Na Starym Mieście stanie nowy pomnik

Jeszcze w tym roku na Starówce ma stanąć pomnik Jana Zachwatowicza, któremu zawdzięczamy współczesny kształt Starego Miasta i przedwojenną rekonstrukcję murów obronnych.

Uchwałę w tej sprawie podjęli stołeczni radni. Ratusz poinformował, że pomnik architekta zostanie wzniesiony na Międzymurzu Piotra Biegańskiego. Będzie przedstawiał postać profesora z tablicą o treści: "1900-1983 JAN ZACHWATOWICZ ARCHITEKT ODBUDOWANEJ WARSZAWY".

Zostanie wykonany z brązu odpornego na ścieranie i pokrytego patyną przez Pracownię Rzeźby FORMA Karol Badyna.

Za budowę pomnika odpowiada śródmiejski Zarząd Terenów Publicznych. Jak zastrzega ratusz, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, pomnik powinien być gotowy już pod koniec grudnia tego roku.

Nazwisko architekta nosi fragment Międzymurza na Starówce
Nazwisko architekta nosi fragment Międzymurza na Starówce
Źródło: CCBYSA /Mateusz Opasiński/wikipedia

Prowadził prace przy odsłonięciu murów obronnych, kierował odbudową Zamku Królewskiego

Jan Zachwatowicz (1900-1983) był organizatorem i twórcą tzw. polskiej szkoły konserwacji - odbudowy zabytków w okresie II Rzeczypospolitej i po 1945 roku. W latach 30. na zlecenie prezydenta Stefana Starzyńskiego prowadził prace przy odsłonięciu murów obronnych Starego Miasta. A po wojnie, w latach 1945-1957 pełnił funkcję generalnego konserwatora zabytków.

Był autorem koncepcji odbudowy Starego Miasta, prezesem Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Zabytkowych ICOMOS. Kierował także odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie i był autorem koncepcji prac konserwatorskich przy resztkach gotyckich murów obronnych i gotyckim moście na placu Zamkowym.

Zachwatowicz współredagował Międzynarodową Kartę Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Miejsc Zabytkowych, zwaną Kartą Wenecką. Jest również autorem znaku graficznego Błękitnej tarczy - zwycięskiego projektu w konkursie ogłoszonym wśród uczestników Konwencji Haskiej z 1954 r.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy również o planach wybudowania pomnika prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego i wiceprezydent Juliana Kulskiego:

Historia Juliana Eugeniusza Kulskiego
Historia Juliana Eugeniusza Kulskiego
Źródło: tvn24
Czytaj także: