Ludzkie szczątki w centrum Warszawy. W tym miejscu był prowizoryczny cmentarz

Przy ulicy Zgody odkopano szczątki
Przy ulicy Zgody odkopano szczątki
Źródło: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Prace budowlane przy ulicy Zgody przerwało odkrycie szczątków ludzkich. Po interwencji policji w sprawie bierze także udział prokuratura. Szczątki mogą pochodzić z czasów II wojny światowej. Nie ma jeszcze pewności czy pochówki są z okresu obrony Warszawy w 1939 roku, czy z czasu Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

Na miejscu interweniowała policja. - W trakcie prac ziemnych przy ulicy Zgody znaleziono ludzkie szczątki. Ze wstępnych informacji policjantów, pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że mogą pochodzić z czasów II wojny światowej - poinformował Rafał Markiewicz z Komendy Stołecznej Policji.

Miejsce zostało zabezpieczone przed dostępem osób postronnych. Policjanci pod nadzorem prokuratora prowadzą oględziny.

- Szczątki zostaną zabezpieczone i trafią do Zakładu Medycyny Sądowej - przekazał prokurator Piotr Skiba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Sprawa najprawdopodobniej zostanie przekazana do prokuratury, tam będą podejmowane decyzje odnośnie ewentualnego wszczęcia postępowania i powołania biegłego antropologa. - Jego celem byłoby ustalenie w pierwszej kolejności: czy są to szczątki ludzkie, jak są datowane, ilu osób są to szczątki, czy noszą ślady działania osób trzecich, a jeśli tak to jaka jest ich charakterystyka - dodał Skiba.

Prowizoryczny cmentarz

Jak poinformował w czwartkowym komunikacie stołeczny ratusz, warszawscy archeolodzy przypuszczają, że odnalezione szczątki pięciu ofiar mogą pochodzić z okresu II wojny światowej. "Nie ma jednak stuprocentowej pewności, czy pochówki są z okresu obrony Warszawy w 1939 roku, czy z czasu Powstania Warszawskiego w 1944 roku "- podali urzędnicy.

"W 1939 roku na skwerze przed Domem pod Orłami powstał prowizoryczny cmentarz, jednak prawdopodobnie w czasie niemieckiej okupacji pochowani tam zmarli zostali ekshumowani. W tym samym miejscu taki prowizoryczny cmentarz zorganizowano podczas Powstania Warszawskiego. Pogrzebano tam między innymi ofiary bombardowania okolic Filharmonii w sierpniu 1944 roku. Z relacji powstańców wynika, że skwer był również miejscem, gdzie rozpalano ogniska aby zasygnalizować aliantom punkty zrzutu broni i żywności" - wyjaśnił w komunikacie ratusz.

Jak zaznaczyli urzędnicy, po wojnie szczątki ofiar pochowanych na skwerze przed Domem pod Orłami ekshumowano. "Jednak ekshumacje, prowadzone w trudnych powojennych realiach – prawdopodobnie niedokładnie i być może w pośpiechu – najwyraźniej nie objęły wszystkich szczątków" - dodali.

Dom pod Orłami powstał w miejscu prosektorium

Groby ofiar II wojny światowej nie są pierwszymi pochówkami w tym miejscu. Ratusz przypomniał, że Dom pod Orłami wybudowano w latach 1912-1917 dla Banku Towarzystw Spółdzielczych. "Powstał w miejscu prosektorium i kaplicy pogrzebowej Szpitala Dzieciątka Jezus. Przy szpitalu urządzony był również cmentarz. Upamiętnia go zabytkowy obelisk, który w 1901 roku zmienił lokalizację w związku z przenosinami kompleksu szpitalnego do nowego budynku na ul. Lindleya. Szpital funkcjonuje tam do dziś, a obelisk znajduje się w jego pobliżu – dokładnie przy ul. Lindleya 12" - podsumowano w komunikacie.

Przeczytaj także: Szczątki ludzkie przy budowanej trasie S7. Świadek powiedział, co widział tam kilkadziesiąt lat temu >>>

Czytaj także: