W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.
Drugi szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze przypada na 26 sierpnia z okazji obchodzonej tego dnia w Kościele katolickim w Polsce uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
Na ten dzień zmierzają uczestnicy Praskiej Pielgrzymki Pieszej Pomocników Maryi Matki Kościoła, którzy wyszli w piątek rano z konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku. Liturgii przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. W tym roku pątnicy idą pod hasłem "Umacniać w rodzinach królowanie Jezusa".
- Będzie to okazja do dziękczynienia Boga za rodzinę, w której się wzrastało, i prośba za te, które są w kryzysie – przekazał kierownik pielgrzymki ks. Rafał Goliński.
Trzy grupy pielgrzymów
Pątnicy w tym roku będą także modlić się o pokój i "łaskę przebaczenia, która potrzebna jest każdemu chrześcijaninowi". Będą też prosić Boga za ruch pomocników, aby jego członkowie "mogli dalej wiernie służyć Kościołowi i umacniać się w powierzonej przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego misji".
W pielgrzymce idą trzy grupy: czerwono-zielona, której program najbardziej związany jest z osobą i nauczaniem prymasa Wyszyńskiego; żółta – młodzieżowo-rodzinna i niebieska – różańcowo-modlitewna.
Dla pielgrzymów duchowych program będzie realizowany 16-25 sierpnia w parafii św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. Po mszy św. o godz. 18.00 będą konferencje tematyczne.
Najstarsza pielgrzymka
Praska Pielgrzymka Piesza jest najstarszą pielgrzymką wyruszającą ze stolicy na Jasną Górę. Po raz pierwszy wyszła w 1657 r., jako dziękczynienie za śluby króla Jana Kazimierza. Wznowiona w 1984 r. po 67 latach przerwy idzie inną trasą niż pozostałe wychodzące z Warszawy i zmieniła swoją nazwę na Praską Pielgrzymkę Pieszą Pomocników Maryi Matki Kościoła.
Ruch Pomocników Maryi Matki Kościoła został powołany do istnienia 26 sierpnia 1969 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Jako stowarzyszenie został zaaprobowany przez Konferencję Episkopatu Polski w 2009 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak