"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trasa Łazienkowska skończyła 50 lat
Trasa Łazienkowska skończyła 50 lat
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Trasa Łazienkowska skończyła 50 latNarodowe Archiwum Cyfrowe

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

Siedem lat temu w audycji Radia dla Ciebie inżynier Lech Gruszczyński, który wchodził w skład zespołu projektującego Trasę Łazienkowską wspominał, że na przełomie lat 60. i 70. XX wieku budowa kolejnej przeprawy łączącej dwa brzegi Wisły stała się koniecznością.

- Jeżeli spojrzymy na mapę Warszawy z tamtego czasu, Aleje Jerozolimskie dzieliły miasto mniej więcej na dwie połowy pod względem powierzchni zabudowy i ilości mieszkańców - opowiadał. Mieszkańcy północnej części miasta mieli do dyspozycji most Śląsko-Dąbrowski i Gdański. Dla tych z południa pierwszą przeprawą był dopiero most Poniatowskiego.

- Z biegiem czasu, kiedy rosła liczba samochodów w mieście, coraz bardziej korkowały się ulice dojazdowe, takie jak Aleje Ujazdowskie, Krucza - wspominał Lech Gruszczyński.

Celem budowy było zatem przejęcie ruchu z dzielnic południowych, przede wszystkim Mokotowa, gdzie rosły kolejne osiedla mieszkaniowe, a także przejęcie tranzytu pomiędzy wschodnią a zachodnią Warszawą z pominięciem Śródmieścia.

Skąpstwo Gomułki wstrzymało prace

Pierwsze przygotowania pod budowę trasy rozpoczęły się już w pierwszej połowie lat 60. Jak wspominał Gruszczyński, w 1964 roku władze zalecały oszczędność, dlatego zrezygnowano z linii tramwajowej i części dwupoziomowych węzłów. Rozpoczęły się pierwsze wiercenia geologiczne i rozbiórki.

Jednak prace te bardzo się ślimaczyły. Pierwszym sekretarzem KC PZPR był wówczas Władysław Gomułka, znany z oszczędzania oraz niechęci do dużych i kosztownych inwestycji. Pod koniec jego rządów budowa trasy stanęła, a jej kontynuacja w zasadzie zawisła na włosku.

- Istotną datą był kwiecień 1969 roku, kiedy towarzysz Gomułka stwierdził, że Polski i Warszawy nie stać na budowę Trasy Łazienkowskiej. Należy wstrzymać wszystkie analizy w terenie i projektowanie - relacjonował inżynier Gruszczyński.

"W czerwcu 1970 roku – projekt techniczny zakończony. Do września odbywa się systematyczne przejmowanie zakończonych – jako ostatnie – elementów projektów i… odkładanie ich na półki w archiwum. Nazwa Trasa Łazienkowska dawno już zniknęła ze szpalt gazet. Piękna ośmiometrowa makieta Trasy Łazienkowskiej zamknięta – pod kluczem – w pałacu Pod Blachą (w latach 1951-1988 był siedzibą naczelnego architekta m. st. Warszawy – red.) (…). W biurach projektujących trasę, na deskach rysunkowych pojawiły się już inne projekty. Ludzie odchodzili. Pozostali nieliczni" – pisał główny projektant trasy Józef Sigalin w swojej książce "Warszawa 1944-1980. Z archiwum architekta".

Gierek wyciągnął projekt z szuflady

Potem przyszły grudniowe strajki robotników na Wybrzeżu, ich krwawa pacyfikacja i odwołanie Władysława Gomułki. Zastąpił go Edward Gierek, który zaproponował nowe otwarcie. Dla wszelkich inwestycji nastały lepsze czasy. Z szuflady wyjęto też projekt Trasy Łazienkowskiej.

Decyzja o jej budowie zapadła na Prezydium Rządu 4 czerwca 1971 roku. W dokumencie określono, że inwestycja zostanie zrealizowana do 1975 roku. Zgodnie z nim trasa miała przebiegać od dwupoziomowego skrzyżowania z ulicą Waryńskiego do skrzyżowania z Saską po drugiej stronie Wisły. W czerwcu 1972 uchwała Prezydium Rady Narodowej rozszerzała zakres prac o kolejne dwa węzły, które znajdowały się w pierwotnym projekcie trasy, ale zostały usunięte ze względu na oszczędności. Chodzi o połączenie TŁ z aleją Niepodległości oraz ulicą Ostrobramską.

Budowa trasy była ewenementem nie tylko ze względu na skalę inwestycji, ale również dość trudne ukształtowanie terenu. Wyzwaniem dla projektantów były różnice poziomów pomiędzy Śródmieściem, znajdującym się na Skarpie Warszawskiej a Powiślem położonym u jej podnóża. Kluczowym elementem był oczywiście nowy most przez Wisłę.

"Most westchnień na budowie

Józef Sigalin wspominał: "Skala zadania była rzeczywiście duża. Długość obiektów inżynierskich (most, wiadukty, tunele, mury oporowe) wzdłuż głównej jezdni trasy wynosiła 3651 m, poza główną zaś jezdnią – 2658 m. Te przeszło 6 kilometrów obiektów inżynierskich wymagało wybudowania 103 000 m2 żelbetu (7700 ton żelaza zbrojeniowego i kabli) oraz 5600 ton konstrukcji stalowej mostu przez Wisłę. Wykopanie, przewiezienie i utworzenie nasypów obejmowało 1 260 000 m3 ziemi. Drogowcy ułożyli 390 000 m2 jezdni i 190 000 m2 chodników, którym oświetlenie dali elektrycy, montując 5230 punktów świetlnych (w tym maszty o wysokości 28 m). Ogrodnicy urządzili 400 000 m2 zieleńców i posadzili oraz przesadzili 4100 sztuk drzew i 30 000 sztuk krzewów. Te wielkie ilości robót wykonały załogi 51 przedsiębiorstw".

Gigantyczna inwestycja rosła w niemal samym środku miasta, tuż obok zamieszkałych budynków z ruchem na poprzecznych ulicach. Przez wiele miesięcy była utrapieniem dla mieszkańców. Sigalin wspominał, że prowizoryczną drewnianą kładką w ciągu ulicy Marszałkowskiej, która pozwalała przejść nad powstającą trasą, warszawiacy nazwali "mostem westchnień – westchnień do szybkiego zakończenia budowy".

Oficjalna data oddania Trasy Łazienkowskiej to 19 lipca 1974 roku. Trzy dni później, równo 25 lat po otwarciu trasy W-Z, inwestycja została przekazana do użytku publicznego. Sigalin wspominał uroczystość otwarcia, jako oficjalną, sztywną i partyjno-rządową. "Nie byłem wśród tych, którzy usłużnie i grzecznie tłoczyli się wokół Gierka, Jaroszewicza i innych dygnitarzy" – pisał architekt.

Tego samego dnia przed południem nieopodal odbyła się inna równie podniosła uroczystość. O godzinie 11.15, po raz pierwszy od czasów drugiej wojny światowej uruchomiono zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego. Odbudowana samej siedziby polskich królów zakończyła się pięć lat później.

Trasa Łazienkowska w popkulturze

Trasa Łazienkowska niemal natychmiast stała się elementem popkultury. Śpiewano o niej piosenki. W filmie Miś Stanisława Barei artysta estradowy Cwynkar grany przez Pawła Wawrzeckiego intonuje ze sceny: "Hej młody Junaku, smutek zwalcz i strach! Przecież na tym piachu za trzydzieści lat, przebiegnie z pewnością jasna, długa, prosta, szeroka jak morze Trasa Łazienkowska! I z brzegiem zepnie drugi brzeg, na którym twój ojciec legł".

Trasa grała w wielu filmach. Jej budowa jest jednym z głównych motywów przewodnich pierwszych odcinków serialu "Czterdziestolatek" o perypetiach inżyniera Stefana Karwowskiego.  

Walentynkowy pożar i odbudowa

W 2015 roku most Łazienkowski został wyłączony z użytku. 14 lutego wieczorem most stanął w płomieniach, temperatura sięgała tysiąca stopni Celsjusza, a gaszenie trwało około 12 godzin. W akcji brało udział 150 strażaków.

Po ekspertyzach władze Warszawy podjęły decyzję o rozebraniu i odbudowie całej stalowej części przeprawy. Z poprzedniej zostały tylko betonowe podpory. Wyłączenie mostu z ruchu spowodowało poważne utrudnienia komunikacyjne w stolicy.

Przeprawę odbudowano w szybkim tempie. Pod koniec października była już gotowa, a ówczesna prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniała, że nowy most wytrzyma kolejne 100 lat. Sprawę pożaru badała prokuratura, ale ostatecznie umorzyła śledztwo. Winnych nie znaleziono.

Tak strażacy walczyli z pożarem mostu Łazienkowskiego
Tak strażacy walczyli z pożarem mostu ŁazienkowskiegoStraż Pożarna

Od początku XXI wieku poszczególne fragmenty Trasy Łazienkowskiej przechodzą gruntowne prace remontowe. W latach 2002-2006 burzono i odbudowywano łącznice z Wałem Miedzeszyńskim. W 2013 i 2014 zmodernizowano "ślimaki" na Wisłostradę. W latach 2022-2023 zburzono i odbudowano od nowa wiadukty nad parkiem Agrykola. Obecnie podobne prace są prowadzone na wiaduktach nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Zgodnie z zapowiadanym harmonogramem prace mają zakończyć się w połowie przyszłego roku.

Autorka/Autor:

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: NAC

Pozostałe wiadomości

Pod Górą Kalwarią zderzyły się samochód ciężarowy i osobowy. Oba stanęły w ogniu. Trwa akcja gaśnicza i ratunkowa. Jedna osoba nie żyje. Są utrudnienia.

Po zderzeniu dwa samochody stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje

Po zderzeniu dwa samochody stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Czaplinek kierujący autem osobowym zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do wypadku doszło niedaleko miejsca, w którym chwilę wcześniej dwa samochody po zderzeniu stanęły w płomieniach.

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

44-latek był poszukiwany listem gończym, ale wakacje spędzał za granicą. Został zatrzymany po powrocie do Polski. Inny urlopowicz wpadł z kolei w Łebie, gdzie pojechał wypocząć po ponad dwóch latach ukrywania się.

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl/pl

Frezowanie jezdni na placu Na Rozdrożu dobiegło końca. Podobnie jak większość prac. Plac funkcjonuje już w docelowej formie. Została kosmetyka: wykonawca prowadzi prace uzupełniające i sprząta plac budowy.

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W jednym z domów w Ciechanowie odnaleziono ciała małżeństwa. Na ciele kobiety i mężczyzny były rany zadane najprawdopodobniej nożem. Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia w tej sprawie.

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jazda 19-letniego kierowcy forda mogła zakończyć się tragicznie zarówno dla niego, jaki i dla pasażerów, którzy z nim podróżowali. Młody mężczyzna stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze, a następnie uderzył w ogrodzenie i dachował. Był pijany.

Pijany 19-latek zjechał autem na pobocze, uderzył w ogrodzenie, dachował

Pijany 19-latek zjechał autem na pobocze, uderzył w ogrodzenie, dachował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca forda potrącił pieszego na przejściu w Jabłonnie. Poszkodowany trafił do szpitala. Z ustaleń policjantów wynika, że pieszy był pijany, prawdopodobnie wtargnął na przejście.

"Miał zielone światło, nagle zauważył, że na przejście dla pieszych wtargnął mężczyzna"

"Miał zielone światło, nagle zauważył, że na przejście dla pieszych wtargnął mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Trasie Siekierkowskiej zderzyło się w sumie osiem pojazdów. Jeden wjechał w bariery, potem zderzyły się cztery auta, a następnie trzy. Na miejscu pracuje policja.

Auto na barierkach i zderzenie kolejnych siedmiu na Trasie Siekierkowskiej

Auto na barierkach i zderzenie kolejnych siedmiu na Trasie Siekierkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stan przyczepki, której właściciel chciał przewieźć drewno do miejscowości oddalonej o prawie 10 kilometrów, wprawił policjantów w osłupienie. Koło było całkowicie zniszczone, a kierowca zdziwiony zatrzymaniem.

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP