Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Źródło:
PAP
PKW: w ponownym głosowaniu wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast
PKW: w ponownym głosowaniu wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miastTVN24
wideo 2/2
PKW: w ponownym głosowaniu wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miastTVN24

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w tak zwanym warszawskim obwarzanku. Wiadomo, kto będzie burmistrzem w Markach, Łomiankach, Ząbkach czy Konstancinie-Jeziornie.

Jak podała PKW, wybory na burmistrza Marek ponownie wygrał kandydat bezpartyjny Jacek Orych (61,16 proc. poparcia), który starł się ze startującym z własnego komitetu Tomaszem Paciorkiem (38,84 proc.).

Na Orycha w drugiej turze wyborów głos oddało 5895 wyborców.

Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Marek wyniosła 34,44 proc.

PKW oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Marek podała w niedzielę przed godz. 23.30. 

Wyniki w Łomiankach, Nasielsku i Milanówku

W podwarszawskich Łomiankach, gdzie w drugiej turze wyborów starli się bezpartyjni kandydaci Tomasz Dąbrowski i Piotr Rusiecki, zwyciężył ten pierwszy, zdobywając 71,51 proc. poparcia, podczas gdy Rusiecki zdobył 28,49 proc. głosów.

Na Dąbrowskiego w drugiej turze wyborów głos oddało 6394 wyborców.

Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Łomianek wyniosła 40,88 proc.

W Nasielsku z wynikiem 53,19 proc. poparcia zwyciężył Radosław Kasiak. Jego kontrkandydat Dawid Domała zdobył 46,81 proc. głosów. Obaj byli kandydatami bezpartyjnymi.

Na Kasiaka głos oddało 3824 wyborców.

Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Nasielska wyniosła 47,18 proc.

Również w Milanówku burmistrzem został kandydat bezpartyjny Artur Niedziński zdobywając 65,61 proc. poparcia. Jego kontrkandydat Piotr Napłoszek zdobył 34,39 proc. poparcia.

Na Niedzińskiego zagłosowało 4537 wyborców.

Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Milanówka wyniosła 54 proc.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie mogli się doliczyć głosów, opóźnili podanie wyników wyborów. Protokół wiozła na sygnale policja

Ząbki i Konstancin-Jeziorna

Wybory na burmistrza Ząbek wygrała startująca z własnego komitetu dotychczasowa burmistrz Małgorzata Zyśk zdobywając 64,13 proc. poparcia. Jej kontrkandydatka z KO Edyta Kalata zdobyła 35,87 proc. poparcia.

Na Zyśk w drugiej turze wyborów głos oddało 6059 wyborców.

Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Ząbek wyniosła 34,59 proc.

W Konstancinie-Jeziornie wybory na burmistrza wygrał kandydat KO Michał Wiśniewski, który zdobył 61,81 proc. poparcia. Jego kontrkandydat, popierany przez PiS Marek Skowroński przegrał z wynikiem 38,19 proc.

Na Wiśniewskiego w drugiej turze wyborów głos oddało 5326 wyborców.

Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Konstancina-Jeziorny wyniosła 45,50 proc.

Kobyłka i Pruszków

W Kobyłce burmistrzem wybrany został Konrad Kostrzewa, który otrzymał 56,81 proc. poparcia. Dotychczasowa burmistrz Edyta Zbieć zdobyła 43,19 proc. poparcia. Oboje startowali z własnych komitetów.

Na Kostrzewę w drugiej turze wyborów głos oddało 5174 wyborców.

Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Kobyłki wyniosła 47,26 proc.

Drugą turę wyborów na prezydenta Pruszkowa wygrał radny miejski Piotr Bąk (KO). Według wyników podanych przez PKW, uzyskał on 51,29 proc. głosów. Pokonał obecnego włodarza miasta Pawła Makucha, który otrzymał 48,71 proc. głosów.

Państwowa Komisja Wyborcza w nocy z niedzieli na poniedziałek podała na swojej stronie internetowej wyniki głosowania w Pruszkowie na podstawie danych ze wszystkich komisji wyborczych w mieście. Na Piotra Bąka (Koalicja Obywatelska) oddano 9969 głosów. Startujący z własnego komitetu dotychczasowy prezydent Pruszkowa Paweł Makuch otrzymał 9467 głosów. Obu kandydatów dzieliły więc 502 głosy.

Frekwencja w Pruszkowie wyniosła w drugiej turze 42,74 proc.

Najmniejsza w kraju różnica poparcia

W pierwszej turze 7 kwietnia Paweł Makuch otrzymał 25,17 proc. poparcia, a Piotr Bąk - 24,02 proc. Obu konkurentów dzieliła najmniejsza w kraju różnica poparcia w pierwszej turze, bo wynosząca niewiele ponad jeden punkt procentowy. W liczącym 65 tys. mieszkańców Pruszkowie ubiegającego się o reelekcję Pawła Makucha poparło 6130 wyborców, natomiast Piotra Bąka zagłosowało o 281 osób mniej (5849).

O tym, kto będzie kontrkandydatem obecnie urzędującego prezydenta, zadecydowały w pierwszej turze zaledwie 62 głosy. O tyle Bąk wyprzedził trzeciego w pierwszej turze Michała Landowskiego, sekretarza powiatu pruszkowskiego, który kandydował z komitetu Mazowiecka Wspólnota Samorządowa. Otrzymał on 5787 głosów (23,76 proc.). Landowski swoje poparcie w II turze wyborów przekazał Piotrowi Bąkowi.

W Radzyminie bez zmian

W drugiej turze wyborów na burmistrza Radzymina zwyciężył dotychczasowy burmistrz Krzysztof Chaciński, który zdobył 61,66 proc. głosów - podała Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych ze 100 proc. obwodów do głosowania.

Chaciński starł się również z bezpartyjnym Tomaszem Bielcem (38,34 proc.).

Na Chacińskiego w drugiej turze wyborów głos oddało 5989 wyborców.

Frekwencja w drugiej turze wyborów na burmistrza Radzymina wyniosła 45,29 proc.

W Bodzanowie nowy burmistrz

Nowym burmistrzem Bodzanowa pod Płockiem został Jarosław Dorobek, bezpartyjny. Był tam jedynym kandydatem. W niedzielnym głosowaniu uzyskał 85,61 proc. poparcia. Dotychczasowy burmistrz Jerzy Maciej Staniszewski z PSL zrezygnował z ubiegania się o reelekcję przed drugą turą wyborów samorządowych.

Jak podała w nocy z niedzieli na poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza, w drugiej turze głosowania w wyborach na Burmistrza Bodzanowa 56-letni Jarosław Dorobek, bezpartyjny, startujący z własnego komitetu wyborczego, otrzymał 85,61 proc. poparcia. Według tych danych, za jego wyborem oddano 1856 głosów, a przeciw 312 głosów.

Frekwencja w ponownym głosowaniu w wyborach na burmistrza Bodzanowa wyniosła 34,13 proc.

Podczas pierwszej tury wyborów na burmistrza Bodzanowa, dwa tygodnie temu, ubiegający się o reelekcję 69-letni Jerzy Maciej Staniszewski z PSL, startujący z własnego komitetu wyborczego, otrzymał 1197 głosów, czyli 34,32 proc. W głosowaniu tym lepszy wynik uzyskał Jarosław Dorobek - 1723 głosy, czyli 49,4 proc. Obaj przeszli do drugiej tury głosowania w wyborach samorządowych. W wyborach startowała też z własnego komitetu wyborczego 49-letnia Barbara Jachura, bezpartyjna, która otrzymała 568 głosów, czyli 16,28 proc. i w związku z tym po pierwszym głosowaniu odpadła w samorządowej rywalizacji.

Frekwencja w pierwszej turze wyborów na burmistrza Bodzanowa wyniosła 55,02 proc.

Dwa dni po pierwszej turze z ponownego ubiegania się o reelekcję ostatecznie zrezygnował Jerzy Maciej Staniszewski. We wpisie na swym profilu na Facebooku oświadczył wtedy: "Szanując demokrację rezygnuję z rywalizacji w II turze wyborów w dniu 21 kwietnia 2024 r.". Dodał jednocześnie: "Gratuluję i życzę przyszłemu Burmistrzowi panu Jarosławowi Dorobkowi realizacji wszystkich zaplanowanych obietnic. Jeszcze raz dziękuję moim wiernym wyborcom".

Jarosław Dorobek przyznał, że rezygnacja burmistrza była dla niego zaskoczeniem. "Szanuję jego decyzję, co mogę więcej powiedzieć. Dla mnie wybory trwają dalej" - oświadczył.

Jarosław Dorobek, który jest menadżerem, obecnie prezesem dwóch spółek miejskich - od 2002 r. do 2010 r. był on wójtem Bodzanowa, a w latach 2010 - 2018 radnym powiatu płockiego.

Z początkiem 2023 r. Bodzanów, położony ok. 30 km od Płocka, ponownie zyskał prawa miejskie, które posiadał już w latach 1351-1869.

Nowy Dwór Mazowiecki i Wołomin

Burmistrzem Nowego Dworu Mazowieckiego został Sebastian Sosiński, a w Wołominie burmistrzem pozostanie Elżbieta Radwan - podała Państwowa Komisja Wyborcza na podstawie danych ze 100 proc. obwodów do głosowania.

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, w wyborach na burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego zwyciężył Sebastian Sosiński, na którego zagłosowało 59,88 proc. wyborców. Pokonał dotychczasowego burmistrza Jacka Kowalskiego (komitet Stowarzyszenie "Wiarygodność, Niezależność, Dialog"), który otrzymał 40,12 proc. głosów.

Na Sosińskiego oddano 6407 głosów. Nowy burmistrz startował z komitetu NDM Odnowa. Ma 41 lat. Był dyrektorem Twierdzy Modlin i jednego z hoteli w mieście, kierował także lokalną organizacją turystyczną Trzech Rzek.

Frekwencja w Nowym Dworze Mazowieckim wyniosła 49,97 proc.

Z kolei w Wołominie burmistrzem ponownie została Elżbieta Radwan. W drugiej turze uzyskała 55,51 proc. głosów i pokonała Roberta Kobusa z PiS, na którego zagłosowało 44,49 proc. wyborców.

Startująca z własnego komitetu Radwan otrzymała 10 238 głosów.

Frekwencja w Wołominie wyniosła 47,89 proc.

Autorka/Autor:katke

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PKW

Pozostałe wiadomości

Od soboty trwają poszukiwania mężczyzny, który zniknął pod wodą na rzece Narew w miejscowości Łacha. Strażacy i Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe szukają zaginionego przy użyciu sonarów i dronów.

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Mławy eskortowali samochód z rodzącą kobietą. Przyszła mama jechała do szpitala w Działdowie, ale jedyna droga w rejonie Mławki była zablokowana z powodu tragicznego wypadku. Liczyła się każda sekunda.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendy Solidarności, byłego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryka Wujca. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata.

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mieszkańcy mogą już korzystać z pierwszego odcinka Skweru Krasińskiego na Żoliborzu. Pojawiły się nowe alejki i różnorodna zieleń. Jednocześnie trwają prace na drugim odcinku.

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19-letni kierowca bmw, który przywiózł swojego znajomego do ciechanowskiej komendy, zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych i stracił prawo jazdy.

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają prace remontowe na torach tramwajowych do zajezdni Annopol. W poniedziałek roboty wejdą w kolejny etap, który oznacza utrudnienia dla kierowców. Będą objazdy.

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl