Te szkoły zmieniły tryb nauczania przez koronawirusa. Lista

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Czy prace pisemne uczniów mają zostać poddane kwarantannie?
Czy prace pisemne uczniów mają zostać poddane kwarantannie? TVN24
wideo 2/20
Koronawirus raport. Szkoła. Pytania i odpowiedzi

Sprawdziliśmy, które warszawskie szkoły wprowadziły w trzecim tygodniu września zmiany w trybie nauczania z powodu koronawirusa. Dwie placówki specjalne otrzymały zgodę inspekcji sanitarnej na zawieszenie zajęć stacjonarnych do końca tego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Organizacja pracy szkół w dobie pandemii jest obowiązkiem dyrektorów. To oni odpowiadają za wprowadzone w placówce środki bezpieczeństwa i rozwiązania, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało, że od 1 września uczniowie wracają do szkół na zajęcia stacjonarne. Przygotowało też wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym wytyczne w tej sprawie.

Decyzją resortu edukacji dyrektorzy mogą wnioskować do organu prowadzącego o przejście na zdalny lub hybrydowy tryb nauczania. Będzie ono możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii inspekcji sanitarnej, która uzna, że sytuacja epidemiczna wymaga podjęcia takich kroków. Warunkiem wydania zgody jest także potwierdzenie przypadków COVID-19 (u uczniów bądź pracowników) lub znalezienie się placówki w strefie żółtej lub czerwonej - czyli na terenie powiatu bądź miasta z najwyższą liczbą zakażeń, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia.

35 zakażeń

- Niestety liczba zakażeń wciąż wzrasta. Tydzień temu mieliśmy 13 pozytywnych wyników na obecność COVID-19, a teraz mamy już 35. Pojawiają się w kolejnych jednostkach i dzielnicach. Pracujemy nad zakupem szczepionek na grypę dla wszystkich pracowników oświaty. Pieniądze trafiły już do dzielnic, niebawem ruszą zakupy. Myślę, że pierwsze rozstrzygnięcia będą za góra dwa-trzy tygodnie. Spróbujemy pomóc jeszcze w ten sposób - informuje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Ratusz podaje, że od 1 września obecność koronawirusa w organizmie potwierdzono u 16 nauczycieli ze szkół, przedszkoli, młodzieżowego ośrodka socjoterapii oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej. Zakażonych zostało także 16 uczniów ze szkół ponadpodstawowych, bursy, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz szkół podstawowych. Dodatkowo testy dały pozytywne wyniki u trojga pracowników administracji i obsługi przedszkola z Bemowa.

Na kwarantannie aktualnie przebywa 275 osób. Pośród nich jest 227 uczniów (wraz z rodzicami), 40 nauczycieli, jedna pielęgniarka szkolna oraz siedmioro pracowników administracji i obsługi.

Zamknięte szkoły

Do końca roku zdalnie będą uczyli się podopieczni Szkoły Podstawowej Specjalnej numer 287 w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego przy ulicy Żwirki i Wigury. Inspekcja sanitarna wydała pozytywną opinię w tej sprawie na podstawie opinii kierownika podmiotu leczniczego. Wskazano w niej na analizę sytuacji zdrowotnej dzieci przebywających w szpitalu.

Podobnie stało się w przypadku Szkoły Podstawowej Specjalnej numer 283 w Instytucie Matki i Dziecka przy ulicy Kasprzaka. Obie placówki otrzymały zgodę na zawieszenie zajęć stacjonarnych w terminie od 1 września do 31 grudnia 2020 roku.

Zajęcia stacjonarne zostały zawieszone do 19 września w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym numer 3 przy ulicy Patriotów. 

Zajęcia w trybie hybrydowym

W trzecim tygodniu września zdalnie uczą się nastolatkowie ze Szkoły Podstawowej numer 42 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przy Balkonowej. - Po uzyskaniu opinii inspekcji sanitarnej oraz organu prowadzącego, uczniowie klasy szóstej pozostawać będą na kwarantannie domowej do 20 września, tak jak i nauczyciele, którzy mieli kontakt z zakażonym uczniem. To może powodować zmiany w planie lekcji, ponieważ nauczyciele prowadzą także zajęcia w innych klasach - wyjaśnia Rafał Lasota, rzecznik prasowy Targówka. Zaznacza też, że obecnie zajęcia dla pozostałych klas odbywają się bez zmian w trybie stacjonarnym. Zapadła jednak decyzja o odwołaniu nadchodzących wywiadówek. 

Zgodę na zdalne nauczanie w jednym z oddziałów klasy pierwszej otrzymała Dyrekcja Liceum Filmowego przy Warszawskiej Szkole Filmowej przy ulicy generała Zajączka. Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, koronawirusa potwierdzono tam u jednego z uczniów. Decyzja obowiązuje od 8 do 18 września. 

Pozytywny wynik testu otrzymał także jeden z uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza przy Siennej. - Dyrektor w poniedziałek późnym wieczorem otrzymał od rodzica jednego z uczniów klasy drugiej informację o jego pozytywnym wyniku testu na Covid-19 - informuje Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy Woli. Jak dodaje, dyrekcja szkoły przy Siennej tego samego dania skontaktowała się z inspekcją sanitarną, przekazując listę osób, które miały kontakt z zakażoną osobą. - Dołączyła do niej prośbę o zawieszenie zajęć stacjonarnych dla jednej z klas drugich - dodaje rzecznik. Opinia sanepidu była pozytywna. Zdalne nauczanie ma odbywać się od 15 do 19 września. W kwarantannie jest 34 uczniów i siedmiu nauczycieli.

Powróciły do zajęć stacjonarnych

Pierwszą warszawską placówką publiczną, która otrzymała zgodę na zawieszenie zajęć stacjonarnych i nauczanie zdalne, była Szkoła Podstawowa numer 210 im. Bohaterów Pawiaka przy Karmelickiej. Z powodu zakażenia u jednego z nauczycieli lekcje przez internet odbywały się od 3 do 7 września.

Między 7 a 11 września zajęcia stacjonarne nie odbywały się w Technikum Ogrodniczym w Zespole Szkół numer 39 przy Bełskiej na Mokotowie. Koronawirusa potwierdzono tam u jednego z nauczycieli. Wszystkie klasy uczestniczyły w zajęciach zdalnych.

W podobnej sytuacji znaleźli się uczniowie Technikum Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznego przy Krasnołęckiej. Po tym, jak koronawirusa wykryto u jednego z uczniów klasy pierwszej, zapadła decyzja o wprowadzeniu w niej nauczania zdalnego. Z domu zajęcia prowadził także wychowawca tej grupy. Później inspekcja sanitarna zgodziła się jednak, by przez internet uczyła się cała szkoła. Decyzja obowiązywała od 7 do 12 września.

Do 12 września zdalne zajęcia prowadzone były dla uczniów jednej z klas drugich Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego na Czerniakowskiej. Jak przekazał rzecznik Śródmieścia Jakub Leduchowski, troje nauczycieli tej placówki przebywało na kwarantannie. 

Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej na Hożej do 12 września z domu uczyły się cztery klasy drugie. Koronawirusa potwierdzono tam u jednego z uczniów. Kwarantanną została objęta jego klasa, sześcioro nauczycieli oraz kilkoro uczniów innych oddziałów, którzy uczestniczyli w łączonych zajęciach językowych. Początkowo dyrekcja szkoły ubiegała się o możliwość całkowitego przejścia w tryb zdalnego nauczania, ale inspekcja sanitarna nie wyraziła na to zgody.

Z domu uczyli się także uczniowie jednej z klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa na Saskiej Kępie. Decyzja inspekcji sanitarnej obowiązywała do 14 września. Początkowo, gdy okazało się, że koronawirusa ma jedna z uczennic, dyrekcja szkoły wystąpiła o pozwolenie na wprowadzenie nauczania zdalnego w całej szkole, ale otrzymała negatywną opinię. Sanepid zaakceptował drugi wniosek w sprawie klasy, w której potwierdzono zakażenie. Potem władze placówki chciały jeszcze objąć nauką przez internet pozostałych trzecioklasistów, bowiem ich zdaniem istniało podejrzenie, że mieli oni kontakt z osobą zakażoną. Ale ponownie nie było na to zgody.

Koronawirusa wykryto także u ucznia Zespołu Szkół numer 12 im. Olimpijczyków Polskich przy Siennickiej. W środę (9 września) uczniowie jego klasy oraz dziesięciu nauczycieli, którzy mieli kontakt z uczniem, pozostali w domu. Dzień później inspekcja sanitarna wyraziła zgodę, by do 14 września prowadzono dla nich zajęcia w trybie zdalnym.

NA PYTANIA O POWRÓT DO SZKÓŁ W DOBIE PANDEMII ODPOWIADA "KORONAWIRUS RAPORT. SZKOŁA"

Autorka/Autor:kk/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Trwa akcja gaśnicza. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl