwórku przy Ogrodowej 32AMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Po głośnej sprawie bloku z Nowolipek, planowanego cztery metry od okien sąsiadów, w Warszawie szykują się kolejne budzące zdumienie inwestycje. Na podwórku przy Ogrodowej 32A może wkrótce wyrosnąć dziewięciopiętrowy blok z dojazdem przez garaż sąsiadów. Mieszkańcy będą wchodzili do budynku przez cudze podwórko. Burmistrz Woli przyznaje, że w najbliższym czasie kontrowersyjnych inwestycji może być więcej.

Prywatny inwestor zamierza budować na niewielkiej działce znajdującej się w podwórku przy Ogrodowej 32A. Przyszły budynek wielorodzinny ma być wciśnięty pomiędzy starą kamienicę a ścianę bloku pod adresem Żelazna 82/84. Od strony południowej będzie zwrócony do podwórka, od północy będzie sąsiadował z budynkiem przy alei Solidarności. Jego wysokość będzie nieregularna - siedem kondygnacji od strony zachodniej, dziewięć od wschodu.

- Wpłynął do nas wniosek o pozwolenie na budowę. Jest on obecnie procedowany. Inwestor dostarczył wszystkie wymagane materiały, które pozwalają nam na rozpoczęcie analizy merytorycznej. Na pewno będziemy występować o wyjaśnienia dotyczące nasłonecznienia - potwierdza nasze ustalenia Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy Woli.

Umiejscowienie budynku sprawia, że dojazd do przyszłej inwestycji planowany jest przez garaż podziemny istniejącego bloku przy Ogrodowej 32A, a nowi mieszkańcy będą mogli dojść do mieszkań przez podwórko sąsiadów. Takie rozwiązania są konsekwencją decyzji sprzed ponad 20 lat. Działka była w przeszłości własnością spółdzielni SBM "Ogrodowa", do której należą dziś nieruchomości przy Ogrodowej 32A i Żelaznej 82/84. Władze spółdzielni, szukając sposobu na uniknięcie bankructwa, wydzieliły ten teren i sprzedały go. To wtedy w księdze wieczystej określona została służebność gruntowa dotycząca dróg prowadzących do posesji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Tak może wyglądać przyszły blok przy Ogrodowej 32Atvnwarszawa.pl

Obawiają się o losy podwórka

Dziś władze spółdzielni i mieszkańcy należących do niej bloków mają wątpliwości co do tego rozwiązania. - Nasz garaż od chwili jego powstania jest przystosowany do przebicia wjazdu do garażu sąsiadującej posesji i w tej kwestii nie wnosimy żadnych uwag. Niestety służebność w obecnym brzmieniu jest niczym nieograniczona i dopuszcza między innymi przejazd przez podwórko, co według nas jest niedopuszczalne - zaznacza Agata Bielecka, prezes SBM "Ogrodowa".

- W związku z niejasnym sformułowaniem służebności w księdze wieczystej, po nieudanej próbie porozumienia się z właścicielami działki, w celu jej sprecyzowania zwróciliśmy się ponad półtora roku temu do właściwego sądu o decyzję w tej sprawie. Do tej pory nie wyznaczono terminu rozprawy - dodaje.

Przedstawiciele spółdzielni zapoznali się już z planami inwestora i mają wiele obaw. Jak wylicza Bielecka, chodzi przede wszystkim o wizję zniszczenia zadbanego podwórka i zakłócanie spokoju mieszkańców w trakcie realizacji inwestycji. Przez podwórko przebiega droga pożarowa i wszystko wskazuje na to, że może być ona jedynym sposobem na zapewnienie dostępu do placu budowy. Pojawiają się jeszcze wątpliwości, jak takie obciążenie wytrzyma znajdujący się pod podwórkiem garaż podziemny. Problemem w przyszłości może być też dojazd miejskich służb albo odbiór śmieci.

Z szacunków spółdzielni wynika, że może dojść do obniżenia wartości mieszkań i spadku przychodów z najmu lokali, bo przestanie to być atrakcyjna lokalizacja do prowadzenia firm.

- Zarząd i rada nadzorcza SBM "Ogrodowa" prowadzi rozmowy z przedstawicielami inwestora. W obecnej wersji przedstawiona organizacja budowy jest dla nas nie do przyjęcia. Inwestor został poinformowany o naszych oczekiwaniach i czekamy na jego odpowiedź w tej kwestii - przekazała naszej redakcji Bielecka.

O szczegóły planowanej inwestycji oraz kwestie związane z obsługą placu budowy i dojazdu do posesji zapytaliśmy projektanta i głównego inwestora. Do momentu publikacji naszego artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Bloki tuż pod oknami

Ostatnio informowaliśmy też o inwestycji planowanej przy Dzielnej, gdzie na zielonym skwerze deweloper chce zbudować 12. kondygnacyjny apartamentowiec. Budynek miałby powstać w odległości zaledwie kilku metrów od istniejącego bloku przy Bellottiego. Po publikacji zgłosiła się do nas czytelniczka z informacją, że do podobnej sytuacji może dojść przy Ogrodowej 49. Spółdzielnia mieszkaniowa Starówka zamierza wybudować tam nowy czteropiętrowy blok na skwerze pomiędzy starszą nieruchomością a szkolnym boiskiem. Od istniejącego budynku ma go dzielić 6,9 metra. Sprawę opisała szerzej pod koniec września "Gazeta Stołeczna".

Mieszkańcy obawiają się, że przez nową inwestycję stracą dostęp do światła słonecznego. Urząd dzielnicy nie znalazł jednak podstaw do odmowy wydania pozwolenia na budowę, bo ze złożonych przez inwestora dokumentów wynika, że pod względem formalnym wszystko się zgadza, a wskaźniki zacienienia mają być wyższe niż obowiązujące w tym rejonie normy. Działka znajduje się w strefie zabudowy śródmiejskiej, więc zgodnie z przepisami, w przypadku mieszkań jednopokojowych nie ma wymogu dostępu do słońca, a przy większych lokalach wystarczy przynajmniej półtorej godziny w jednym z pokoi.

Mimo licznych protestów mieszkańców Ogrodowej 49 przeciwko tej inwestycji, nie mają oni żadnego wpływu na decyzje w tej sprawie. Do urzędu dzielnicy wpłynęło ponad 20 wniosków o uznanie za stronę postępowania. Wszystkie zostały odrzucone.

Rzecznik prasowy urzędu dzielnicy Wola tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że powodem takich decyzji jest nowelizacja Prawa budowlanego, która ograniczyła prawa sąsiadów do wpływu na zabudowę najbliższej okolicy. W zapisach zmieniła się definicja obszaru oddziaływania obiektu, a to przełożyło się na zawężenie kręgu stron postępowania.

- Wcześniej stroną mógł zostać praktycznie każdy, na kogo nowa inwestycja miała wpływ. A sam wpływ był bardzo szeroko rozumiany, mogło to być na przykład zacienienie, hałas czy zmiana funkcjonowania ciągów komunikacyjnych. Obecnie zostało to ograniczone wyłącznie do tych osób, którym nowa inwestycja ogranicza możliwość zabudowy ich nieruchomości - wskazuje Mateusz Witczyński.

Przedstawiciele SBM "Ogrodowa" zapowiadają, że będą chcieli zostać stroną postępowania w związku z blokiem planowanym na działce przy Ogrodowej 32A.

Tak może wyglądać przyszły blok przy Ogrodowej 49tvnwarszawa.pl

Zmiana przepisów

Burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski przyznaje, że już dziś władze dzielnicy mają sygnały, że inwestycji na takich "trudnych" terenach będzie więcej, bo popyt na nowe mieszkania ciągle rośnie, a nowelizacja przepisów ułatwiła sprawę deweloperom.

- Wielu inwestorów, którzy z obawy o wieloletnie procesy z sąsiadami wstrzymywało się z budową "plomb" na takich parcelach, postanowiło skorzystać na tych zmianach - zaznacza. Przypomnijmy, że "plombą" określa się budynek usytuowany na działce pomiędzy istniejącą zabudową. Czasem są to wolnostojące obiekty wciśnięte na obszar otoczony ściśle istniejącymi nieruchomościami, innym razem wypełniają one luki pomiędzy zabudowaniami tworzącymi pierzeję.

Według Strzałkowskiego rządzący mieli świadomość konsekwencji nowelizacji Prawa budowlanego. Burmistrz zarzuca im też celowe wprowadzanie chaosu. - Tak, jak ograbienie Warszawy z miliardów złotych, za pomocą Polskiego Ładu ma za zadanie wywołać wrażenie, że samorządowcy sobie nie radzą, tak ograniczenie kontroli nad zabudową ich zdaniem przyniesie podobny efekt - twierdzi. - Zrujnowanie przestrzeni tysiącom mieszkańców, rządzący wrzucają sobie w koszty. Doskonale bowiem wiedzą, że niewydanie zgody na inwestycje zgodną z nowym prawem w terminie może być kosztowne dla urzędników - dodaje.

Autorka/Autor:Klaudia Kamieniarz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl