Karetka "Air Force One" na godzinę zniknęła z systemu. Brak "wiarygodnych wyjaśnień"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Karetka W01-001 warszawskiego pogotowia
Karetka W01-001 warszawskiego pogotowia
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Karetka W01-001 warszawskiego pogotowiaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Dyrekcja warszawskiego pogotowia ratunkowego "nie przedstawiła szczegółowych i wiarygodnych wyjaśnień" powodów braku łączności i dostępności dla pacjentów specjalistycznej karetki ze Śródmieścia - wynika z informacji przekazanej nam przez biuro prasowe wojewody mazowieckiego. - Wykorzystywanie Zespołu Ratownictwa Medycznego w celach innych niż określone w przepisach prawa jest naganne i stanowi poważne zagrożenie dla życia oraz zdrowia mieszkańców – przypomina Dagmara Zalewska, rzeczniczka prasowa wojewody.

Jaskrawożółta karetka oznaczona jako W01-001 to nowoczesny ambulans typu S, co oznacza, że jej zespół tworzy dwóch ratowników medycznych i lekarz. To jedyny specjalistyczny Zespół Ratownictwa Medycznego w Śródmieściu Warszawy. W pogotowiu karetka określana jest jako "Air Force One".

O problemach tego zespołu z gotowością do wyjazdu do pacjentów informowaliśmy pod koniec czerwca.

Pacjenci czekali na pomoc, karetka na bulwarach

O poranku, we wtorek 6 czerwca, dyspozytorzy medyczni przez blisko godzinę nie mogli skontaktować się z załogą karetki W01-001. W tym czasie, jak wynika z naszych ustaleń, wszystkie pozostałe karetki były u pacjentów lub w drodze do nich, a kolejni pacjenci czekali na pomoc.

Jak opowiadali nam pełniący wtedy dyżur ratownicy medyczni, zespół karetki 01, nie odpowiadał na kilkukrotne wezwania dyspozytorów przez radio.

Karetka W01-001 Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Dotarliśmy także do danych z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM). To teleinformatyczny system, z którego korzystają załogi karetek i dyspozytorzy medyczni w całym kraju. Wynika z niego, że o godz. 8.20 doszło do zmiany statusu karetki z "gotowy w bazie" (gotowy na przyjęcie wezwania i wyjazd do pacjenta – przyp. red.) na "mycie".

Tymczasem z danych z lokalizatora GPS wynikało, że karetka znajdowała się na bulwarach wiślanych, w okolicach pomnika Syrenki. – Na sygnałach poruszała się także ulicami Powiśla – relacjonował jeden z pełniących tego dnia dyżur dyspozytorów medycznych.

Przeczytaj także: Nietrzeźwy pielęgniarz pełnił dyżur. Pogotowie: do pacjentów wyjeżdżał pięć razy, został zawieszony >>>

Awaria systemu czy nagrywanie filmu

Plac za fontannami, a przed pomnikiem Syrenki, w pobliżu wejścia do stacji metra Centrum Nauki Kopernik, to miejsce, w którym biuro prasowe Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans nagrywa materiały promocyjne z wykorzystaniem karetek. W mediach społecznościowych warszawskiego pogotowia obejrzeć można kilka filmów z tego miejsca, także z udziałem karetki "Air Force One". Według naszych rozmówców, na co dzień pracujących w Meditransie oraz dyspozytorni medycznej, tego dnia również było zaplanowane nagranie z udziałem karetki W01-001.

Kadr z filmu promocyjnego z udziałem karetki 01 z okazji Dnia Kobiet przy pomniku SyrenkiWojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie

O wyjaśnienie, co działo się ze specjalistycznym ZRM ze Śródmieścia i czy w tym czasie trwało nagranie, poprosiliśmy jeszcze w czerwcu Piotra Owczarskiego, rzecznika Meditransu.

Napisał nam, że tego dnia (6.06) odnotowano "chwilowe problemy dotyczące braku łączności radiowej z zespołem ratownictwa medycznego oraz systemem SWD PRM, które występowały wybiórczo w Zespołach Ratownictwa Medycznego (…)". W dalszej części odpowiedzi, rzecznik nawiązał do wcześniejszych awarii SWD, z którymi, jak wyjaśnił, "wiązały się problemy z rejestrowaniem i lokalizacją poszczególnych zdarzeń, miejsc pobytu karetek i ich statusów na mapie". "Trudno nam się zatem odnieść do problemu wskazanego (…) w pytaniach" – napisał Piotr Owczarski.

Informacji podanych przez rzecznika nie potwierdziło jednak Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego.

"W dniu 6 czerwca 2023 r. nie było awarii, zakłóceń w pracy SWD PRM" – odpowiedziała nam w piśmie Jolanta Socha, administrator techniczny Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dodała także, że KCMRM nie zarejestrowało w tym czasie zgłoszeń dotyczących braku łączność z tabletami ZRM, a w przypadku gdy dochodzi do problemów z prawidłową pracą systemu, zarówno załogi karetek jak i dyspozytorów medycznych, obowiązują awaryjne procedury, zakładające m.in. łączność telefoniczną i korzystanie z aplikacji mobilnej ZRM.

Fragment filmu promocyjnego opublikowanego 15 czerwca z udziałem karetki 01Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie

Przeczytaj także: Kilkanaście tysięcy "pustych" wyjazdów. Stołeczne pogotowie podsumowało 2022 rok >>>

"Wykorzystywanie ZRM w celach innych niż określone w przepisach prawa jest naganne"

Po incydencie z początku czerwca postępowanie wyjaśniające rozpoczęły służby wojewody mazowieckiego, odpowiedzialnego za Państwowe Ratownictwo Medyczne na terenie Mazowsza.

- W związku z tym, że Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie do tej pory nie przedstawiła szczegółowych i wiarygodnych wyjaśnień zaistniałej sytuacji i pozostaje na stanowisku, że nie zakończyła jeszcze swojego postępowania wyjaśniającego, wojewoda mazowiecki zwrócił się z prośbą o interwencję do organu założycielskiego jednostki (Meditransu – red.), czyli do marszałka województwa – informuje Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody.

- W piśmie skierowanym do Urzędu Marszałkowskiego wojewoda podkreślił, że wprowadzanie w błąd dyspozytorów medycznych oraz uniemożliwienie zadysponowania wolnego zespołu ratownictwa jest nieakceptowalne, w szczególności, że zespoły z miejsca wyczekiwania w Warszawie przy Poznańskiej 22 są jednymi z najbardziej obciążonych pracą w całym województwie. Natomiast wykorzystywanie ZRM w celach innych niż określone w przepisach prawa jest naganne i stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców obsługiwanego rejonu operacyjnego – podsumowała rzeczniczka.

Jak wskazała, pismo zostało skierowane do Urzędu Marszałkowskiego 10 lipca br. i aktualnie wojewoda oczekuje na odpowiedź.

Autorka/Autor:Artur Węgrzynowicz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 25.05 w wielu miejscach Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada, pojawia się grad i silnie wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i wieje w wielu miejscach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl