Drugi rok z rzędu nie będzie promu z Białołęki do Łomianek. Radny pyta o warunki przetargu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prom Turkawka (zdjęcie archiwalne)ZTM

Podobnie jak w ubiegłym roku, również podczas tego sezonu letniego Zarząd Transportu Miejskiego nie uruchomi przeprawy promowej pomiędzy osiedlem Nowodwory na Białołęce a podwarszawskimi Łomiankami. Miasto nie znalazło operatora.

Od 1 maja w ramach oferty Warszawskich Linii Turystycznych z jednego brzegu Wisły na drugi można przedostać się promem na trzech trasach: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża), Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża), Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – Zoo (plaża). Jak dotąd przeprawa promem jest możliwa tylko w weekendy. Ale od 1 lipca do końca sierpnia promy będą pływały codziennie, a we wrześniu znów wrócą do trybu weekendowego. 

Przeprawy nie będzie za to na czwartej, tradycyjnej trasie łączącej Nowodwory z Łomiankami. "Znowu nie było żadnej oferty w przetargu na obsługę promu pomiędzy Nowodworami, a Łomiankami. ZTM nie zamierza przeprowadzać kolejnego postępowania, więc w tym roku nie będzie promu" - napisał na Facebooku radny z Białołęki Filip Pelc. "Dostałem informacje od mieszkańców, że przetarg był napisany w ten sposób, że mógł w nim stanąć tylko wykonawca, który mógł się pochwalić posiadaniem promu zgodnego ze specyfikacją zamówienia a takiego promu ze względu na jego nietypowość (20 zadaszonych miejsc siedzących, 20 stojaków na rowery i zanurzenie maksymalne 70 cm) nie posiada nikt" - dodał w swoim wpisie radny.

"Warunki przetargu były jednakowe dla wszystkich tras"

Informację o nierozstrzygniętym przetargu potwierdził Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM. - Przetarg na ten prom był rozpisany dwukrotnie, ale nikt się do nich nie zgłosił. Zatem w tym roku nie będzie promu na tej trasie - powiedział Kunert. Podkreślił również, że warunki stawiane w przetargu były jednakowe dla wszystkich promów, z których w sezonie korzystają warszawiacy.

- Wiemy, jaka jest frekwencja na tych promach. Dwadzieścia miejsc to liczba, która wydaje się być optymalna, aby zbyt długo nie czekać na przeprawę, ale jednocześnie, żeby nie była to jednostka bardzo duża i przez to nieefektywna i nie w pełni wykorzystywana - zaznaczył rzecznik ZTM.

- Promy, które pływają po Wiśle, muszą mieć określone warunki techniczne. Ze względu na to, że Wisła jest rzeką dość specyficzną, gdzie od czasu do czasu bywają niskie stany wody, prom musi być tak przygotowany i mieć takie warunki, aby mógł bezpiecznie pływać w jak najdłuższym okresie czasu. Bez konieczności jego wyłączania ze względu na niski stan wody - podkreślił Kunert.

A tak było na tym odcinku w 2018 roku. Rejsy promem Turkawka pomiędzy Nowodworami a Łomiankami zostały na jakiś czas zawieszone z uwagi na niski stan wody.

Rzecznik ZTM stwierdził, że nie chce dywagować na temat, dlaczego pomimo dwóch przetargów, znowu nie było chętnych na obsługę tego połączenia. - Trudno to ocenić. To konkretne miejsce się nie zmienia. W 2019 roku był prom, w ubiegłym już nie było, teraz też nie będzie. A warunki przetargu są co roku takie same - dodał.

Tak w 2019 roku relacjonowaliśmy rozpoczęcie sezonu Warszawskich Linii Turystycznych:

Warszawskie Linie Turystyczne

Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza na rejs
Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza na rejsArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Na środę 6 marca organizacje zrzeszające rolników zapowiedziały protest w centrum Warszawy, między innymi przed Sejmem i kancelarią premiera. Pierwotnie rolnicy planowali wjechać ciągnikami do miasta, ale na to zgody nie wydał najpierw stołeczny ratusz, a następnie sąd. Jak podaje rzeczniczka magistratu, demonstracja jest zapowiedziana na 150 tysięcy osób.

Na protest do Warszawy ma przyjechać o wiele więcej rolników niż ostatnio. Nie mają zgody na wjazd ciągnikami

Na protest do Warszawy ma przyjechać o wiele więcej rolników niż ostatnio. Nie mają zgody na wjazd ciągnikami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci mińskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę, który w terenie zabudowanym jechał z prędkością 121 km/h. "Na mężczyźnie wrażenia nie zrobiło nawet to, że z taką prędkością wjeżdża na przejście dla pieszych" - opisuje rzeczniczka tamtejszej komendy.

121 km/h w terenie zabudowanym i policyjna kontrola. Kierowca przesiądzie się na fotel pasażera

121 km/h w terenie zabudowanym i policyjna kontrola. Kierowca przesiądzie się na fotel pasażera

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyli do prokuratury zawiadomienie dotyczące eksplozji granatnika w Komendzie Głównej Policji. Trwają czynności sprawdzające w tej sprawie.

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. Ministerstwo zawiadomiło prokuraturę

Wybuch granatnika w Komendzie Głównej Policji. Ministerstwo zawiadomiło prokuraturę

Źródło:
PAP

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga!" TVN.

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Najpierw 19-latek został ukarany mandatem za zakłócanie ciszy nocnej. "Mężczyzna stwierdził jednak, że został niesłusznie ukarany i o godzinie 4 przyjechał na rowerze do komendy, aby wyjaśnić sprawę', był pijany" - poinformowała ciechanowska policja.

Dostał mandat, chciał "wyjaśnić sprawę". W środku nocy pijany pojechał rowerem do komendy

Dostał mandat, chciał "wyjaśnić sprawę". W środku nocy pijany pojechał rowerem do komendy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek we wczesnych godzinach porannych tramwaje rozpoczęły kursowanie nowymi torami w ciągu ulicy Kasprzaka. Pomiędzy Wolską i Skierniewicką powstało ponad dwa kilometry torów. Budowa trwała dwa lata.

"Dokładnie dwa lata temu rozpoczynaliśmy tę inwestycję. Jest skończona, tramwaj ruszył"

"Dokładnie dwa lata temu rozpoczynaliśmy tę inwestycję. Jest skończona, tramwaj ruszył"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ze wschodniej w ostatnim czasie zniknął neon Muzeum Sue Ryder. Z zachodniej wyniosła się tajska restauracja, która była bardzo krótko. Drzwi obu rogatek mokotowskich są zamknięte. Jaka przyszłość je czeka?

Bliźniaczki z historią. Całe życie na granicy

Bliźniaczki z historią. Całe życie na granicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Władze warszawskiej dzielnicy Żoliborz postanowiły kupić pięćset kaczek - takich małych, żółtych, używanych w kąpieli. Kaczki będą od teraz gadżetem reklamowym. W tej roli podobno dobrze się sprawdzają.

Władze Żoliborza postanowiły kupić 500 żółtych kaczek do kąpieli

Władze Żoliborza postanowiły kupić 500 żółtych kaczek do kąpieli

Źródło:
Fakty TVN

Otwarte zostały oferty na budowę drogi dla rowerów w ciągu ulicy Andersa, czyli na kontynuację trasy N-S przez centrum Warszawy. Zgłosiło się czterech wykonawców. Wybrany, po podpisaniu umowy, będzie miał 20 miesięcy na realizację tego zadania - zapowiedzieli w poniedziałek drogowcy.

Kolejny krok do "rowerowego kręgosłupa Warszawy". Czterech chętnych do budowy nowej ścieżki

Kolejny krok do "rowerowego kręgosłupa Warszawy". Czterech chętnych do budowy nowej ścieżki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdził, że popierana przez Trzecią Drogę Adriana Porowska, ma być wiceprezydentką stolicy, w przypadku jego reelekcji. Otwarte pozostaje pytanie, czyim kosztem, bo zastępców i zastępczyń może mieć łącznie czworo. I tyle ma. - O szczegółach będziemy mówić, jak wygramy wybory - powiedział Trzaskowski.

"Potwierdzam. Będzie wiceprezydentką, jeśli wygramy wybory"

"Potwierdzam. Będzie wiceprezydentką, jeśli wygramy wybory"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dodatkowe zabezpieczenie pojawiło się na terenie budowy nowego mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. W weekend dziesiątki ludzi nielegalnie weszły na przeprawę. Uprzedzili tym samym osobę, która, za ponad cztery tysiące złotych, wylicytowała pierwsze przejście nowym mostem w ramach wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich zapewnia jednak: przejście przez osobę, która wygrała aukcję będzie wyjątkowe.

Nielegalnie weszli na budowany most. Są już nowe zabezpieczenia i dodatkowa ochrona

Nielegalnie weszli na budowany most. Są już nowe zabezpieczenia i dodatkowa ochrona

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W poniedziałek wczesnym rankiem pierwsi kierowcy przejechali wiaduktem nad ulicą Globusową we Włochach. Konstrukcja została zbudowana niemal w całości od nowa. Bez generalnego remontu ma wytrzymać co najmniej 50 lat.

Wiadukt nad Globusową otwarty. Ma wytrzymać pół wieku

Wiadukt nad Globusową otwarty. Ma wytrzymać pół wieku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Stało się to na początku lutego - dowiedziała się dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz.

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Źródło:
TVN24

Policjanci z drogówki po krótkim pościgu zatrzymali 16-latka z powiatu mławskiego. Nastolatek ukradł samochód należący do jego matki. Był też, jak się okazało, poszukiwany przez sąd. 

Poszukiwany 16-latek uciekał samochodem skradzionym matce

Poszukiwany 16-latek uciekał samochodem skradzionym matce

Źródło:
PAP

"Collegium Humanum to nie był tylko biznes polegający na drukowaniu fałszywych dyplomów, to było przede wszystkim niszczenie ludzi" - powiedział w rozmowie z "Newsweekiem" były pracownik uczelni. Tygodnik opisuje kulisy funkcjonowania placówki, kilkukrotnie nagrodzonej tytułem Uczelni Roku w ogólnopolskim plebiscycie ogłaszanym przez należące do Orlenu wydawnictwo Polska Press. W artykule Renaty Kim zatytułowanym "Afera Collegium Humanum" czytamy także o obliczu wieloletniego rektora uczelni Pawła Cz. "Przyjaciel duchownych, polityków i przedsiębiorców. Wielbiący luksus mobber i drapieżca seksualny. Teraz – według prokuratora – szef grupy przestępczej" - podsumowuje dziennikarka.

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

Źródło:
Newsweek, tvn24.pl, PAP

Pijany 24-latek jechał pod prąd, a potem uciekał przed policjantami ulicami Wyszkowa. Jazdę zakończył na przydrożnym drzewie. Stracił już prawo jazdy.

Jechał pod prąd, uciekając rozbił się na drzewie

Jechał pod prąd, uciekając rozbił się na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tęczowe rodziny zjawiły się u minister Katarzyny Kotuli. To dla nich ważny dzień, bo pierwszy raz państwo je zauważyło. W świetle polskiego prawa - nie istnieją. W ustawie o związkach partnerskich mają być takie rozwiązania, które mają pomóc także dzieciom z tych rodzin.

Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"

Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"

Źródło:
Fakty TVN

Roztargnienie może sporo kosztować. Przekonał się o tym mieszkaniec Warszawy, który został obciążony karą w wysokości sześciu tysięcy złotych za parkowanie w płatnej strefie bez uiszczenia opłat. Kierowca przyznaje, że zapomniał opłacić abonament, jednak uważa, że nałożona kara jest niewspółmierna do przewinienia.

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- To jest alarm. Nasz świat płonie. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać katastrofę klimatyczną - krzyczały dwie kobiety ze sceny Filharmonii Narodowej. Aktywistki klimatyczne zakłóciły niedzielny koncert, zostały wylegitymowane przez policję.

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl