Trzaskowski odebrał Soszyńskiemu nadzór nad drogami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszu
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszuRafał Trzaskowski/Facebook
wideo 2/9
Rafał Trzaskowski o zmianach personalnych w ratuszuRafał Trzaskowski/Facebook

Krytykowany za blokowanie zmian poprawiających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów wiceprezydent Robert Soszyński stracił nadzór nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu. Prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował, że zadania te przejmie jego inny zastępca - Michał Olszewski, który odpowiada między innymi za architekturę i fundusze europejskie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zmiany w ratuszu zostały wprowadzone zarządzeniem prezydenta Rafała Trzaskowskiego z 3 lutego 2020 roku. Dotyczą one obszarów, za które będzie odpowiadał sam prezydent oraz jego zastępcy i dyrektorzy-koordynatorzy. Jedną ze zmian jest objęcie przez Rafała Trzaskowskiego nadzoru nad Biurem Marketingu Miasta, podlegającym wcześniej wiceprezydentce Aldonie Machnowskiej-Górze.

Nowe zadania Olszewskiego

Nadzór nad stołecznymi drogami i komunikacją miejską przejmie wiceprezydent Michał Olszewski. Zgodnie z nowym zarządzeniem będzie odpowiedzialny za Biuro Polityki Mobilności i Transportu, do którego zadań należy między innymi opiniowanie projektów modernizacji warszawskich ulic i koordynowanie przebiegu prac. Podlegają pod nie takie jednostki jak Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego czy Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

Od efektów pracy biura zależy na przykład przyszłość zapowiadanego przez prezydenta Trzaskowskiego pakietu zmian w centrum, które ma stać się bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Przypomnijmy, że w planach jest między innymi budowa naziemnych przejść na rondzie Dmowskiego, nowa ścieżka rowerowa na Marszałkowskiej czy metamorfoza placu Pięciu Rogów.

Nowe centrum według Rafała Trzaskowskiego

Marszałkowska ma być salonem Warszawy
Marszałkowska ma być salonem Warszawy
wideo 2/5

Biuro Mobilności zajmuje się też zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, pod jego pieczą jest więc pakiet zmian obiecywanych przez prezydenta po tragicznym potrąceniu młodego mężczyzny na Sokratesa. Mówił on wtedy między innymi o przebudowie feralnej ulicy oraz wprowadzeniu strefy Tempo 30 na każdym osiedlu, budowie rond czy też doświetlaniu i audytach przejść dla pieszych. Jak dowiadujemy się dziś w ZDM, projekt przebudowy Sokratesa jest nadal opiniowany w ratuszu.

Wiceprezydent Olszewski odpowiada nadal za architekturę i planowanie przestrzenne, gospodarkę odpadami oraz fundusze europejskie i politykę rozwoju.

Hamulcowy zmian

Dotychczas BPMiT nadzorował wiceprezydent Robert Soszyński. W oczach aktywistów miejskich uchodził on za hamulcowego projektów zmierzających do poprawy sytuacji pieszych i rowerzystów. Zwłaszcza stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zarzucało mu opieszałość we wdrażaniu zmian i krytykowało go za podejście, które - ich zdaniem - hołduje komfortowi kierowców, a nadrzędnym celem jest przepustowość. Koronnym dowodem mają tu być projekty zmian na Kondratowicza czy przejść dla pieszych wokół ronda Dmowskiego, które na długie miesiące utknęły w Biurze Mobilności, gdzie oficjalnie były "konsultowane i analizowane".

W ramach zmian wiceprezydent Soszyński przejmie Biuro Geodezji i Katastru, które wcześniej było pod nadzorem Michała Olszewskiego. Kilka miesięcy temu, po dymisji Pawła Rabieja, Robertowi Soszyńskiemu przydzielono także sprawy reprywatyzacji (Biuro Spraw Dekretowych). Nadal podlegają mu też Biuro Infrastruktury oraz Biuro Mienia Miasta i Skarbu Państwa.

O powód roszad kompetencyjnych zapytaliśmy rzeczniczkę ratusza Karolinę Gałecką. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Człowiek Kierwińskiego

Zdaniem "Gazety Stołecznej", która w czwartek rano opisała zmiany w ratuszu, może za nimi stać chęć Trzaskowskiego do zwiększenia autonomii w strukturach Platformy Obywatelskiej. W tekście wskazano, że wiceprezydent Soszyński był osobą wyznaczoną do ratusza przez sekretarza generalnego PO Marcina Kierwińskiego.

"Okrojenie jego kompetencji i wzmocnienie Olszewskiego, który nie należy do partii, to kolejny ruch Trzaskowskiego dystansujący go od Platformy. Jesienią, po zdymisjonowaniu wiceprezydenta Pawła Rabieja, odrzucił propozycję partii, by na to stanowisko wywindować Włodzimierza Karpińskiego, byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL. Trzaskowski dał ten fotel Aldonie Machnowskiej, swojej bliskiej współpracowniczce. Kolejna roszada w ratuszu może więc świadczyć o tym, że ekipa Trzaskowskiego powoli szykuje się już do kolejnych wyborów" - spekuluje "Stołeczna".

Inwestycyjne przyspieszenie

Oficjalnie zmiany w podziale kompetencji mają związek z "realizacją obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego". Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka podkreśliła, że na początku kadencji prezydent skupił się na edukacji, budowie szkół i przedszkoli. Jak wyliczyła powstało ich odpowiednio dziewięć i 15, a kolejnych kilkanaście placówek jest w budowie.

- Następnym znaczącym projektem, do którego realizacji zobowiązał się prezydent jest Nowe Centrum Warszawy. Część jego założeń udało nam się już zrealizować, ale przed nami jeszcze wiele ważnych zadań. Ten projekt nie oznacza wyłącznie zmian związanych z drogownictwem, nowych ulic i chodników. Wiąże się też z funkcją przestrzenną i jej planowaniem. Dlatego, żeby przyspieszyć obieg dokumentów oraz proces realizacyjny, zapadła decyzja o przekazaniu nadzoru nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu wiceprezydentowi Olszewskiemu, który odpowiada również za architekturę i planowanie przestrzenne - wyjaśniła Gałecka. 

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 25.05 w wielu miejscach Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada, pojawia się grad i silnie wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl