Warszawscy drogowcy "w trosce o zwierzęta i w duchu idei zero waste" nawiązali współpracę z organizacją zajmującą się pomocą bezdomnym psom. Niepotrzebne wydruki czy banery okazały się przydatne w "przytulisku", gdzie osłaniają czworonogi od deszczu, wiatru czy zima.
"Nie można odejść całkowicie od fizycznych kopii. Chodzi przede wszystkim o pianki drukarskie i materiałowe banery, które wykorzystywane są na konferencjach prasowych lub stanowią dodatkową informację na płotach otaczających place budowy. Od lat nie wyrzucamy tych rzeczy. Są przechowywane i zawsze szukamy dla nich ponownych zastosowań, np. infografiki i wizualizacje z konferencji zapowiadającej przebudowę placu Na Rozdrożu są obecnie wyeksponowane na płocie w miejscu prowadzonych robót" – informuje Zarząd Dróg Miejskich.
Teraz służą zwierzakom
W te wakacje drogowcy nawiązali współpracę z warszawską Fundacją Pomocy Zwierzętom AMI. Wszystkie materiały, niepotrzebne już w ZDM i jednocześnie przydatne fundacji, zostały nieodpłatnie przekazane.
"Pianki PVC są lekkie i twarde, a także całkowicie nieprzemakalne. To dobry materiał do uszczelniania boksów dla zwierzaków, tworzenia tymczasowych zadaszeń czy przegród zapewniającym psom większy spokój i prywatność" - tłumaczą drogowcy.
Wydrukowana infografika, która spełniła swój podstawowy cel na lipcowej konferencji poświęconej przebudowie ul. Jana Kazimierza, teraz posłużyła do naprawy jednej z bud. To tymczasowy dom kundelka Kajtka. Dom, który zyskał teraz nową równą podłogę, która osłoni również przed drzazgami.
"Fundacja z przekazanych przedmiotów buduje m.in. daszki nad miskami z jedzeniem i wodą. Sprawdzają się też doskonale jako przegrody między boksami. Psy mogą skryć się łatwiej przed wzrokiem innych zwierzaków oraz ludzi. Są dzięki temu spokojniejsze i mają większe poczucie bezpieczeństwa" - dodają.
Akcja nie była jednorazowa
26 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Psa i z tej okazji drogowcy proszą o kontakt wszystkie podmioty zajmujące się ochroną zwierząt, dla których taka forma współpracy mogłaby być przydatna. "Akcja nie ma charakteru jednorazowego, zużyte materiały chcemy przekazywać regularnie już zawsze. Zachęcamy też inne jednostki miejskie oraz firmy prywatne do szukania jak najszerszych zastosowań dla zapewnienia drugiego życia posiadanym przedmiotom" – podkreślają.
Przytulisko AMI powstało w 2001 roku. Od tego momentu udało się uratować około 500 zwierząt. Teraz na terenie przytuliska mieszka ponad 80 psów, dwa konie, a ok. 30 kotów przebywa w domach tymczasowych.
Autorka/Autor: pop
Źródło: tvnwarszawa.pl/ZDM
Źródło zdjęcia głównego: ZDM