Studio telewizyjne, ogród na dachu, agora w środku. Tak ma wyglądać nowy budynek na Powiślu

Wizualizacja budynku UW przy ul. Bednarskiej
Tak ma wyglądać budynek przy Bednarskiej 2/4
Źródło: BBGK Architekci / UW
Jeszcze w listopadzie przy ulicy Bednarskiej ma się rozpocząć budowa nowego budynku Uniwersytetu Warszawskiego. W nowoczesnym gmachu znajdować się będą wydziały Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych, a także Akademickiego Radia Kampus.

14 listopada została podpisana umowa pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a generalnym wykonawcą inwestycji przy ulicy Bednarskiej 2/4, firmą Karmar.

Z budynku UW na Powiślu korzystać będą studenci, doktoranci i pracownicy Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii (WDIB) oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych (WNE). W nowym gmachu swoją siedzibę będzie miała także uniwersytecka rozgłośnia - Akademickie Radio Kampus.

Tuż obok kładki pieszo-rowerowej na Wiśle

Budynek powstanie na terenie znajdującym się pomiędzy ulicami Bednarską, Dobrą, Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie. Zostanie połączony z gmachem dawnych Łaźni Teodozji Majewskiej, dotychczasową siedzibą WDIB i radia. Obiekt położny będzie tuż obok przejścia pod Wisłostradą oraz 300 metrów od kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę.

Kładka pieszo-rowerowa
Kładka pieszo-rowerowa
Źródło: TVN24

- Nowy budynek, który powstanie na Powiślu, jest jedną z największych inwestycji uniwersyteckich. Dzięki jej realizacji powstaną dogodne warunki do pracy i nauki dla pracowników, studentów i doktorantów uniwersytetu. Stworzenie nowoczesnych przestrzeni dydaktycznych i naukowych, w których możliwe będzie wykorzystywanie innowacyjnych technologii, przyczyni się do rozwoju interdyscyplinarnych badań oraz kształcenia na uczelni – mówi cytowany w komunikacie uczelni prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Laboratoria, studia, biblioteka i ogród na dachu

Poza salami wykładowymi i seminaryjnymi, w budynku znajdować się będą w nim m.in. studia telewizyjne, radiowe i fotograficzne, Laboratorium Badań Medioznawczych, pracownie komputerowe, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, administracyjne, a także usługowe. W czytelni, zaaranżowanej jako otwarta przestrzeń, znajdować się będą miejsca do pracy zespołowej oraz indywidualnej.

Centralnym miejscem spotkań w budynku będzie trzykondygnacyjna agora - hall, który połączy wszystkie zaprojektowane wokół niego części gmachu. - Wielopoziomowa wewnętrzna agora oraz inne elementy wspólne w budynku sprzyjać będą wzmocnieniu otwartości uczelni oraz integracji społeczności akademickiej. Umożliwią także bardziej elastyczne wykorzystanie przestrzeni, dostosowane do zmieniających się potrzeb uniwersyteckich - zauważa prof. Ewa Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju.

W obiekcie uwzględnione będą udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami ruchową, słuchową i wzrokową, a także rozwiązania proekologiczne. Na poziomie minus jeden znajdzie się parking z ładowarkami dla samochodów elektrycznych. Na dachu przewidziany jest ogród. Zieleń znajdzie się także na patiach i tarasach.

Budowa potrwa trzy lata, pochłonie ponad 205 milionów złotych

Budowa gmachu ruszy w drugiej połowie listopada. Jej zakończenie planowane jest w drugiej połowie 2027 roku. Podpisana 14 listopada przez władze uczelni umowa z firmą Karmar opiewa na prawie 205 milionów złotych. Projekt gmachu wykonała pracownia BBGK Architekci (czytaj więcej o koncepcji architektonicznej>>>).

- Cieszymy się, że wykonawcą projektu została firma Karmar, z którą mamy doświadczenie we współpracy przy wymagających projektach budowlanych - zauważył Robert Grey, kanclerz UW.

Budowa budynku przy ul. Bednarskiej jest częścią "Strategii rozwoju UW na lata 2023–2032".

Czytaj także: