90 lat temu otwarto pierwszy fragment linii tramwajowej na osiedle Boernerowo. Natomiast 73 lata temu przebudowano ją do dzisiejszego kształtu. W niedzielę na trasę wyjadą zabytkowe składy.
90 lat temu, 22 października 1933 roku o godzinie 11, otwarto wybudowaną w zaledwie półtora roku trasę tramwajową łączącą Ulrychów z osiedlem Łączności w Babicach. Torowisko wiodło ulicą Księcia Janusza, Obozową i Szosą Forteczną przez teren dzisiejszego lotniska. Otwarciu towarzyszyła huczna uroczystość, w trakcie której przecięto wstęgę i oficjalnie uruchomiono linię tramwajową B.
Trasa tramwaju zmieniała się przez następne lata, zawsze - nawet w trakcie okupacji – wiodła jednak na Boernerowo. Pod różnymi oznaczeniami – B, 22B, 22A - linia przetrwała aż do wybuchu Powstania Warszawskiego.
Po wojnie tramwaje starym torowiskiem, ale pod nowym oznaczeniem, wróciły jako linia 20 na Boernerowo. Cztery lata później, 29 października 1950 roku, otwarto wybudowane od podstaw torowisko w nowym śladzie: tym razem wiodło ono jednotorem na wprost ulicą Dywizjonu 303 i Kaliskiego do pętli Boernerowo. W tym układzie przetrwało aż do 2011 roku, kiedy to przy okazji budowy trasy S8 jednotorowy odcinek skrócono wyłącznie do ulicy generała Kaliskiego, dalej zastępując go ciągiem podwójnym. W tym roku obchodzimy 73. rocznicę otwarcia powojennej trasy.
Zabytkowe wagony wyjadą na trasę
By uczcić tę rocznicę, w niedzielę na tory wyjadą zabytkowe wagony z takim właśnie oznaczeniem. Będą kursować w godzinach 12-18 na trasie: Banacha, Grójecka, Towarowa, Okopowa, al. "Solidarności", Młynarska, Obozowa, Dywizjonu 303, Kaliskiego, Boernerowo.
W tramwajach linii B ważna będzie standardowa taryfa ZTM.
"Na pokładzie pasażerowie spotkają konduktorów z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Ich rolą będzie obsługa wagonu oraz pomoc przy kasowaniu biletów jednorazowych w tradycyjnych 'dziurkaczach'. Bilety krótko- i długookresowe kodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej prosimy skasować wcześniej w innym pojeździe lub bramce metra" - przekazały Tramwaje Warszawskie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Archiwum Cyfrowe