Podział środków unijnych. Trzaskowski zarzuca dyskryminację metropolii. "Nie wybudujemy metra za pieniądze miasta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Morawiecki o Krajowym Planie Odbudowy
Mateusz Morawiecki o Krajowym Planie OdbudowyTVN24
wideo 2/6
Mateusz Morawiecki o Krajowym Planie OdbudowyTVN24

- Przy każdej swojej wypowiedzi mówiłem, że zakładamy wsparcie unijne. My nie wybudujemy metra za pieniądze z miasta, zwłaszcza w dzisiejszej kondycji miasta – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas spotkania dotyczącego podziału środków unijnych oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jego zdaniem rząd odcina Warszawę i inne duże miasta od wsparcia, co stawia pod znakiem zapytania zaplanowane inwestycje.

W trakcie wtorkowego spotkania z dziennikarzami Rafał Trzaskowski oraz Maciej Fijałkowski, dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju, mówili o źródłach finansowania inwestycji, od których są odcinane przez polski rząd duże metropolie, w tym aglomeracja warszawska. Dotyczy to zarówno środków z budżetu państwa, na przykład z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), jak i środków europejskich – w ramach wieloletnich programów na lata 2021-2027 (Umowa Partnerstwa), a także środków z funduszu odbudowy ujętych w projekcie Krajowego Planu Odbudowy i Budowania Odporności (KPO).

Wszystkie projekty Warszawy odrzucone

RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, które ucierpiały z powodu pandemii. Pomoc finansowa przeznaczona jest na inwestycje mające ożywić rozwój gospodarczy oraz ochronić miejsca pracy.

Pierwsze 12 miliardów złotych rozdysponowano w trzech transzach: sześć miliardów podzielono według algorytmu, a pozostałe sześć w dwóch naborach konkursowych. W żadnym z nich Warszawa nie otrzymała wsparcia. - Lista beneficjentów rządowego funduszu świadczy o jego politycznych barwach. Nie ma jasnych i mierzalnych kryteriów oceny projektów, środki są przydzielane i zarządzane centralnie, a nie zgodnie z potrzebami samorządów i ich mieszkańców - ocenił Rafał Trzaskowski.

Podpierając się analizą socjologa profesora Jarosława Flisa oraz ekonomisty profesora Pawła Swianiewicza, przedstawiciele stołecznego ratusza wskazali, że w gminach rządzących przez Prawo i Sprawiedliwość średnia dotacja jest 10-krotnie wyższa niż w gminach rządzonych przez opozycję.

W ramach drugiego naboru Warszawa złożyła pięć wniosków obejmujących 27 inwestycji w zakresie: opieki zdrowotnej, edukacji, infrastruktury drogowej, kultury i zakupu autobusów na łączną kwotę 1,2 miliarda złotych. - Żaden z tych projektów nie został oceniony pozytywnie - mówił Maciej Fijałkowski. - Fundowany jest mechanizm, który nie spełnia żadnych podstawowych kryteriów przyzwoitości, jeżeli chodzi o obiektywizm oceny, uzasadnienia, listy rankingowe, maksymalne i minimalne liczby punktów do zdobycia - dodał.

"Jedna czwarta procent z funduszy europejskich"

Kolejne środki, o których była mowa, wynikają z Umowy Partnerstwa. To dokument będący podstawą negocjacji pomiędzy Komisją Europejską a krajami członkowskimi. Z przedstawionej przez polski rząd umowy wynika, że firmy, uczelnie, organizacje pozarządowe i samorządy z obszaru metropolii warszawskiej dostaną o blisko 90 procent środków mniej z budżetu unijnego na lata 2021-2027 niż w latach 2014-2020.

- Dzisiaj region, który wytwarza prawie 20 procent PKB ma otrzymać jedną czwartą procent z funduszy europejskich. Dla przeciętnego mieszkańca Polski przypada 1760 euro na głowę, w Warszawie 51 euro, czyli 35 razy mniej - mówił Trzaskowski.

Warszawski samorząd zaapelował o dodatkowy miliard euro z funduszy europejskich, w szczególności na rozwój metra oraz wsparcie rejonów o słabszym potencjale finansowym. - Rządy naszych sąsiadów, na przykład Czech i Słowacji, w zdecydowanie większym stopniu zadbały o odpowiednie wsparcie rozwoju regionów stołecznych. Chcemy, aby również obecny polski rząd lepiej zadbał o mieszkańców metropolii warszawskiej przy podziale środków z budżetu unijnego na lata 2021-2027 – powiedział Fijałkowski.

Wsparcie głównie dla mniejszych miast

Trzecim mechanizmem wsparcia jest Krajowy Plan Odbudowy, który ma na celu wzmacnianie spójności kraju oraz odbudowę gospodarki dotkniętej skutkami pandemii.

- Rządzący zaproponowali mechanizm wsparcia na tych obszarach, które są wahające się albo popierają obecną władzę. Metropolie w bardzo wielu obszarach są wyłączone lub wsparcie dla nich jest uzależnione od ewentualnego niewykorzystania środków przez innych - mówił dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju.

Zauważył, że jeśli chodzi o zeroemisyjny transport, pieniądze pozyskać można wyłącznie na autobusy, podczas gdy wiele dużych miast rozwija transport szynowy. Natomiast w zakresie zielonej transformacji wsparcie kierowane jest tylko do średnich miast, a budowę żłobków można dotować w gminach, gdzie ich nie ma. Środki na inwestycje w źródła ciepła i systemy wodnokanalizacyjne w ramach KPO mają być kierowane tylko do średnich miast i na tereny wiejskie.

W poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziało zwiększenie puli na zeroemisyjny transport w miastach, także na inwestycje w tabor szynowy. Ale mowa jest tylko o tramwajach, nie o metrze.

Co z metrem? "Jesteśmy w stanie zbudować dwie, trzy stacje"

Rafał Trzaskowski był dopytywany, czy w tej sytuacji budowa trzeciej linii metra jest zagrożona. - Przy każdej swojej wypowiedzi mówiłem, że zakładamy wsparcie unijne. My nie wybudujemy metra za pieniądze z miasta, zwłaszcza w dzisiejszej kondycji miasta - odpowiedział. - Oczywiście to jest zasadne pytanie – jeżeli nie będzie wsparcia, czy jest sens, zamiast budować całą trzecią linię metra, rozpocząć budować jedną czy dwie stacje i czekać, aż zmieni się sytuacja. Tak się nie da planować wieloletnich inwestycji – mówił do dziennikarzy prezydent stolicy.

Maciej Fijałkowski dodał, że do końca przyszłej perspektywy unijnej na budowę metra zabezpieczonych jest prawie 1,2 miliarda złotych. – Co oznacza, że jesteśmy w stanie zbudować dwie, trzy stacje. Podczas gdy pierwszy odcinek (trzeciej) linii to sześć stacji. Jeśli popatrzymy na drugą linię, gdyby nie wsparcie unijne, to kończylibyśmy odcinek centralny. To, co włożyliśmy ze środków własnych, to jest mniej więcej tyle, ile kosztowało siedem stacji odcinka centralnego. A tak mamy 13 ukończonych, pięć, które zostaną w przyszłym roku oddane, i trzy, które będą w 2024 roku – wyliczał dyrektor. 

- Nie można poważnie mówić o ograniczaniu emisyjności w sektorze transportu bez wsparcia budowy sieci tramwajowych, metra i kolei w największych polskich miastach. Wsparcie rozwoju i modernizacji infrastruktury podmiotów leczniczych nie może pomijać szpitali i placówek podstawowej opieki zdrowotnej w największych polskich miastach. Mamy do czynienia z systemową dyskryminacją mieszkańców największych polskich miast i ich obszarów metropolitalnych. Dyskryminując samorządy, w których nie rządzą osoby z poparciem PiS-u, rząd tak naprawdę uderza w mieszkańców miast – podsumował prezydent Rafał Trzaskowski.

Trasa trzeciej linii metraUM Warszawa

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Warszawskie Centrum Leczenie Niepłodności uzyskało finansowanie z budżetu państwa. To efekt przegłosowanej przez Sejm w listopadzie ubiegłego roku nowelizacji ustawy o finansowaniu in vitro.

Stołeczny szpital wygrał rządowy konkurs na dofinansowanie leczenia niepłodności

Stołeczny szpital wygrał rządowy konkurs na dofinansowanie leczenia niepłodności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na torach w Grodzisku Mazowieckim doszło do wypadku. Występują duże opóźnienia w kursowaniu pociągów regionalnych i dalekobieżnych.

Wypadek na torach w Grodzisku Mazowieckim, duże utrudnienia na kolei

Wypadek na torach w Grodzisku Mazowieckim, duże utrudnienia na kolei

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To był bardzo krótki pobyt Dominikanki w Polsce. Na lotnisku jej dokumenty wzbudziły wątpliwości strażnika granicznego. Usłyszała zarzuty i powrotnym samolotem odleciała do Turcji.

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie, podczas prac w ogrodzie, przypadkowo znaleziono cenny zabytek sprzed tysięcy lat. To krzemienna siekierka pochodząca z okresu neolitu.

Podczas prac z dzieckiem w ogrodzie znalazła siekierkę sprzed ponad czterech tysięcy lat

Podczas prac z dzieckiem w ogrodzie znalazła siekierkę sprzed ponad czterech tysięcy lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Radomiu. 25-latek przewoził na naczepie traktor, w pewnym momencie gwałtownie zahamował. Maszyna spadła na sąsiedni pas, na którym stał samochód osobowy - jego kierowca wykazał się refleksem i uniknął tragedii.

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Mławie kierowca audi uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji. Jak podaje policja, zatrzymał się dopiero na ścianie budynku. Następnie razem z pasażerem zniknęli z miejsca zdarzenia.

Uderzył w ogrodzenie posesji. Zatrzymał się na ścianie budynku

Uderzył w ogrodzenie posesji. Zatrzymał się na ścianie budynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Jawczycach pod Warszawą kierowca, który cofał ciężarówką, potrącił mężczyznę. Poszkodowany był reanimowany przez służby ratunkowe, jego życia nie udało się uratować.

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Krajowa prowadzi postępowania dotyczące dwóch pożarów, do których doszło w Warszawie. Jedno ze śledztw dotyczy strawionej przez ogień hali przy Marywilskiej 44, drugie pożaru, który wybuchł w kwietniu, ale prokuratura nie precyzuje, co się paliło.

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Źródło:
PAP

W poniedziałek rozpoczęło się losowanie miejsc na tymczasowym targowisku dla kupców ze spalonego centrum handlowego Marywilska 44. Przed kontenerem, gdzie przeprowadzane są formalności, oczekuje grupa kilkuset osób. Kolejka przesuwa się bardzo wolno.

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód zjechał z drogi w powiecie legionowskim i przewrócił się na bok przy przydrożnym lesie. Pojazdem podróżowały trzy osoby. Trwają działania służb.

Samochód zjechał z drogi i przewrócił się na bok

Samochód zjechał z drogi i przewrócił się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragicznie zakończyła się jazda motocyklisty, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Mężczyzna, który jechał bez kasku, stracił panowanie nad pojazdem, wjechał w środek wysepki ronda i przewrócił się. 46-latek zginął na miejscu.

Motocyklista uciekał przed policją. Przewrócił się i zginął

Motocyklista uciekał przed policją. Przewrócił się i zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala w Ciechanowie trafił mężczyzna z raną postrzałową brzucha. Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy i zatrzymali 45-latka z powiatu legionowskiego. Usłyszał zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Postrzelił mężczyznę w brzuch, usłyszał zarzut

Postrzelił mężczyznę w brzuch, usłyszał zarzut

Źródło:
PAP

Pozostałości dekoracji malarskich zostały odkryte na ścianie w budynku na Pradze. Jak poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, mogły być one związane z mieszkaniem znanego praskiego rabina.

"Praga nieustannie zaskakuje". W starej kamienicy odkryli dekoracje malarskie

"Praga nieustannie zaskakuje". W starej kamienicy odkryli dekoracje malarskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl