Zwężanie alei Jana Pawła II: dwa lata rozmów, a teraz… uzgodnienia

[object Object]
Al. Jana Pawła II miała być zwężonaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

O tym zwężeniu mówi się od lat. Było krytykowane w czasie kampanii wyborczej, ale wróciło w miejskich planach na ten rok. Przebudowa alei Jana Pawła II z pięciu do trzech pasów jest jednak uzależniona od rozmów z kolejarzami, które trwają już dwa lata. I dopiero teraz pojawia się szansa na ich zakończenie.

"Nowe trasy dla fanów jednośladów planowane są m.in. na ul. S. Starzyńskiego (od Namysłowskiej do ronda Żaba) i al. Jana Pawła II (od ronda ONZ do ul. Nowogrodzkiej)" – ogłosił jakiś czas temu ratusz na konferencji poświęconej tegorocznym pracom drogowym. Szczególnie ta druga pozycja jest ciekawa. Głównie dlatego, że kryje się za nią o wiele większa inwestycja, a poza tym w planach miasta pojawiała się już cztery lata temu. Mowa o przebudowie alei Jana Pawła II pomiędzy rondem ONZ a Alejami Jerozolimskimi z pięciu do trzech pasów, wytyczeniu ścieżki rowerowej i posadzeniu szpaleru drzew. A także o wytyczeniu trzech przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych wokół ronda Czterdziestolatka. Jeszcze w 2017 roku "Gazeta Stołeczna" informowała o opóźnieniu prac, w 2018 roku w czasie kampanii wyborczej zwężenie Patryk Jaki uznał za "szaloną koncepcję". Co się stało, że teraz urząd miasta umieścił przebudowę w planach? - Dysponujemy już całą, niezbędną dokumentacją, jesteśmy obecnie na etapie jej weryfikacji. Prowadzimy także rozmowy z Polskimi Kolejami Państwowymi - poinformowała nas Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Co z tym odwodnieniem?

Wszystko rozbija się o fragment alei Jana Pawła II, pod którymi znajdują się perony Dworca Centralnego (choć tego nie widać, jest to wiadukt nad torami). Gałecka przekonuje, że kolejarze oczekują od drogowców wyremontowania systemu odwodnienia. Ale rzecznik PKP przypomina z kolei, że rozmowy z ZDM w sprawie remontu alei Jana Pawła II trwają od około dwóch lat. "A w ostatnim półroczu działania ZDM związane z tym przedsięwzięciem zostały zintensyfikowane. Przedstawiciele PKP S.A. uczestniczyli w ustaleniach dotyczących prac w części budowlanej (wiadukty nad peronami dworca Warszawa Centralna). Wniesione zostały uwagi do projektu odnośnie uwzględnienia w pracach uszczelnienia wszystkich cieknących dylatacji konstrukcyjnych wiaduktów, remontu skorodowanej stalowej konstrukcji podtrzymującej kable oświetlenia ulicznego podwieszonej do wiaduktów od strony peronów, co stwarza zagrożenie dla ruchu pociągów" – twierdzi Michał Stilger, rzecznik pasowy PKP. Kolejarze dodają, że stan wiaduktów jest także przedmiotem zainteresowania wojewódzkiego nadzoru budowlanego. "Należy dodać, że odwodnienie ulicy podłączone jest do systemu odwodnienia dworca Warszawa Centralna. Ich obecny stan powoduje zapychanie naszej instalacji zanieczyszczeniami z ulicy oraz zalewanie hali peronowej dworca" – wyjaśnia Stilger. Kolejarze spotkali się ostatnio z drogowcami, omówiono uwagi, a teraz ZDM ma przesłać PKP zmienioną dokumentację. "Na etapie realizacji projektu PKP S.A. akceptuje tymczasowy sposób odprowadzenia wód opadowych. PKP S.A. oczekuje, by w przyszłości na koszt ZDM wykonane zostało niezależne odwodnienie wiaduktów, bezpośrednio do miejskiej sieci kanalizacji z pominięciem naszej infrastruktury" – podkreśla Stilger.

Czekając na pieniądze

Zarząd Dróg Miejskich również zaznacza, że czeka na ostateczne uzgodnienia. – Jesteśmy w stanie poprawić tymczasowy sposób odprowadzania wód opadowych – naprawić dylatację, uszczelnić wiadukt i wówczas także zbudować drogę rowerową wzdłuż alei Jana Pawła II, przebudować ulicę i wytyczyć pasy na rondzie Czterdziestolatka – zapewnia Karolina Gałecka. Czy jest szansa na to w tym roku? - Cieszy nas deklaracja PKP. Jeżeli będzie miała potwierdzenie w dokumentacji, to wspólnie z kolejarzami uda nam się wypracować kompromis przy tej trudnej inwestycji. Jak będziemy mieli podpisane uzgodnienie przez PKP i uda nam się zabezpieczyć środki finansowe w wysokości kilkunastu milionów złotych w pierwszym półroczu tego roku, to jesteśmy przygotowani, żeby rozpocząć prace jeszcze w 2019 - odpowiada rzeczniczka.

- Natomiast jeżeli pieniądze uda się pozyskać w drugim półroczu, to wprowadzenie wykonawcy na teren prac w okresie jesienno-zimowym mija się z celem. Będzie starali się wyłonić wykonawcę w 2019 i wówczas rozpocząć prace w 2020 - wyjaśnia Gałecka.

Osobna sprawa to stworzenie niezależnego systemu odwodnienia wiaduktów. – To jednak będzie wymagało wyłączenia z ruchu alej Jana Pawła II na dłuższy okres, uważamy, że najsensowniej byłoby to skoordynować z remontem linii średnicowej, który według ostatniej zapowiedzi kolejarzy ma potrwać do 2026 roku – zaznacza Gałecka.

ran/r

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP