TVN Warszawa | Okolice

14 osób z podejrzeniem koronawirusa w szpitalach na Mazowszu. Ale liczba spada

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
TVNWojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie

W województwie mazowieckim w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem pod obserwacją w szpitalach przebywa 14 osób. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 1650 osób.

Liczba osób hospitalizowanych na Mazowszu w związku z podejrzeniem koronawirusa zmalała w ciągu ostatnich dni. Jak przekazała rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz, jeszcze w poniedziałek w szpitalach na obserwacji przebywało 20 osób, a we wtorek jest ich 14. Zwiększyła się natomiast liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym, która w poniedziałek wynosiła 987, a we wtorek już 1650.

Zespół prasowy poinformował też, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł nie podjął dotąd decyzji o odwołaniu imprez masowych na terenie województwa. Zgodnie z zaleceniami rządu wojewodowie analizują organizację takich imprez pod kątem oceny ryzyka. Decydując o odwołaniu imprezy, mogą wystąpić o rekomendację do Głównego Inspektora Sanitarnego.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

W całej Polsce hospitalizowanych 68 osób

Według danych Ministerstwa Zdrowia przekazanych PAP we wtorek wieczorem, w związku z koronawirusem w całej Polsce hospitalizowanych jest 68 osób. 316 osób poddano kwarantannie domowej, a 4459 zostało objętych nadzorem sanepidu. Nie ma w kraju potwierdzonego przypadku koronawirusa.

Według danych GIS, opublikowanych w poniedziałek wieczorem, w okresie od 31 grudnia 2019 roku do 2 marca tego roku, na świecie odnotowano 89 068 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 046 zgonów. Śmiertelność wyniosła 3,4 proc.

Szpitale gotowe na przyjęcie pacjentów

Wojewoda mazowiecki ogłosił, że od 28 lutego w stanie podwyższonej gotowości jest 59 szpitali w województwie.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi placówkami i monitorujemy stan przygotowań na wypadek wystąpienia zakażeń koronawirusem. Oczywiście, sytuacja wymaga pełnego zaangażowania wszystkich podmiotów i pełnej współpracy ze stroną rządową, która odpowiada za działania - mówił we wtorek podczas obrad sejmiku marszałek Adam Struzik. 

Samorząd województwa zapewnił, że szpitale posiadają opracowaną procedurę postępowania w związku z ewentualnym przyjęciem pacjentów podejrzanych o zakażenie. Podkreślił też, że placówki posiadają sprzęt i materiały ochronne niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu medycznego.

Aktualnie badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzone są w dwóch laboratoriach w Warszawie: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego (NIZP-PZH) i w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. W sumie w oddziałach obserwacyjno-zakaźnych podmiotów leczniczych jest 278 łóżek, z czego 204 w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie – 204 łóżka. Reszta w Ostrołęce i Płocku.

Śmiertelne przypadki na świecie

Najwięcej przypadków śmiertelnych koronawirusa odnotowano w Chinach (2912), ale także w Hongkongu (2), Iranie (54), Korei Południowej (22), we Włoszech (35), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), w samej Japonii (5), Francji (2), Australii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1), Stanów Zjednoczonych Ameryki (2), San Marino (1) i Filipin (1).

GIS ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 28 marca 2020 r.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o tym, że w szpitalach brakuje dodatkowego zaopatrzenia:

Rzecznik ratusza o sytuacji związanej z koronawirusem

Rzecznik ratusza o spotkaniu sztabu kryzysowego
Rzecznik ratusza o spotkaniu sztabu kryzysowegoTVN24
wideo 2/3

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości