Chciała dorobić do emerytury, straciła oszczędności

komputer klawiatura delete shutterstock_2481343577
Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerów
Źródło: TVN24

78-latka znalazła w sieci formularz dla osób chcących dorobić trochę do emerytury. Podała swoje dane i zainstalowała na komputerze nieznane oprogramowanie, z jej konta bankowego zniknęło blisko 50 tysięcy złotych.

Do policji w Płońsku zgłosiła się 78-letnia mieszkanka, która poinformowała, że została oszukana i straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

- Wyjaśniła, że w sieci znalazła stronę, na której znajdował się do wypełnienia formularz dla osób chcących dorobić trochę do emerytury. Wpisała tam swoje dane osobowe i numer kontaktowy. Po kilku dniach zadzwonił do niej mężczyzna podający się za doradcę inwestycyjnego – opisuje kom. Kinga Drężek-Zmysłowska z policji w Płońsku.

Poinstruował kobietę, by na początek wpłaciła na wskazane przez niego konto kilkaset złotych, a zyski z inwestycji uzyska w krótkim czasie. 78-latka uległa namowom i wpłaciła 600 złotych. Po kilku dniach pieniądze wróciły na jej konto, co utwierdziło ją w przekonaniu, by inwestować dalej.

PRZECZYTAJ: Powiedzieli "grzejnik" i zostali zatrzymani.

Wykonała polecenia "doradcy"

Zadzwoniła wtedy na numer podany jej wcześniej przez "doradcę". Osoba, która odebrała połączenie, poleciła zainstalowanie aplikacji pozwalającej na zdalny dostęp do jej telefonu.

- Następnie na komputerze 78-latka odebrała wiadomość e-mail od nieznanej osoby i weszła w przesłany link. Gdy komputer zaczął jej się chwilowo blokować, zalogowała się do swojego konta bankowego z innego urządzenia. Zobaczyła wtedy, że ktoś wykonał wiele transakcji z jej konta na łączną kwotę blisko 50 tysięcy złotych – dodaje kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

ZOBACZ: Uwierzyli w szybki zarobek i stracili oszczędności życia.

Nie daj się oszukać

- Nie wierz w łatwy i szybki zysk. Przed zainwestowaniem, sprawdź, czy podmiot nie znajduje się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. - Przed zainwestowaniem, poczytaj opinie w Internecie o tym podmiocie/platformie, porozmawiaj z kimś, komu ufasz. - Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej. - Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które zalecają Ci rozmówcy/analitycy rynku, na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej. - Nie wchodź w linki przesyłane w wiadomościach mailowych czy SMS przez obce osoby, które przekierowują do stron, gdzie masz podać swoje dane osobowe lub zalogować się do bankowości elektronicznej.
radzi policja.
Czytaj także: