Po tragicznym wypadku na przejściu dla pieszych obiecywali zwężenie ulicy Sokratesa. Ruszają prace

Źródło:
PAP
"Po pierwsze bezpieczeństwo"
"Po pierwsze bezpieczeństwo" Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
"Po pierwsze bezpieczeństwo" Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Przebudowa ulicy Sokratesa rozpocznie się w poniedziałek rano. Drogowcy zwężą jezdnię do jednego pasa ruchu i wprowadzą zmiany zwiększające bezpieczeństwo pieszych. Utrudnienia będą trwały pięć miesięcy. Część jezdni będzie w tym czasie zupełnie wyłączona z ruchu.

Zwężenie ulicy Sokratesa było zapowiadane od jesieni 2019 roku, gdy na jednym z przejść dla pieszych doszło do tragicznego potrącenia. Zginął młody mężczyzna, który spacerował z żoną i dzieckiem. Został potrącony przez Krystiana O., jadącego pomarańczowym bmw. Zdaniem biegłych, w miejscu, gdzie obowiązuje dopuszczalna prędkość 50 km/h, kierowca miał na liczniku 136 km/h. Śledczy zdecydowali się postawić mu zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym.

Początek przebudowy ulicy wyznaczono na poniedziałek, 12 lipca. Ratusz zapowiedział przed weekendem, że ekipa budowlana rozpocznie prace od rozbiórki wysepek na środku jezdni i azylów na przejściach dla pieszych. Roboty będą prowadzone od strony ulicy Wólczyńskiej. Oznacza to utrudnienia w ruchu. Na całej długości ulicy będzie można korzystać wyłącznie z jednego pasa ruchu w każdą stronę. "Wyjazd z ulicy Petofiego na Sokratesa będzie możliwy wyłącznie w prawo, podobnie jak z ulicy Szekspira. Przejazdy na wysokości ulicy Tołstoja, parkingu w rejonie ulic Balzaka i Kaliszówka pozostaną bez zmian" - informuje ZDM.

Kolejne zmiany czekają mieszkańców tydzień później. W poniedziałek, 19 lipca rozpoczną się prace po południowo-wschodniej stronie jezdni. Zamknięta dla ruchu będzie jezdnia ulicy Sokratesa w kierunku ulicy Kasprowicza. Ruch zostanie przełożony na drugą jezdnię, po jednym pasie w każdą stronę. Na ulicach Conrada i Przy Agorze pojawią się specjalnie wytyczone lewoskręty.

Zamknięte zostaną wyjazdy z ulic Petofiego i Tołstoja na ulicę Sokratesa. Zalecany jest objazd do ulicy Wolumen i Wólczyńskiej. Wjazdy na parking w rejonie ulicy Balzaka i naprzeciwko ulicy Kaliszówka zostaną zawężone do pięciu metrów i będą funkcjonowały zarówno jako wjazd i wyjazd. Wyjazd z ulicy Szekspira w ulicę Sokratesa będzie możliwy wyłącznie w prawo. Po stronie ulicy z numerami parzystym chodnik zostanie zwężony do około dwóch metrów. Na całej długości ulicy będzie obowiązywał zakaz parkowania. Taka organizacja będzie obowiązywać do końca sierpnia, po czym ruch zostanie przełożony na przebudowaną jezdnię.

Prace potrwają pięć miesięcy, a przeprowadzi je Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zmiany w organizacji ruchu na SokratesaUrząd m.st. Warszawy

Jak zmieni się ulica Sokratesa?

Po przebudowie ulica Sokratesa będzie zwężona do jednego pasa ruchu w każdą stronę o szerokości 3,25 metra. Obok pasów ruchu będzie miejsce na parkowanie, raz po jednej, raz po drugiej stronie ulicy. Ścieżka rowerowa, która prowadzi po jednej stronie Sokratesa zostanie odsunięta od chodnika na miejsce obecnego skrajnego pasa jezdni. Po przeciwnej stronie jezdni również zostanie zbudowana ścieżka rowerowa.

Zostaną przebudowane przejścia dla pieszych. Przejścia będą przez pojedyncze pasy ruchu w obie strony i oddzielone azylem dwumetrowej szerokości, żeby pieszy mógł się zatrzymać między jezdniami.

Przebudowana Sokratesa zostanie obsadzona krzewami, 110 drzewami. Powstaną także ogrody deszczowe, czyli specjalne miejsca, w których będzie się gromadziła deszczówka, a następnie wsiąkała w ziemię.

"Uzupełnieniem zmian będzie remont nawierzchni, a także całkowita wymiana oświetlenia - zarówno słupów, jak i opraw (na ledowe). Prace związane z latarniami już trwają, prowadzone są od strony ulicy Wólczyńskiej" - czytamy w komunikacie.

Schemat zmian na ulicy SokratesaUrząd m.st. Warszawy

Gdy projektowali zmiany, doszło do kolejnych potrąceń

Po tragicznym wypadku z 2019 roku zmiany na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych obiecywali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i premier Mateusz Morawiecki. Pierwszy z nich zapowiedział gruntowną przebudowę ulicy Sokratesa oraz pakiet zmian, które miały objąć całe miasto. Deklarował kontynuację audytów przejść dla pieszych bez sygnalizacji i ich doświetlanie, a także objęcie strefą tempo 30 niemal 2/3 miejskich ulic, uspokajanie ruchu przez budowę rond i zwężanie jezdni. Prezydent Trzaskowski zamierzał też apelować do rządu w sprawie zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych czy możliwości ustawiania przez gminy fotoradarów (odebrano im to prawo).

Po wypadku drogowcy w ramach doraźnych zmian zamontowali progi zwalniające przed przejściami dla pieszych na całej długości ulicy Sokratesa. Była to jedyna widoczna zmiana, która wymuszała na kierowcach zdjęcie nogi z gazu.

ZDM już wiosną tamtego roku zaprezentował pierwszą wersję projektu przebudowy. Głosy mieszkańców i radnych były podzielone. Nie wszystkim spodobał się pomysł zwężenia jezdni. Jesienią gotowy projekt został skierowany przez drogowców do zaopiniowania przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu (obecnie Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym) w ratuszu.

W czasie gdy projekt był już w BPMiT, doszło do kolejnych potrąceń. Pod koniec stycznia samochód uderzył w pieszą na pasach przy skrzyżowaniu z ulicą Kaliszówka. Kobieta trafiła do szpitala. Tydzień później poszkodowana została kobieta przechodząca przez przejście przy skrzyżowaniu z Wólczyńską. Ale tym razem była tam sygnalizacja świetlna. Policja wyjaśnia, kto się do niej nie dostosował. Tymczasem urzędnicy apelują, by nie porównywać tego zdarzenia do poprzednich ze względu na różnice w organizacji ruchu w miejscu wypadku.

Autorka/Autor:kk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1155 projektów zgłoszonych w 11. edycji budżetu obywatelskiego zostało ocenionych pozytywnie. To najmniej ze wszystkich edycji, ale to może jeszcze ulec zmianie, gdyż do końca maja pomysłodawcy mają możliwość złożenia odwołania. W tej edycji do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Projekty ocenione, czas na głosowanie w sprawie wydania ponad 105 milionów

Źródło:
PAP

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S2 doszło do zderzenia czterech samochodów. Trzy osoby trafiły do szpitala. Droga w kierunku Terespola była całkowicie zablokowana.

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Zderzenie na S2, są poszkodowani. Droga jest zablokowana

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Chrzczanka-Folwark. Samochód uderzył w drzewo, kierowca zmarł na miejscu.

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Uderzył w drzewo, zginął na miejscu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w pobliżu przystanku Warszawa ZOO na Pradze-Północ. Zginął tam rowerzysta potrącony przez pociąg.

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Tragiczny wypadek przy przystanku Warszawa ZOO, zginął rowerzysta potrącony przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierował Polak, w aucie było też pięciu mężczyzn podających się za obywateli Somalii. Nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę, jechali do Niemiec.

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Nielegalnie przekroczyli granicę, jechali do Niemiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl