Liczba osób hospitalizowanych na Mazowszu w związku z podejrzeniem koronawirusa zmalała w ciągu ostatnich dni. Jak przekazała rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz, jeszcze w poniedziałek w szpitalach na obserwacji przebywało 20 osób, a we wtorek jest ich 14. Zwiększyła się natomiast liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym, która w poniedziałek wynosiła 987, a we wtorek już 1650.
Zespół prasowy poinformował też, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł nie podjął dotąd decyzji o odwołaniu imprez masowych na terenie województwa. Zgodnie z zaleceniami rządu wojewodowie analizują organizację takich imprez pod kątem oceny ryzyka. Decydując o odwołaniu imprezy, mogą wystąpić o rekomendację do Głównego Inspektora Sanitarnego.
W całej Polsce hospitalizowanych 68 osób
Według danych Ministerstwa Zdrowia przekazanych PAP we wtorek wieczorem, w związku z koronawirusem w całej Polsce hospitalizowanych jest 68 osób. 316 osób poddano kwarantannie domowej, a 4459 zostało objętych nadzorem sanepidu. Nie ma w kraju potwierdzonego przypadku koronawirusa.
Według danych GIS, opublikowanych w poniedziałek wieczorem, w okresie od 31 grudnia 2019 roku do 2 marca tego roku, na świecie odnotowano 89 068 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 3 046 zgonów. Śmiertelność wyniosła 3,4 proc.
Szpitale gotowe na przyjęcie pacjentów
Wojewoda mazowiecki ogłosił, że od 28 lutego w stanie podwyższonej gotowości jest 59 szpitali w województwie.
- Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi placówkami i monitorujemy stan przygotowań na wypadek wystąpienia zakażeń koronawirusem. Oczywiście, sytuacja wymaga pełnego zaangażowania wszystkich podmiotów i pełnej współpracy ze stroną rządową, która odpowiada za działania - mówił we wtorek podczas obrad sejmiku marszałek Adam Struzik.
Samorząd województwa zapewnił, że szpitale posiadają opracowaną procedurę postępowania w związku z ewentualnym przyjęciem pacjentów podejrzanych o zakażenie. Podkreślił też, że placówki posiadają sprzęt i materiały ochronne niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa pacjentów oraz personelu medycznego.
Aktualnie badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzone są w dwóch laboratoriach w Warszawie: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego (NIZP-PZH) i w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. W sumie w oddziałach obserwacyjno-zakaźnych podmiotów leczniczych jest 278 łóżek, z czego 204 w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie – 204 łóżka. Reszta w Ostrołęce i Płocku.
Śmiertelne przypadki na świecie
Najwięcej przypadków śmiertelnych koronawirusa odnotowano w Chinach (2912), ale także w Hongkongu (2), Iranie (54), Korei Południowej (22), we Włoszech (35), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), w samej Japonii (5), Francji (2), Australii (1), Tajwanu (1), Tajlandii (1), Stanów Zjednoczonych Ameryki (2), San Marino (1) i Filipin (1).
GIS ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin do dnia 28 marca 2020 r.
Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o tym, że w szpitalach brakuje dodatkowego zaopatrzenia:
Rzecznik ratusza o sytuacji związanej z koronawirusem
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN