TVN Warszawa | Śródmieście

Warszawa nie planuje zniesienia opłat parkingowych. Możliwe cięcia w rozkładach komunikacji

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Miasto nie planuje zniesienia opłat parkingowych
Miasto nie planuje zniesienia opłat parkingowychTVN24
wideo 2/3
Konferencja prasowa prezydenta (18 marca)

Prezydent Warszawy zapowiedział, że parkowanie w stolicy nadal będzie płatne, ale nie wyklucza, że transport publiczny będzie kursował według weekendowych rozkładów. - Dzięki temu, że warszawiacy w większości zostają w domach, będzie można zapewnić odpowiedni odstęp między pasażerami - zaznaczył Rafał Trzaskowski.

- Nie planujemy zmian w opłatach w Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego – poinformował na środowej konferencji prasowej prezydent stolicy.

Wyjaśnił, że miasto nie rezygnuje z opłat, gdyż dzięki temu może zapewnić rotację na miejscach parkingowych, szczególnie w centrum miasta. Podkreślił, że mimo iż ruch samochodowy w stolicy jest dosyć duży, to miejsca parkingowe są nadal dostępne. - Miejsca powinny być też wolne choćby pod szpitalami. Z naszych analiz wynika, że dzięki utrzymaniu strefy płatnego parkowania te miejsca w Warszawie można znaleźć - zwrócił uwagę.

I wskazał, że spośród 12 polskich metropolii tylko Kraków zrezygnował czasowo z pobierania opłat za parkowanie w swoich SPPN.

Trzaskowski nie wykluczył jednak zmiany stanowiska: - Cały czas analizujemy sytuację, nie jesteśmy dogmatyczni. Analizujemy również sytuacje związaną z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej.

Rozkłady weekendowe?

Przypomniał też, że w stolicy nadal funkcjonuje normalny rozkład jazdy, dzięki czemu zapewnione są odpowiednie odstępy między pasażerami. - Ale mamy już najnowsze analizy i prawdopodobnie będzie możliwe przejście na rozkład weekendowy, bo i tak - dzięki temu, że warszawiacy w większości zostają w domach - będzie można zapewnić ten odpowiedni odstęp - zaznaczył Trzaskowski.

I dodał, że obecne obłożenie transportu publicznego jest na poziomie 20-30 procent w porównaniu ze stanem sprzed epidemii.

Brakuje sprzętu w szpitalach

Prezydent zaapelował również do rządu o szybsze dostarczenie sprzętu do szpitali. - Nie wszystkie nasze apele, jeśli chodzi o sprzęt do szpitali, spotkały się już z odzewem. Jeszcze raz apelujemy, żeby przyspieszyć przekazywanie tego koniecznego sprzętu, bo w niektórych w tych placówek brakuje sprzętu, który był przez rząd obiecany - zwrócił uwagę. O tym, że w Warszawie brakuje 30 stanowisk intensywnej terapii Rafał Trzaskowski mówił w sobotę w "Faktach po Faktach".

Przyznał też, że szpitale miejskie są coraz bardziej obciążone. - One przejmują pacjentów choćby ze szpitala na Wołoskiej (został szpitalem wskazanym do leczenie pacjentów z koronawirusem - red.) i musimy zapewnić ich jak najbardziej efekty funkcjonowanie - przypomniał prezydent Warszawy.

Infolinia

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:mp/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ztm.waw.pl

Pozostałe wiadomości