Przez wiele lat ulica Chmielna była postrzegana jako miejsce zdegradowane i nie zachęcające do spacerów. Na skutek porozumienia władz Warszawy i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ulica mogła zyskać nowy wygląd. Po trwającym około roku remoncie Chmielna zmieniła się w obsadzony drzewami i krzewami deptak. Są też ławki, na których można wypocząć w cieplejsze dni.
88 drzew i tysiące krzewów
"Na odcinku od pasażu Wiecha do Nowego Światu posadzono 88 drzew, w tym: 24 platany, 57 wiązów, 5 wiśni, jedną lipę i jedną robinię. Rosną tu również 32 okazałe krzewy soliterowe i ponad 7500 innych krzewów, a także krzewinki i byliny. Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych" - informuje stołeczny ratusz.
Co więcej, posadzone na Chmielnej drzewa i krzewy będą absorbować wodę opadową. W ramach prac wykonane zostało odwodnienie uwzględniające magazynowanie "deszczówki", która jest wprowadzana w strefy korzeniowe drzew, a jej nadmiar odprowadzany jest do kanalizacji. Dla potrzeb utrzymania zieleni w dobrej kondycji wykonano również sieć nawadniającą, która w okresach bez opadów zapewni podlewanie drzew i krzewów.
Nowa nawierzchnia i mała architektura
W ramach modernizacji wymieniono nawierzchnię ulicy z wykorzystaniem dotychczasowej podbudowy. Kostkę betonową zastąpiły płyty granitowe, a pasy z kostki granitowej wykonano z odzyskanego materiału. Kostka granitowa posłużyła też – jako uzupełnienia – przy budynkach.
Przy kinie Atlantic i skwerze Bukinistów postawiono ławki, krzesła, stojaki rowerowe, podesty drewniane, kratownice przy drzewach, słupki kamienne i kosze na śmieci. Ponadto na skwerze przy kinie powstała mała fontanna. Ta zostanie uruchomiona na wiosnę.
"Uregulowana została kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej, a w ramach organizacji ruchu wykonano m.in. słupki oraz koperty dla samochodów osób niepełnosprawnych. Na rewitalizacji ulicy skorzystają również rowerzyści – wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze uwzględniają udogodnienia dla ruchu rowerowego" - wyliczają urzędnicy.
W pierwotnym założeniu prace miały zakończyć się szybciej, ale jak wskazuje ratusz, remont utrudnił "szereg napotkanych, często niespodziewanych problemów – takich, jak m.in. konieczność wymiany kabli energetycznych, naprawa 80 proc. tras instalacji teletechnicznych, wymiana gazociągu na odcinku zachodnim ulicy oraz prace prowadzone przy kamienicach nr 5, 9, 22, 26 i 28". Zadania te nie wchodziły w zakres kontraktu wykonawcy remontu i były realizowane przez inne podmioty.
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa