Tajemnicze zniknięcie karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Karetka W01-001 warszawskiego pogotowia
Karetka W01-001 warszawskiego pogotowia
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Karetka W01-001 warszawskiego pogotowiaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Dyspozytorzy medyczni przez blisko godzinę nie mogli skontaktować się z załogą specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Teoretycznie była dostępna, ale nie odpowiadała na wielokrotnie ponawiane wezwania. Rzecznik pogotowia twierdzi, że doszło do awarii, choć nie ma po niej śladu w dokumentach. Wojewoda prowadzi postępowanie wyjaśniające.

Karetka W01-001 to nowoczesny ambulans typu "S", co oznacza, że jej zespół tworzy dwóch ratowników medycznych i lekarz (w zwykłych karetkach jeżdżą tylko ratownicy, bez lekarzy – red.). Jest to jedyny zespół specjalistyczny ze wszystkich siedmiu karetek stacjonujących w centrum. W pogotowiu nazywają ją potocznie "Air Force One". To nowoczesny, pomalowany na jaskrawo żółty kolor pojazd.

Problem z łącznością i gotowością do wyjazdu do pacjentów miał miejsce 6 czerwca.

Karetka W01-001 Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Na myjni czy na bulwarach?

Poranki i późne popołudnia to w pogotowiu "godziny szczytu". Wtedy wpływa najwięcej zgłoszeń. Tak było też we wtorek, 6 czerwca, kilku minut po godz. 8. – Po raz pierwszy usłyszeliśmy wtedy, jak dyspozytor przez radio próbuje wywołać "jedynkę" – opowiada ratownik, pełniący wtedy dyżur. – Później jeszcze kilkukrotnie ich wywoływali, za każdy razem nieskutecznie – dodaje.

Dotarliśmy do danych z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM). To teleinformatyczny, bardzo zaawansowany system, do którego trafiają wszystkie informacje związane z pracą pogotowia ratunkowego. Korzystają z niego dyspozytorzy i załogi karetek w całym kraju.

Według zapisów SWD PRM wszystkie pozostałe karetki ze Śródmieścia były w tym czasie u pacjentów lub w drodze do nich. – A z jedyną specjalistyczną karetką w tym rejonie przez godzinę nie było kontaktu – mówi nam ratownik proszący o anonimowość.

Dzięki danym z SWD PRM wiemy, że ok. godz. 8.20 doszło do zmiany statusu karetki z "gotowy w bazie" (gotowy na przyjęcie wezwania i wyjazd do pacjenta – przyp. red.) na "mycie". – Na taką zmianę zawsze musi wyrazić zgodę dyspozytor. Mycie odbywa się w sytuacji gdy jest mniejsza liczba wezwań lub po akcji ratunkowej, gdzie ze względu na zanieczyszczenie nie ma możliwości, aby inny pacjent trafił na pokład karetki – wyjaśnia nasz rozmówca. – Żadna z tych sytuacji nie miała wówczas miejsca – twierdzi.

Pacjenci czekali na pomoc

Kiedy nie było kontaktu z załogą, a kolejni pacjenci czekali na pomoc, dyspozytorzy skorzystali z informacji z lokalizatorów GPS zamontowanych w każdej karetce. – Dane o lokalizacji poszczególnych ambulansów na bieżąco są wyświetlane na mapie, do której mamy dostęp – opowiada nam jeden z pełniących tego dnia dyżur dyspozytorów. – Karetka stała na bulwarach przy pomniku Syrenki, na sygnałach poruszała się także ulicami Powiśla – dodaje. Jego słowa potwierdza zapis w systemie SWD PRM, który także rejestruje dane z GPS w ambulansach. Co tam robiła przez kilkadziesiąt minut, w czasie w którym dyspozytornia nie miała z nią kontaktu, a status był ustawiony na "mycie", choć nikt o myciu dyspozytorni nie informował?

Kadr z filmu promocyjnego z udziałem karetki W01-001  z okazji Dnia Kobiet przy pomniku SyrenkiWojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie

– Karetka miała zaplanowane nagranie materiału promocyjnego, najprawdopodobniej na media społecznościowe warszawskiego pogotowia – mówi ratownik medyczny pracujący w jednej z karetek w Śródmieściu.

Tę informację potwierdzamy jeszcze w dwóch źródłach, nie tylko w środowisku ratowników.

Jeden z naszych rozmówców pracujący na co dzień w Meditransie dodaje: "Nie jest tajemnicą, że karetka 01 to ulubiony zespół do "chwalenia się" naszej dyrekcji. Często pojawia się na filmach i zdjęciach w naszych mediach społecznościowych".

Fragment materiału promocyjnego z udziałem karetki można zobaczyć na Facebooku pogotowia:

Awaria systemu, której nie było

Zwróciliśmy się do Piotra Owczarskiego, rzecznika Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego Meditrans w Warszawie. Zapytaliśmy, czy zespół karetki W01-001 uczestniczył w nagraniu materiału filmowego lub innego, kiedy i gdzie odbyło się ewentualne nagranie, w jakim celu i przez kogo było realizowane. W przesłanej odpowiedzi, rzecznik poinformował, że we wskazanym przez nas dniu (6.06 – red.) odnotowano "chwilowe problemy dotyczące braku łączności radiowej z zespołem ratownictwa medycznego oraz systemem SWD PRM, które występowały wybiórczo w Zespołach Ratownictwa Medycznego (…)".

Następnie rzecznik nawiązał do awarii systemu z końca kwietnia (ogólnokrajowa awaria, o której informowały służby – red.) oraz o kłopotach z 2021 roku, wskazując, że "z awarią wiązały się problemy z rejestrowaniem i lokalizacją poszczególnych zdarzeń, miejsc pobytu karetek i ich statusów na mapie". "Trudno nam się zatem odnieść do problemu wskazanego (…) w pytaniach" – czytamy w odpowiedzi Piotra Owczarskiego.

Fragment filmu promocyjnego opublikowanego 15 czerwca z udziałem karetki W01-001 Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie

Informacje podane przez rzecznika pogotowia sprawdziliśmy w Krajowym Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego. To państwowa instytucja działająca przy Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, która zajmuje się obsługą systemu SWD PRM.

"Informuję, że w dniu 6 czerwca 2023 r. nie było awarii, zakłóceń w pracy Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM)" – czytamy w pierwszym zdaniu maila przesłanego do naszej redakcji. "Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego nie zarejestrowało w dniu 6 czerwca zgłoszeń dotyczących braku łączności z tabletami zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). Jednocześnie informuję, że w przypadku awarii SWD PRM zarówno dyspozytorów medycznych jak i członków ZRM obowiązują awaryjne procedury pracy, zakładające łączność telefoniczną oraz zapis dokumentacji medycznej w lokalnej bazie danych aplikacji mobilnej ZRM" – opisuje Jolanta Socha, administrator z Centrum Technicznego SWD PRM.

Trwa postępowanie wyjaśniające

Sprawa braku możliwości wysłania do pacjentów karetki W01-001 oraz brak informacji, co przez blisko godzinę działo się z zespołem ratownictwa medycznego w Śródmieściu trafiła na biurko wojewody, jako organu odpowiadającego za poprawne funkcjonowanie Państwowego Ratownictwa Medycznego m.in. w Warszawie i okolicach. - Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego "Meditrans" podlega Marszałkowi Województwa Mazowieckiego. W związku ze stwierdzeniem przez dyspozytornię medyczną zmian statusu Zespołu Ratownictwa Medycznego będącego na dyżurze i braku kontaktu drogą radiową Wojewoda Mazowiecki zwrócił się o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji – informuje Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody. – Jesteśmy w trakcie postępowania wyjaśniającego – ucięła krótko rzeczniczka dopytywana o szczegóły.

Autorka/Autor:Artur Węgrzynowicz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Uroczystości Bożego Ciała w stolicy zaczęły się od mszy pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Z bazyliki ruszyła także centralna procesja. Na koniec uroczystości wierni usłyszą kazanie.

Ruszyła centralna procesja. Uroczystości Bożego Ciała w Warszawie

Ruszyła centralna procesja. Uroczystości Bożego Ciała w Warszawie

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada na czwartek burze, którym mają towarzyszyć intensywne opady deszczu, grad i porywisty wiatr. Ostrzeżeniami objęto niemal całą Polskę, a dla części województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Niebezpieczna pogoda. Pomarańczowe ostrzeżenia dla kolejnych miejsc

Niebezpieczna pogoda. Pomarańczowe ostrzeżenia dla kolejnych miejsc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Żydowskim Instytucie Historycznym odbyła się prezentacja "Encyklopedii getta warszawskiego". W jej wersji internetowej, która jest już dostępna, można znaleźć dwa tysiące haseł, w książkowej - 50 zagadnień. Nad encyklopedią pracowało około 20 badaczy.

"Encyklopedia getta warszawskiego" już dostępna. Jej głównym źródłem było archiwum Ringelbluma

"Encyklopedia getta warszawskiego" już dostępna. Jej głównym źródłem było archiwum Ringelbluma

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich modernizuje flotę rowerów służbowych i ogłasza przetarg na sprzedaż użytkowanych do tej pory modeli. W ofercie drogowców znajdują się 24 w pełni sprawne jednoślady: towarowe, elektryczne czy miejskie. Ceny wywoławcze zaczynają się już od 400 złotych.

Drogowcy wyprzedają rowery. Wymienią je na nowe

Drogowcy wyprzedają rowery. Wymienią je na nowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek, 30 maja, w różnych częściach stolicy odbędą się procesje w związku ze świętem Bożego Ciała. W niedzielę, 2 czerwca, z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszy z kolei pielgrzymka. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o utrudnieniach.

Procesje Bożego Ciała i pielgrzymka. Długi weekend z utrudnieniami

Procesje Bożego Ciała i pielgrzymka. Długi weekend z utrudnieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego spotykają się z różnymi przewinieniami kierujących. Jednak to, z którym mieli do czynienia ostatnio, wprawiło w osłupienie samych mundurowych - mówi rzeczniczka piaseczyńskiej policji i informuje o motocykliście, który w podróż wybrał się pijany. Mężczyzna miał przy sobie kask, ale go nie założył, ten służył mu do czego innego.

"Kask posiadał, ale służył mu zupełnie do czego innego"

"Kask posiadał, ale służył mu zupełnie do czego innego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zostali wezwani na stację paliw w Woli Koryckiej Dolnej niedaleko Garwolina, przy drodze ekspresowej S17. Okazało się, że ich pomocy potrzebowała 16-latka, której rodzice w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności zostawili ją samą na stacji - przekazała tamtejsza policja.

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzech mężczyzn - obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi - podejrzanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju i działanie na zlecenie obcego wywiadu - przekazano w komunikacie. Zostali oni tymczasowo aresztowani, grozi im dożywocie.

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieprzytomna kobieta leżała na chodniku w centrum Warszawy. Ratownicy medyczni, których wezwali piesi, szybko zorientowali się, że nie dolega jej nic poza zatruciem alkoholowym. Strażnicy znaleźli jednak w kieszeni kobiety dokumenty należące do mężczyzny.

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z Radomia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. Podejrzani mieli pomagać w wyrabianiu polskich wiz cudzoziemcom. Wśród zatrzymanych są pracownicy urzędu pracy.

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Źródło:
PAP

Trzy samochody zderzyły się na moście Gdańskim w Warszawie. Jedna osoba została poszkodowana. Jak wynika z ustaleń policji, w organizmie sprawcy wykryto metamfetaminę. Narkotyki znaleziono także w jego aucie. To doktorant jednej z warszawskich uczelni.

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet do pięciu lat więzienia może grozić 38-letniemu mieszkańcowi powiatu ciechanowskiego, który kradł alkohol z jednego z marketów. Mężczyzna został zamknięty w sklepie przez pracowników ochrony podczas kolejnej kradzieży. Jego łupem padło łącznie 46 butelek.

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Źródło:
PAP

Kolejarze informują o ważnych zmianach. Od 9 czerwca pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej będą już dojeżdżać do stacji Warszawa Śródmieście. Wszystko dzięki otwarciu peronów 1-3 na modernizowanym Dworcu Zachodnim.

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Źródło:
PAP

Jest przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budynku nowej małpiarni w stołecznym zoo. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje propozycje do 6 czerwca.

Zoo zbuduje nową małpiarnię

Zoo zbuduje nową małpiarnię

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały zatrzymane z związku z nielegalnym składowiskiem odpadów, które służby odkryły w okolicy działek na Paluchu. Mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty, a teren wypełniony workami i pojemnikami zabezpiecza policja.

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część efektownych platanów zasadzonych w ubiegłym roku przed gmachem stołecznego ratusza nie przyjęła się. Drzewa zostały już zastąpione nowymi, za darmo, w ramach gwarancji.

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownicy Lotniska Chopina powitali w porcie nietypowego pasażera. Uczestniczyli w transporcie Berniego, samca pandy małej, który podróżował z Fota Wildlife Park niedaleko Corku w Irlandii do zoo we Wrocławiu.

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Źródło:
PAP

Tydzień temu przed blokiem na warszawskich Bielanach przypadkowa osoba znalazła mężczyznę z ranami ciętymi szyi. - 44-latek zaatakował nożem swego kolegę - podała komenda rejonowa, której funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego. Usłyszał on prokuratorski zarzut, za który grozi mu nawet dożywocie.

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ta wycieczka szkolna rozpoczęła się falstartem. Powodem był autokar, który nie przeszedł kontroli. Policjanci z Piaseczna wykryli, że miał usterki w układzie hamulcowym. Pojazd nie wyjechał w drogę, konsekwencje poniósł kierowca.

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK-a wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę zostały otwarte dwa warszawskie baseny na świeżym powietrzu: Inflancka i Park Wodny Moczydło.

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Źródło:
PAP

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński udzielili na piątek po uroczystości Bożego Ciała dyspensy dotyczącej spożywania mięsa. Wierni Kościoła katolickiego przebywający na terenie obu diecezji mogą sobie pozwolić, by tego dnia zjeść karkówkę czy kiełbasę z grilla.

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Źródło:
PAP

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl