Pierwszy z nich to tory o długości 570 metrów w Alejach Jerozolimskich - między Placem Zawiszy a Żelazną. Drugi to nieco dłuższy odcinek na Jana Pawła II o długości – 668 metrów – między rondem ONZ a dworcem Warszawa Centralna.
"Łączna powierzchnia obydwu torowisk, gdzie tłuczeń został przykryty zieloną powierzchnią przekracza 4 tys. metrów kwadratowych" - przekazali tramwajarze.
Siedem gatunków, zmienne kolory
Tory zostały pokryte siedmioma gatunkami rozchodnika. Dzięki temu, gdy roślina będzie kwitła, torowisko będzie zmieniało kolor. Rozchodnik posadzono na podłożu do uprawy roślin, a pod nim znalazła się warstwa której zadaniem będzie magazynowanie wody. Prace wykonywane były w nocy, więc nie trzeba było wstrzymywać ruchu tramwajowego.
"Wykonawcą jest firma Werde, która otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1 mln 989 tys. zł netto. Wykonawca będzie mieć obowiązek dbać o rośliny przez najbliższe trzy lata, później my się nią będziemy zajmowali" - zaznaczyli tramwajarze.
28 kilometrów zielonych torów
W Warszawie jest już 28 kilometrów zielonych torów. Testy przeprowadzone przez tramwajarzy wykazały, że najlepszą rośliną do obsadzenia torów jest rozchodnik, który nie wymaga podlewania.
Nowobudowane trasy wzdłuż Kasprzaka, na Gagarina i do Wilanowa będą miały zielone torowiska. Łączna długość nowych zielonych torów przekroczy wtedy 10 km.
Autorka/Autor: pop
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa