Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

TVN Warszawa | Okolice

Ponad tysiąc nowych zakażeń w Warszawie, blisko 3 tysiące na Mazowszu. Czy będą obostrzenia w województwie?

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Województwo mazowieckie zbliża się do poziomu 40 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców"
"Województwo mazowieckie zbliża się do poziomu 40 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców"TVN24
wideo 2/8
TVN24"Województwo mazowieckie zbliża się do poziomu 40 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców"

Ponad 2,8 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono w niedzielę na Mazowszu, a w Warszawie od kilku dób dzienna ich liczba przekracza tysiąc. Czy to oznacza, że obostrzenia obejmą całe województwo? Już w piątek minister zdrowia alarmował, że mazowieckie jest kolejnym po warmińsko-mazurskim i pomorskim z największą średnią liczbą zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 13 574 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w całym kraju. Najwięcej dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie wykryto 2807 infekcji. Dzień wcześniej ta liczba wyniosła 2504.

Od przeszło tygodnia niemal każdego dnia (z wyjątkiem ostatniego poniedziałku i wtorku) liczba wykrywanych na Mazowszu zakażeń przekracza dwa tysiące.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Resort poinformował też o śmierci 126 zakażonych osób w całej Polsce. Z powodu COVID-19 ostatniej doby na Mazowszu zmarły 23 osoby. U czterech z nich nie wykryto chorób współistniejących.

Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 794 914 infekcji. Zmarło 45 285 osób zakażonych.

Z kolei w stolicy w czasie weekendu potwierdzono ponad dwa tysiące nowych zakażeń koronawirusem (2308). W sobotę było ich 1125, zaś w niedzielę - 1183. W ciągu dwóch dni zmarło 14 osób. Jak podaje resort zdrowia, wszystkie cierpiały również na schorzenia współistniejące.

W dziennych statystykach dotyczących Warszawy również można odczytać znaczny wzrost zakażeń - od środy każdego dnia dzienna ich liczba przekracza tysiąc. Wcześniej tyle przypadków było wykrywanych w stolicy w listopadzie.

"Mazowieckie zbliża się do poziomu 40 zachorowań na 100 tysięcy"

Minister zdrowia Adam Niedzielski jeszcze na piątkowej konferencji prasowej poinformował o przedłużeniu obostrzeń na Warmii i Mazurach oraz o nowych obostrzeniach w województwie pomorskim. W tych województwach sytuacja epidemiczna jest najgorsza, jednak - jak zaznaczył Niedzielski - w sześciu innych również notuje się więcej zakażeń niż średnia krajowa. Wśród wymienionych przez ministra znalazło się Mazowsze.

- Jeśli popatrzymy na taki parametr jak średnia dzienna liczba zachorowań liczona dla okresu tygodniowego w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców to w województwie warmińsko-mazurskim ten parametr zbliża się do 60, przy średniej w całej Polsce wynoszącej równo 30. Województwem, które znajduje się w drugiej kolejności jeśli chodzi o zapadalność na COVID-19, jest pomorskie, gdzie ten parametr wynosi blisko 45 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Kolejne jest województwo mazowieckie, które zbliża się do poziomu 40 zachorowań na 100 tysięcy - wyliczał Niedzielski. Kolejne są województwa: lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie.

- To są województwa, które są powyżej średniej krajowej jeśli chodzi o liczbę nowych przypadków - podkreślił minister.

To oznacza, że jeżeli liczba wykrywanych na terenie Mazowsza zakażeń koronawirusem się nie zmniejszy, to mogą zostać wprowadzone obostrzenia.

Z uwagi na większe obostrzeniach na Warmii i Mazurach, w tym województwie hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny zostały od 27 lutego zamknięte. Dzieci z klas I-III szkół podstawowych powróciły do zdalnej nauki. Podobne obostrzenia ministerstwo nałożyło od 13 do 20 marca na Pomorskie, z jedną zmianą - nauka tam i na Warmii i Mazurach będzie się odbywała w systemie hybrydowym.

W pozostałych województwach obecne obostrzenia zostają przedłużone do 28 marca. Minister Zdrowia zaznaczył jednak w piątek, że "w cyklu tygodniowym będą przedstawiane ewentualne decyzje w sprawie regulacji w poszczególnych województwach". Kina, teatry i filharmonie pozostaną otwarte w reżimie sanitarnym. Zajęte może być w nich 50 procent miejsc siedzących, konieczne są maseczki, obowiązuje zakaz konsumpcji. Dopuszczony jest amatorski sport na świeżym powietrzu, otwarte są stoki i baseny. Aquaparki i siłownie pozostają zamknięte. Hotele będą dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego – obłożone może być 50 procent pokoi, a posiłki serwowane tylko do pokoi.

Ponadto od 27 lutego w całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust wyłącznie maseczką.

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości