Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Film promocyjny z udziałem karetki "Air Force One"
Film promocyjny z udziałem karetki "Air Force One"WSPRiTS "Medistrans" SP ZOZ w Warszawie
wideo 2/2
Film promocyjny z udziałem karetki "Air Force One"WSPRiTS "Medistrans" SP ZOZ w Warszawie

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Jaskrawożółta karetka oznaczona jako W01-001 to ambulans typu S, co oznacza, że jej zespół tworzy dwóch ratowników medycznych i lekarz. To jedyny specjalistyczny Zespół Ratownictwa Medycznego ze wszystkich ośmiu w Śródmieściu Warszawy. W pogotowiu karetka określana jest jako "Air Force One".

Pierwszy raz o tajemniczym zniknięciu karetki "Air Force One" informowaliśmy w czerwcu zeszłego roku. Postępowanie wyjaśniające rozpoczęły wtedy służby wojewody mazowieckiego, nadzorujące państwowe ratownictwo medyczne.

Według naszych ustaleń, załoga karetki przez blisko godzinę nie odpowiadała na kilkakrotne wezwania dyspozytorów medycznych. W tym czasie pozostałe zespoły ratownictwa były u pacjentów lub w drodze do nich, a kolejne wezwania do potrzebujących pomocy wpływały do warszawskiej dyspozytorni medycznej.

Miała być awaria, nie została potwierdzona

Od początku, gdy jako pierwsi poinformowaliśmy o incydencie z karetką, Piotr Owczarski, rzecznik Meditransu, przekonywał, że 6 czerwca były problemy z działaniem teleinformatycznego Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, co miało wpłynąć na dostępność karetek.

Awarii nie potwierdziło jednak Krajowe Centrum Monitorowania Państwowego Ratownictwa Medycznego. Co więcej, administrator systemu nie odnotował nawet zgłoszenia dotyczącego ewentualnego braku łączności z tabletami w karetkach.

"W przypadku awarii SWD PRM zarówno dyspozytorów medycznych, jak i członków ZRM obowiązują awaryjne procedury pracy, zakładające łączność telefoniczną oraz zapis dokumentacji medycznej w lokalnej bazie danych aplikacji mobilnej ZRM" – poinformowała wówczas Jolanta Socha, administrator z Centrum Technicznego SWD PRM.

Z naszych nieoficjalnych informacji otrzymanych od dyspozytorów oraz samych ratowników medycznych wynikało, że rzecznik prasowy pogotowia zaplanował wtedy nagranie filmu promocyjnego z udziałem karetki W01-001 na Bulwarach Wiślanych przy pomniku Syrenki.

Dotarliśmy także do zapisów z lokalizatora GPS karetki, z którego wynika, że gdy dyspozytorzy poszukiwali wolnego ZRM, aby skierować do pacjenta, karetka "Air Force One" była przy pomniku Syrenki. Dodatkowo w tym czasie pojazd miał się poruszać ulicami Powiśla z włączonymi sygnałami dźwiękowymi.

Opublikowali film z karetką "Air Force One"

W piątek, 23 lutego w mediach społecznościowych Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie pojawił się film z cyklu "Ambulanse Świata - Antalya." To seria nagrań, pokazująca jak wyglądają karetki w różnych krajach, a jak stołecznego pogotowia.

W dwóch ujęciach filmu pojawia się ambulans oznaczony jako W01-001. Nagranie powstało na placu przy pomniku Syrenki na bulwarach.

"Wszystkie zdjęcia z udziałem ambulansu W01 01 zostały zrealizowane jednego dnia w 2022 roku przed oficjalnym przekazaniem go naszej jednostce przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego – zdjęcia były realizowane na bulwarach nad Wisłą, na stacji wyczekiwania na ulicy Woronicza i na ulicach Woronicza i Wołoskiej. Podkreślam – wszystkie ujęcia zrealizowane z udziałem ambulansu zostały zrealizowane, gdy ambulans nie był jeszcze w systemie" - napisał w odpowiedzi na nasze pytania o nowy film, Piotr Owczarski z Meditransu.

Wyjaśnił także, że "w zasadzie do wszystkich zdjęć filmowych, które są przez nas (Meditrans - red.) realizowane wykorzystywane są ambulanse nowe, które nie są jeszcze w systemie. Dopiero po uroczystym ich poświęceniu i przekazaniu trafiają do systemu". 

Uroczyste przekazanie i poświęcenie nowej karetki specjalistycznej (luty 2022)WSPRiTS Meditrans SP ZOZ w Warszawie

Nagranie w letnim otoczeniu miało powstać zimą

Postanowiliśmy sprawdzić, kiedy volkswagen o numerze rejestracyjnym WI 940 LP oznaczony jako W01-001 trafił do floty Meditransu. Z naszych informacji wynika, że pojazd dotarł do Warszawy w grudniu 2021 roku. Niespełna trzy miesiące później, w lutym 2022 roku, w bazie Meditransu przy Woronicza odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie ośmiu nowych karetek, w tym "Air Force One". Informację o tym wydarzeniu wraz z galerią zdjęć można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego jak i pogotowia.

Na zlecenie centrum prasowego Meditransu powstało wówczas kilka ujęć z karetką 01, w tym przy pomniku Syrenki.

Nagrania wykorzystywano w mediach społecznościowych pogotowia, na przykład z okazji Dnia Kobiet.

Kadr z filmu promocyjnego z udziałem karetki 01 z okazji Dnia Kobiet przy pomniku SyrenkiWojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie

Zdjęcia, co oczywiste ze względu na zimową aurę, powstały przy dużym zachmurzeniu, z ratownikami ubranymi w ciepłe kurtki. Na filmach drzewa przy Woronicza i na bulwarach nie mają liści.

Zupełnie inna pogoda jest na opublikowanym pod koniec lutego filmie, w którym ambulans W01-001 otacza zieleń drzew, bezchmurne i słoneczne niebo. Ratownicy z kolei pozują do nagrań w koszulkach z krótkimi rękawkami i z otwartymi w ambulansie szybami.

Karetka "Air Force One" na filmie promocyjnym przy pomniku Syrenki w letnim otoczeniuWSPRiTS "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie

Ponownie zatem zwróciliśmy się do Piotra Owczarskiego z prośbą o wyjaśnienie, skąd taka rozbieżność w pogodzie skoro nagrania - jak twierdzi Owczarski - powstały jednego dnia przed uroczystym przekazaniem ambulansu? Zapytaliśmy również, czy dyrekcja Meditransu wyjaśniła, gdzie 6 czerwca zeszłego roku przez godzinę znajdowała się karetka W01-001 oraz jej zespół medyczny, gdy dyspozytorzy nie mogli się z nim skontaktować?

Do momentu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Autorka/Autor:Artur Węgrzynowicz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WSPRiTS SP ZOZ w Warszawie

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pewien 42-latek prowadził legalny sklep, jednak zawartość zaplecza już taka nie była. Policjanci odkryli składowane tam narkotyki. Mężczyzna usłyszał zarzuty i trzy najbliższe miesiące spędzi w areszcie.

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Sklep był przykrywką nielegalnego biznesu. "Tłumaczył, że narkotyki są jego lekarstwem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tunelem w Sulejówku znowu mogą jeździć kierowcy. - To, co powinno nam zająć pół roku, udało się zrobić w sześć dni - chwali się ekspresowym tempem prac wiceburmistrz miasta. Ale na razie to prowizoryczne zabezpieczenie. Przejazd był zamknięty po tym, jak tydzień temu kierowca ciężarówki uderzył w belkę.

Tunel w Sulejówku znów przejezdny. Kilka dni temu uszkodził go kierowca ciężarówki

Tunel w Sulejówku znów przejezdny. Kilka dni temu uszkodził go kierowca ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek po południu na trasie S8 doszczętnie spłonął samochód dostawczy. Na miejscu pojawiły się cztery zastępy straży pożarnej. Były utrudnienia w ruchu.

Z busa został spalony wrak

Z busa został spalony wrak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy zapalił się na ulicy Wolskiej. Spłonął doszczętnie. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Buchające płomienie i gęsty dym. Spłonął samochód

Buchające płomienie i gęsty dym. Spłonął samochód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mławą uwagę policjantów zwrócił podejrzanie zachowujący się kierowca opla. Zatrzymali mężczyznę, który - jak się okazało - prowadził po alkoholu i miał orzeczonych siedem zakazów. Na dodatek nie jechał sam.

Jechał po alkoholu. Na koncie ma siedem zakazów prowadzenia

Jechał po alkoholu. Na koncie ma siedem zakazów prowadzenia

Źródło:
PAP

Małżeństwo z dzieckiem przechodziło obok zabytkowego budynku "szkoły tramwajarzy" przy Kawęczyńskiej. Nagle na ulicę poleciały odłamki szkła. W oknach zabytku rodzina zauważyła młodocianych chuliganów. Chłopcy w wieku 10, 12 i 13 lat trafili w ręce policji.

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na plażę na wysokości warszawskigo zoo wjechał kierowca alfy romeo. Auto utknęło w piachu i spędziło tam kilka godzin.

Wjechał samochodem na plażę, utknął

Wjechał samochodem na plażę, utknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Głosowanie na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaplanowane na wtorek nie odbędzie się - napisał rektor uczelni. Prof. Zbigniew Gaciong poinformował, że powodem jest brak kandydatów. Stan prawny dotyczący wyborów postanowiło zweryfikować Ministerstwo Zdrowia.

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Źródło:
PAP

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że nową burmistrzynią Nowego Miasta nad Pilicą została Barbara Gąsiorowska (PSL). O jej sukcesie zadecydowało jedynie sześć głosów przewagi nad dotychczasowym włodarzem Mariuszem Dziubą (PiS), który pełnił tę funkcję od 2014 roku. "Obiecuję wam, że wróci normalność" - zapewniła Gąsiorowska tuż po ogłoszeniu wyników.

Nowym Miastem nad Pilicą będzie rządzić burmistrzyni. Zdecydowało sześć głosów

Nowym Miastem nad Pilicą będzie rządzić burmistrzyni. Zdecydowało sześć głosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo przeciwko 40-letniemu Przemysławowi D. Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo.

Cios w oko nożem kuchennym. 40-latek podejrzany o zabójstwo

Cios w oko nożem kuchennym. 40-latek podejrzany o zabójstwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Kraski Górne niedaleko Garwolina. 54-latek jest podejrzany o to, że będąc pod wpływem alkoholu, kierował ciągnikiem rolniczym i spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Śmierć na miejscu poniósł 59-latek - przekazała tamtejsza policja.

Policja: Pijany przejechał pieszego ciągnikiem rolniczym. 59-latek zmarł na miejscu

Policja: Pijany przejechał pieszego ciągnikiem rolniczym. 59-latek zmarł na miejscu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie próbowali w poniedziałek rano blokować skrzyżowanie ulicy Świętokrzyskiej z Marszałkowską. Kilka osób przykleiło się do asfaltu. Na miejscu pojawiła się policja.

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w tak zwanym warszawskim obwarzanku. Wiadomo, kto będzie burmistrzem w Markach, Łomiankach, Ząbkach czy Konstancinie-Jeziornie.

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Źródło:
PAP

Są wyniki wyborów w Legionowie. Bogdan Kiełbasiński z Trzeciej Drogi ( 51,92 proc. głosów) pokonał w drugiej turze dotychczasowego prezydenta Romana Smogorzewskiego (48,08 proc.), który pełnił tę funkcję od 22 lat.

Wyborcza sensacja w Legionowie. Roman Smogorzewski traci władzę po 22 latach

Wyborcza sensacja w Legionowie. Roman Smogorzewski traci władzę po 22 latach

Źródło:
PAP

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl