TVN Warszawa | Ulice

Wizyta prezydenta Bidena w Polsce. Zakaz przewozu towarów niebezpiecznych na kilku ulicach

TVN Warszawa | Ulice

Aktualizacja:
Autor:
katke,dg/r
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Prezydent Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena: to pokazuje, jakie jest dzisiaj znaczenie Polski
Prezydent Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena: to pokazuje, jakie jest dzisiaj znaczenie PolskiTVN24
wideo 2/3
TVN24Prezydent Andrzej Duda o wizycie Joe Bidena: to pokazuje, jakie jest dzisiaj znaczenie Polski

Na piątek i sobotę zaplanowano wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Już od piątkowego popołudnia należy spodziewać się sporych utrudnień w centrum Warszawy - poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Od godziny 17 w piątek na kilku stołecznych ulicach obowiązuje zakaz przewozu materiałów niebezpiecznych.

W piątek i sobotę prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przebywa w Polsce. - Oznacza to dużo pracy dla służb odpowiedzialnych za zabezpieczenie wizyty. Ogrom zadań został postawiony również przed Komendą Stołeczną Policji i Komendą Główną Policji - przekazał rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

Z kolei jak poinformował w piątek popołudniu Mazowiecki Urząd Wojewódzki, niektóre miejsca w Warszawie są objęte zakazem przewozu towarów niebezpiecznych i ruchu pojazdów nienormatywnych. Jak podano w komunikacie, zakaz przewozu towarów niebezpiecznych i ruchu pojazdów nienormatywnych obowiązuje na: - ul. Żwirki i Wigury, ul. Krzyckiego, ul. Raszyńskiej, Al. Jerozolimskich na odcinku od Placu Zawiszy do Mostu Poniatowskiego, moście Poniatowskiego, Wale Miedzeszyńskim na odcinku od zjazdu z mostu Poniatowskiego do ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Wybrzeże Szczecińskie na odcinku od ul. Wał Miedzeszyński do ul. Sokolej, - ul. Emilii Plater na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Nowogrodzkiej, ul. Nowogrodzkiej na odcinku od ul. Emilii Plater do ul. Chałubińskiego, -  ul. Wybrzeże Kościuszkowskie na odcinku od mostu Poniatowskiego do ul. Sanguszki, ul. Nowy Zjazd, ul. Grodzkiej, ul. Bugaj.

Zakaz dotyczy również mostów: Śląsko-Dąbrowskiego, Poniatowskiego i Świętokrzyskiego, a także na fragmentu Wisły na odcinku od mostu Łazienkowskiego do mostu Gdańskiego.

Utrudnienia od popołudnia

Wcześniej Marczak informował, że w związku z wizytą na ulicach Warszawy od piątkowego popołudnia należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym. Warto zaplanować sobie trasy przejazdu tak, by omijać centrum Warszawy. - Podejmujemy szereg inicjatyw, których celem jest ograniczenie do minimum utrudnień - zapewnił nadkomisarz.

Zaapelował, by widząc działania związane z wizytą, pamiętać, że priorytetem służb jest bezpieczeństwo.

Odpowiadają za nie m.in. funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa. Rzecznik SOP ppłk Bogusław Piórkowski zaapelował do kierowców, by nie jeździli ulicami Warszawy "na pamięć". - W związku ze zmianami w ruchu przypominamy, by stosować się do poleceń funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Policji oraz Straży Miejskiej - powiedział.

Wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych potrwa do soboty.

Czytaj także: Joe Biden przyjedzie do Polski. Wstępny plan wizyty>>

Zamkną trasę z lotniska

Informację o utrudnieniach uzupełnił stołeczny ratusz. Jak poinformował w komunikacie, lądowanie słynnego samolotu Air Force One z prezydentem USA na pokładzie na Lotnisku Chopina spodziewane jest w piątek wieczorem. "Ze względu na wymogi organizacji wizyty głowy Stanów Zjednoczonych w Warszawie służby państwowe odpowiedzialne za jej bezpieczeństwo wprowadzą duże zmiany w ruchu. Już od piątkowego popołudnia należy spodziewać się utrudnień w ruchu na drodze z Lotniska Chopina. W tym czasie zamknięta dla ruchu będzie m.in. ul. Żwirki i Wigury" - podano.

W sobotę, w ciągu całego dnia, ruch będzie wstrzymany w Alejach Jerozolimskich i na Trakcie Królewskim (Krakowskie Przedmieście – aleje Ujazdowskie) oraz na ulicach poprzecznych. "Możliwe będą także zmiany w ruchu na Wisłostradzie. Wieczorem, gdy kolumna prezydenta USA będzie jechała na Lotnisko Chopina, ponownie wyłączona z ruchu będzie ul. Żwirki i Wigury" - zaznaczył ratusz. I zastrzegł: "Ze względu na specyfikę wydarzenia informacje mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. Natomiast w trakcie pobytu prezydenta USA w Warszawie służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic".

Zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej

Ratusz podał również, że spodziewane są duże zmiany tras autobusów i tramwajów Warszawskiego Transportu Publicznego. W miarę zamykania przez policję dla ruchu kolejnych ulic, pojazdy WTP  będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnym, ich trasy mogą być także skracane.

"W piątek w godzinach popołudniowych oraz w sobotę pasażerom Warszawskiego Transportu Publicznego będzie pomagało kilkunastu informatorów. W kluczowych miejscach pokierują do najlepszego dostępnego środka transportu. Na warszawskich ulicach będzie pracowało kilkudziesięciu instruktorów nadzoru ruchu" - zapewniono.

Jak podsumowano, aktualne informacje dotyczące funkcjonowania Warszawskiego Transportu Publicznego będzie można sprawdzić na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych WTP w relacji "na żywo" z warszawskich ulic: w piątek w godz. 16-21 i w sobotę w godz. 8 -20. 

Autor:katke,dg/r

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości