Policja w Grodzisku Mazowieckim zatrzymała 44-latka, który podczas awantury domowej z nożem w ręku groził żonie i ranił ją. Został tymczasowo aresztowany.
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
W poniedziałek około godziny 22 grodziscy policjanci zostali wezwani na interwencję w jednym z domów w gminie Żabia Wola. - Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze szybko ustalili, że podczas kolejnej awantury pijany mąż groził i zranił nożem zgłaszającą kobietę. Policjanci zadbali o bezpieczeństwo domowników, następnie odnaleźli agresywnego 44-latka w garażu i poddali go badaniu trzeźwości. Wynik to ponad promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany - przekazała aspirant sztabowy Katarzyna Zych, rzeczniczka policji w Grodzisku Mazowieckim.
Policja: stosował przemoc wobec rodziny od dwóch lat
Po zebraniu informacji od członków rodziny interweniujący policjanci wszczęli procedurę Niebieskiej Karty.
Okazało się, że w tym domu od około dwóch lat dochodzi do awantur, a zatrzymany stosuje przemoc fizyczną i psychiczną nie tylko wobec żony, ale także nastoletniego syna i pełnoletniej córki.
- Zebrane materiały pozwoliły na przedstawienie mężczyźnie zarzutów karnych związanych z przemocą domową wobec tych osób - poinformowała rzeczniczka.
Na wniosek policjantów i Prokuratury Rejonowej w Żyradowie sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztowania mężczyzny na trzy miesiące. - Popełnione przez niego przestępstwa z art. 207 Kodeksu karnego ("Znęcanie się" - red.) zagrożone są karą pięciu, a nawet piętnastu lat pozbawienia wolności. W zależności od sposobu zachowania sprawcy i skutków dla pokrzywdzonych - wyjaśniła aspirant sztabowy Zych.
Zgodnie z ustawową definicją przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej. Zawsze możesz wzywać policję oraz zwrócić się o pomoc do podmiotów/organizacji realizujących działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej w Twojej okolicy. W przypadku, gdy zachowania osoby stosującej przemoc domową wyczerpują znamiona przestępstwa masz prawo do złożenia zawiadomienia w najbliższej jednostce policji. Polskie prawo ściga sprawców przestępstw przeciwko osobom bliskim za różne ich bezprawne zachowania. W przypadku pozyskania informacji o stosowaniu przemocy domowej lub podejrzeniu jej stosowania, policjanci podejmują czynności w oparciu o procedurę "Niebieskie Karty". Do jej wdrożenia nie jest wymagana zgoda osoby doznającej przemocy domowej. Jeżeli policjant na miejscu interwencji domowej stwierdzi bezpośrednie zagrożenie życia bądź zdrowia osoby doznającej przemocy, zatrzyma osobę stosującą przemoc. Może również wobec tej osoby wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia na okres 14 dni, lub zakaz zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej, lub zakaz kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock