Tor kolarski Orzeł jak Otwarta Ząbkowska. Aktywiści proponują, urząd mówi "nie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tor kolarski Orzeł przy Podskarbińskiej
Tor kolarski Orzeł przy PodskarbińskiejArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tor kolarski Orzeł przy PodskarbińskiejArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Teren dawnego klubu sportowego Orzeł przy Podskarbińskiej chcą otworzyć na weekendowe potańcówki, kino plenerowe i sportowe wydarzenia. Aktywiści z inicjatywy Nowe Dynasy proponują, by tymczasowo służył on mieszkańcom, wzorem Otwartej Ząbkowskiej. Urzędnicy pomysł już znają, ale nie zamierzają wcielać go w życie.

Władze Pragi Południe od dawna zapowiadają konsultacje społeczne w sprawie przyszłości toru kolarskiego Orzeł. Aktywiści zarzucają, że przez ostatnie lata nic się w tej sprawie nie dzieje, poza rosnącą listą wymówek, dlaczego nie nadszedł jeszcze dobry moment na rozpoczęcie debaty. Tymczasem w okolicy powstają nowe osiedla, a mieszkańcom brakuje terenów sportowo-rekreacyjnych i zieleni.

Przygotowali list otwarty do burmistrza

Przedstawiciele inicjatywy Nowe Dynasy mają pomysł, by tymczasowo zagospodarować ten teren i udostępnić go mieszkańcom, zanim powstanie docelowa wizja wykorzystania tej przestrzeni. Przygotowali list otwarty, pod którym podpisało się kilkanaście warszawskich stowarzyszeń i organizacji - między innymi Miasto Jest Nasze, Stowarzyszenie Wiatrak, Fundacja Maraton Warszawski, Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz czy Targ Śniadaniowy.

W liście do władz dzielnicy proponują, by teren dawnego KS Orzeł był - wzorem Otwartej Ząbkowskiej czy Otwartego Jazdowa - czasowo udostępniany mieszkańcom, lokalnym stowarzyszeniom i firmom w celu "zainicjowania tam interdyscyplinarnych działań społecznokulturalnych i edukacyjnych, angażujących różne dziedziny rekreacji, sztuki i sportu". "Dzięki tego typu działaniom odseparowane od reszty miasta zielone serce dzielnicy miałoby szansę stać się - przynajmniej czasowo - ogólnodostępnym miejscem spotkań, relaksu i rekreacji: kinem, sceną, warsztatem, pracownią, ogrodem, klubem poetyckim lub sportowym" - wyliczają.

Taką funkcję teren przy Podskarbińskiej mógłby pełnić w weekendy przez kilka miesięcy w roku. "Po niewielkich modyfikacjach mógłby też służyć jako atrakcja dla dzieci i młodzieży w postaci skateparku lub pumptracka. Asfaltowa nawierzchnia wokół toru natomiast doskonale nadaje się do organizowania wydarzeń sąsiedzkich typu targi śniadaniowe czy giełda staroci" - przekonują.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Aktywiści mają plan dla zabytkowego toru

Autorzy listu uważają, że realizacja ich pomysłu będzie wymagała niewielkich nakładów finansowych. Jako konieczne prace wskazują uporządkowanie terenu i zabezpieczenie elementów oryginalnej architektury, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu.

Chcieliby też, by dzielnica zadbała o tamtejszą zieleń. "Nieocenioną wartością tego miejsca jest przyroda, która pozostawiona latami odłogiem, już nie przypomina starannie zaprojektowanych, urządzonych i zadbanych parków oraz skwerów. Jest za to okazała w swojej naturalności. Nie tylko tworzy kameralną atmosferę, lecz także zapewnia chłód w upalne dni czy osłonę od wiatru i ulicznego hałasu. Stwarza zatem idealne warunki by mógł funkcjonować tam chociażby społecznościowy ogród sąsiedzki" - oceniają.

Jak przekazali przedstawiciele inicjatywy Nowe Dynasy, list trafił 23 czerwca w ręce burmistrza Pragi Południe Tomasza Kucharskiego. "Podczas spotkania burmistrz z zainteresowaniem wysłuchał naszej propozycji. Ujawnił też, iż oczekiwane od trzech lat konsultacje społeczne mają się rozpocząć już po wakacjach bieżącego roku" - informują w mediach społecznościowych. Dodają też, że zaoferowali oprowadzanie po zabytkowym obiekcie dla osób, które chciałyby poznać lepiej teren przy Podskarbińskiej. Z ich relacji wynika, że pomysł "spotkał się z aprobatą włodarza dzielnicy".

Aktywiści przekazali list otwarty burmistrzowi Pragi PołudnieNowe Dynasy / Facebook

Dzielnica odrzuca pomysł aktywistów

Rzecznik Pragi Południe Andrzej Opala potwierdza, że konsultacje społeczne ruszą po wakacjach. - Uchwalono, że odbędą się one w dniach 15 września - 14 października 2022 roku - informuje.

Studzi jednak zapał aktywistów do wcześniejszego otwierania toru dla mieszkańców. - Nie ma możliwości udostępnienia go osobom postronnym. Przy aktualnym stanie technicznym byłego toru nikt nie weźmie odpowiedzialności za zdrowie i życie odwiedzających to miejsce. Dzielnica już poniosła koszty w wysokości około 900 tysięcy złotych, by ten teren uprzątnąć. Uważamy, że przed konsultacjami nie ma sensu inwestować większych środków - zaznacza rzecznik.

Wyjaśnia też, że przedstawiciele inicjatywy Nowe Dynasy zostali poinformowani o tej sytuacji podczas spotkania z burmistrzem Kucharskim. Jak wskazuje obecnie nie ma wstępu na teren toru, a przebywanie tam jest nielegalne i niebezpieczne. - Tymczasowe zagospodarowanie terenu toru kolarskiego według pomysłu Nowych Dynasów, który wskazano w liście otwartym do burmistrza, kłóci się z powyższymi zasadami, a ponadto z góry zakłada przyszłą funkcję tego terenu, bez konsultacji - twierdzi Opala.

- Dzielnica nie ma konkretnego planu zagospodarowania i przeznaczania tego terenu, gdyż będzie w tym wypadku jedynie wykonawcą woli większości mieszkańców Kamionka i dzielnicy Praga-Południe - zapowiada. - Uważamy, że głos inicjatywy Nowe Dynasy jest jedną z wielu propozycji, jakie pojawiają się podczas spotkań z burmistrzem, a nie punktem wyjścia do konsultacji - dodaje.

Jest jeden pozytyw. Rzecznik przyznaje, że podczas spotkania z aktywistami doszło do porozumienia w sprawie wspominanych wcześniej spacerów z przewodnikiem po terenie dawnego KS "Orzeł". Jak zapowiada, odbędą się trzy takie spotkania. Mieszkańcy będą mogli pod opieką działaczy lokalnych i urzędników zobaczyć, jaki jest stan obiektu. - Chodzi o to, by mieszkańcy biorący udział w konsultacjach wyrobili sobie zdanie, co chcieliby widzieć w tym miejscu i jak ich zdaniem powinniśmy zagospodarować ten teren - wskazuje.

Zamieszanie wokół planu miejscowego dla Podskarbińskiej

Betonowy welodron w trójkącie Mińskiej, Podskarbińskiej i Stanisławowskiej uruchomiono w 1972 roku. W latach 70. i 80., rozgrywano tu zawody, które przyciągały kolarskie sławy - Czesława Langa, Mirosława Jurka, Szymona Kornackiego i wielu innych. Lata świetności ma za sobą. Z początkiem lat 90. został wyłączony z eksploatacji. W opłakanym stanie jest też hala, która powstała tam jako pierwsza - oddano ją do użytku jeszcze w 1939 roku. Budynek zaprojektowało dwóch wybitnych architektów Maciej Nowicki i Zbigniew Karpiński. 

Południowoprascy urzędnicy powtarzali kilkukrotnie, że konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone, gdy będzie gotowy plan miejscowy dla tego terenu. Zimą ubiegłego roku, było już o krok od rozwiązania tej kwestii. Rada Warszawy przegłosowała poprawkę planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonów ulicy Podskarbińskiej, dopuszczającą przecięcie toru kolarskiego alejkami dla pieszych. Na takie zmiany nie zgodził się jednak wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki, więc biuro Architektury i Planowania Przestrzennego postanowiło wyłączyć działkę z torem z projektu planu miejscowego. Oznacza to, że jej przeznaczenie zostanie uregulowane w odrębnym dokumencie planistycznym.

Urzędnicy zapewniali, że sport pozostanie na Podskarbińskiej, a obiekt będzie ogólnodostępny dla mieszkańców. Głosy, co do zagospodarowania terenu są podzielone - jedni chcą przywrócenia działalności toru kolarskiego, inni zielonego miejsca do wypoczynku i rekreacji. Aktywiści od dawna zabiegają o tę pierwszą opcję. W ubiegłym roku pojawiła się koncepcja rewitalizacji welodromu autorstwa Zofii Koniecko.

Projekt rewitalizacji toru kolarskiego "Orzeł"Zofia Koniecko, Nowe Dynasy

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24