Białoruś

Białoruś

Ponad 800 żołnierzy z Białorusi, Rosji i Serbii oraz ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego bierze udział w manewrach Słowiańskie Braterstwo 2017, które rozpoczęły się we wtorek pod Brześciem.

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej zapewnił w poniedziałek w Moskwie po rozmowach z Siergiejem Ławrowem, że jego kraj nie zamierza "odchodzić od Rosji". Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapowiedział, że Moskwa i Mińsk będą się wymieniać informacjami o kontaktach z NATO.

Prezydenci Chin i Białorusi - Xi Jinping i Alaksandr Łukaszenka - podczas spotkania w Pekinie poinformowali o zamiarze utworzenia białorusko-chińskiej grupy roboczej do walki z kolorowymi rewolucjami. Grupa miałaby także przeciwdziałać terroryzmowi - dodał Łukaszenka, którzy uczestniczył w Forum Pasa i Szlaku.

W historii Białorusi jest niemało wielkich dat, ale 9 maja 1945 roku to szczególny dzień - mówił podczas uroczystości z okazji 72. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad faszystowskimi Niemcami prezydent Alaksandr Łukaszenka. Wspomniał o roli narodu białoruskiego w zwycięstwie, mówił także o niedopuszczalnych próbach "przepisywania historii".

Centrum Praw Człowieka Wiasna poinformowało w piątek o wykonaniu pierwszego w 2017 roku wyroku śmieci na Białorusi. Służba prasowa przekazała, że sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland jest "głęboko zasmucony" tymi doniesienami.

Aresztowania, pobicia, wyroki i wygnanie z kraju – to codzienność podziemnych artystów na Białorusi. Aktorzy Białoruskiego Wolnego Teatru grają w ukryciu spektakle o życiu w ostatniej dyktaturze Europy. Za swoją niezależność i omijanie państwowej cenzury płacą jednak wysoką cenę. Wpisani na czarną listę artystów zakazanych w swoim własnym kraju oficjalnie nie istnieją. Towarzyszyliśmy im z kamerą w ich codziennej pracy i wtedy, gdy na Białorusi doszło do największych od lat antyrządowych protestów. Oni te protesty zakończyli w szpitalu i w więzieniu. Reportaż "Białoruska sztuka przetrwania" Katarzyny Górniak już w sobotę w "Superwizjerze" o godz. 20 w TVN24.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który w środę spotkał się w Czarnobylu z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, wyraził przekonanie, że granica między obu krajami zawsze będzie "granicą pokoju" i nikomu nie uda się wciągnąć Mińska w wojnę z Kijowem.

W Mińsku trwa wizyta delegacji NATO, w czasie której odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Sił Zbrojnych Białorusi – poinformowało białoruskie Ministerstwo Obrony. Resort podał, że wizyta odbywa się w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.

Na Białorusi 20 osobom związanym z Białym Legionem zarzucono tworzenie nielegalnej organizacji zbrojnej. Spiskowcy chcieli sprowokować krwawe zamieszki w Dniu Wolności 25 marca - podała gazeta administracji prezydenta Alaksandra Łukaszenki "SB. Biełoruś Siegodnia".

Mińskie sądy ukarały karami grzywny lidera Białoruskiego Frontu Narodowego Alaksieja Janukiewicza i dwoje innych aktywistów za udział w akcji obrony Kuropat – poinformowało niezależne Centrum Praw Człowieka Wiasna.

Sąd w Mińsku odwiesił karę aktywisty Zmiciera Palienki, skazanego w zeszłym roku na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za "użycie siły" wobec milicjanta. Po ogłoszeniu wyroku Palienka został odwieziony do miejsca odbywania kary – poinformowało Radio Swaboda.

W lesie nieopodal Witebska w północno-wschodniej Białorusi po raz kolejny znaleziono ludzkie kości i różne przedmioty. Mogą to być nieznane dotąd masowe groby ofiar represji stalinowskich, rozkopane przez wandali – informuje Radio Swaboda.