Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".
Narodowy Marsz Życia poprzedziły msza św. w intencji ochrony życia w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i eucharystia w bazylice katedralnej pw. św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła. W tym roku hasłem było "Niech Żyje Polska!". Jest to nawiązanie do przypadającego 14 kwietnia Święta Chrztu Polski.
Marsz przeszedł z placu Zamkowego na plac Trzech Krzyży w Warszawie. Jego organizatorami były: Fundacja św. Benedykta, Koalicja dla Życia i Rodziny oraz ponad 30 mniejszych organizacji. Uczestnicy przyjechali m.in. z Radomia, Rzeszowa, Krakowa, Gdyni, Poznania, Wrocławia czy Białegostoku.
Podczas marszu powiewały liczne biało-czerwone flagi oraz transparenty z napisami: "W obronie życia", "Każdy ma prawo do życia", "Równe obowiązki - równe prawa". Skandowano hasła: "Tu jest Polska nie Bruksela, nikt aborcji nie popiera", "Niech żyje Polska", "Fala życia", "Bronię życia nie z ukrycia" czy "Polska za życiem".
Na placu Trzech Krzyży odczytano rezolucję, w której zażądano "natychmiastowego zaniechania działań przeciw przyrodzonemu prawu do życia potwierdzonemu w Konstytucji RP". W rezolucji uczestnicy marszu poparli posłów, którzy w piątek w Sejmie - jak napisano w rezolucji - "bronili prawa do życia" i zagłosowali za odrzuceniem wszystkich czterech projektów. Autorzy rezolucji wyrazili też "oburzenie z powodu głosowania części liderów opozycji za procedowaniem w Sejmie antykonstytucyjnych przepisów".
Autorzy rezolucji wezwali też opozycję do "jednoznacznej ochrony konstytucyjnych norm". Apelują również do przyszłych posłów do Parlamentu Europejskiego "o pracę nad odbudową silnej, europejskiej opinii wspierającej cywilizację życia".
Apel arcybiskupa
W piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojdak zachęcał, aby niedziela 14 kwietnia była dla katolików w Polsce "dniem modlitwy w obronie życia poczętego".
"Proszę, aby we wszystkich kościołach po mszy św., modlić się w tej intencji. Ufam, że starania milionów ludzi dobrej woli zaowocują jeszcze większą ochroną życia osób nienarodzonych" - napisał w apelu hierarcha.
Projekty zmian w prawie aborcyjnym
Sejm zdecydował w piątek, że cztery projekty zmian w prawie aborcyjnym zostały skierowane do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej. Chodzi o dwa projekty Lewicy, jeden Koalicji Obywatelskiej i jeden Trzeciej Drogi, czyli PSL i Polski 2050.
W listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty ustaw. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania. Pod koniec stycznia br. do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Oprócz tych projektów pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt ustawy, który odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów o aborcji. Politycy Trzeciej Drogi chcą też, aby w sprawie aborcji odbyło się referendum.
Źródło: PAP