Zobacz Warszawę z dachu Kopernika. Ogród wreszcie otwarty

Warszawa

Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.plOgród otworzyła Hanna Gronkiewicz-Waltz

Po czterech latach od otwarcia Centrum Nauki Kopernik udało się udostępnić zwiedzającym jego dach, na którym znajduje się wyjątkowy ogród. Z góry rozciąga się zapierających dech widok na Starówkę, dachy Powiśla, Pałac Kultury, Wisłę czy Stadion Narodowy. Atrakcja jest darmowa.

Otwarcie dachu było zaplanowane na wiosnę 2012 roku. Dlaczego do niego nie doszło?

Jak przyznał Robert Firmhofer, dyrektor CNK, chodziło o bezpieczeństwo.

- Po kilku pierwszych próbach wpuszczenia grup na dach, zobaczyliśmy, że dzieci wspinają się na kratery, sprawdzają, co będzie, jeśli spadną z wysokości 12 metrów. W związku z tym, żeby nie dopuścić do zrealizowania się tego scenariusza, wspólnie z architektem i firmą, która budowała tę przestrzeń, przeprojektowaliśmy ją możliwie niewielkim kosztem, tak, żeby nie zmieniać jej charakteru – tłumaczył.

Zieleń pośród kraterów

Ogród na Koperniku jest inny niż ten obok, na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Dominują rośliny płożące, trawy, iglaki, byliny odporne na trudne warunki pogodowe. Pośród roślin znajdują się kratery. Styl przestrzeni inspirowany erozją nadrzecznego terenu.

Na dachu znalazło się miejsce na leżaki oraz stanowisko z teleskopem, przez który można będzie podziwiać gwiazdy.

- Centrum Nauki Kopernik kwitnie od czterech lat, teraz dodatkowo zakwitło na dachu. Od 2010 roku, kiedy zostało otworzone, odwiedziły je 4 miliony osób. Pan dyrektor powiedział mi, że to najczęściej odwiedzane centrum w Europie. Jesteśmy z niego bardzo dumni. Zmienia się, żyje, jest bardzo dynamiczne, a ogród jest dopełnieniem - mówiła podczas niedzielnego otwarcia ogrodu Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Related content

Zmiany nad Wisłą

Jak zauważyła, ogród jest jednym z elementów większych zmian, jakie zachodzą nad Wisłą od kilku lat.

- Po drugiej stronie jest Stadion Narodowy, jest Plażowa, po tej stronie jest zrobiony już Port Czerniakowski, fontanny. Będą zrobione bulwary. Niestety poziom wody wynosi wciąż 2,30 m, a my potrzebujemy 1,8 m, żeby pod spodem to wykończyć - tłumaczyła Gronkiewicz-Waltz.

CZYTAJ WIĘCEJ O OPÓŹNIENIU BULWARÓW.

Otwarcie ogrodu na Koperniku podsumowała: - Stąd można podziwiać Warszawę, która powstała jak feniks z popiołów. Widać budynki z lat 50., 60., ale także tych z XXI wieku.

Od soboty na dach każdy możne wejść bezpłatnie. Ogród będzie dostępny od maja do października od godz. 10 do 17, a wakacje do 20.

Mówi Rober Firmhofer, dyrektor CNK
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

b/mz