Targi Książki w Warszawie 2022. Wśród gości Adam Bodnar, Tomasz Raczek i Justyna Suchecka

Źródło:
tvnwarszawa.pl/targiksiazkiwarszawa.pl
Ruszyły Targi Książki
Ruszyły Targi KsiążkiTVN24
wideo 2/4
Ruszyły Targi KsiążkiTVN24

Do warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki i na Plac Defilad wracają Targi Książki. W tym roku honorowym gościem imprezy jest Norwegia. Organizatorzy zadbali, by wśród towarzyszących Targom imprez każdy miłośnik literatury znalazł coś dla siebie.

Targi Książki powracają do stołecznego Pałacu Kultury i Nauki i na Plac Defilad. Impreza odbywać się będzie w dniach od 26 do 29 maja. W wydarzeniu weźmie udział ponad 500 wystawców z 13 krajów - między innymi z Francji, Hiszpanii czy też Armenii. Podczas targów swoje książki zaprezentuje aż 30 autorów z Norwegii, która jest gościem honorowym tegorocznej odsłony wydarzenia.

"Marzenie jest w nas" - Norwegia gościem honorowym Targów Książki w Warszawie

Podczas tegorocznych Targów Książki w Warszawie uczestnicy będą mogli bliżej poznać norweską literaturę. Wśród zaproszonych autorów znajdą się między innymi Jørn Lier Horst, Thomas Enger czy Klara Hveberg. Hasło "Marzenie jest w nas", które jest mottem występujących na imprezie norweskich pisarzy, zostało zaczerpnięte z jednego z tekstów norweskiego poety Olafa H. Hauge’a.

W ramach przybliżania uczestnikom norweskiej kultury organizatorzy zaplanowali aż 50 wydarzeń. Wśród nich znajdują się bloki tematyczne skierowane do dzieci: "Czas dla dzieci", "Czas dla młodego czytelnika", bloki skupiające się na ochronie klimatu i na społeczeństwie: "Czas dla planety", "Między nami" oraz panele psychologiczne, takie jak "Człowiek i jego tajemnice" i "Czas na kryminał". Organizatorzy chcą, by poza norweską historią i kulturą podczas Targów zostały ich uczestnikom przybliżone sylwetki norweskich noblistów. Dodatkowo co godzinę na stanowisku norweskim będzie organizowany błyskawiczny kurs językowy "Nauka norweskiego w 15 minut!".

Solidarni z Ukrainą

Fundacja Historia i Kultura, która jest organizatorem Targów Książki w Warszawie, zaprosiła do udziału w imprezie autorów książek i wydawców z Ukrainy. Gościom zostało zaoferowane darmowe stanowisko. Liczbę związanych z Ukrainą spotkań ma podkreślić solidarność z krajem, który od 24 lutego broni się przed zbrodniczą wojną wywołaną przez Władimira Putina. Na ukraińskim stanowisku będzie można zapoznać się z pozycjami oferowanymi przez 35 wydawnictw. Uczestnicy będą mogli również spotkać się z cenionymi ukraińskimi autorami, między innymi z Oksaną Zabużko czy też Kateryną Kałytko. Transport książek z Ukrainy został zorganizowany we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki i ambasadą Ukrainy w Polsce. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę organizatory wykluczyli z tegorocznej edycji imprezy obecną podczas ostatnich odsłon Rosję.

Spotkania, festiwale, warsztaty

Uczestnicy Targów Książki w trakcie trwania imprezy będą mieli możliwość wzięcia udziału w wielu tematycznych wydarzeniach. Równolegle z Targami odbywać się będą trzy festiwale. Fani literatury kryminalnej - podczas festiwalu "Kryminalna Warszawa" - będą mogli spotkać i poznać bliżej najbardziej poczytnych polskich autorów tego gatunku, takich jak Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda czy Remigiusz Mróz.

Coś dla siebie na Targach znajdą również miłośnicy komiksu, dla których osobna przestrzeń została wygospodarowana w ramach festiwalu "Komiksowa Warszawa". Uczestnicy będą mogli liczyć na rysunkowe dedykacje od swoich ulubionych autorów. Organizatorzy zapraszają również do udziału w weekendowym Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej "Ojce i dziatki”. Będzie można na nim spotkać między innymi Grzegorza Kasdepke.

Podczas Targów odbędą się także spotkania z finalistami i laureatami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Organizatorzy przygotowali również coś dla osób, które bezpośrednio związane są z branżą wydawniczą. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach tematycznych, które będą poświęcone między innymi czytelnictwu, tłumaczeniu czy sytuacji wydawniczej w zaatakowanej Ukrainie.

Targi książki w Warszawie 2022. Wśród gości Adam Bodnar, Tomasz Raczek i Justyna Suchecka

W trakcie trwania Targów Książki uczestnicy tradycyjnie otrzymają okazję, by spotkać się i porozmawiać z wieloma autorami. Wśród obecnych na tegorocznej odsłonie imprezy gości pojawią się między innymi Tomasz Raczek, Katarzyna Boni czy też były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który wraz z Bartoszem Bartosikiem będzie podpisywał książkę "Nigdy nie odpuszczę".

29 maja o godzinie 14:00 będzie można spotkać się ze związaną z TVN24 dziennikarką Justyną Suchecką, która promować będzie swoją najnowszą książkę "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze". Autorka stworzyła swoisty przewodnik, który pokazuje między innymi, jak radzić sobie z kryzysami i stresem i gdzie szukać pomocy. O swojej najnowszej książce Justyna Suchecka opowiadała w programie "Dzień Dobry TVN".

Targi Książki potrwają od 26 do 29 maja. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Dni otwarcia Targów Książki:

26.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 18:00 27.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00 28.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 19:00 29.05.2022 r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Szczegółowe informacje dotyczące imprezy można znaleźć na stronie targiksiazkiwarszawa.pl.

Autorka/Autor:kkow//az

Źródło: tvnwarszawa.pl/targiksiazkiwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl