Te szkoły zmieniły tryb nauczania przez koronawirusa. Lista

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Czy prace pisemne uczniów mają zostać poddane kwarantannie?
Czy prace pisemne uczniów mają zostać poddane kwarantannie? TVN24
wideo 2/20
Koronawirus raport. Szkoła. Pytania i odpowiedzi

Sprawdziliśmy, które warszawskie szkoły wprowadziły w trzecim tygodniu września zmiany w trybie nauczania z powodu koronawirusa. Dwie placówki specjalne otrzymały zgodę inspekcji sanitarnej na zawieszenie zajęć stacjonarnych do końca tego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Organizacja pracy szkół w dobie pandemii jest obowiązkiem dyrektorów. To oni odpowiadają za wprowadzone w placówce środki bezpieczeństwa i rozwiązania, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało, że od 1 września uczniowie wracają do szkół na zajęcia stacjonarne. Przygotowało też wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym wytyczne w tej sprawie.

Decyzją resortu edukacji dyrektorzy mogą wnioskować do organu prowadzącego o przejście na zdalny lub hybrydowy tryb nauczania. Będzie ono możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii inspekcji sanitarnej, która uzna, że sytuacja epidemiczna wymaga podjęcia takich kroków. Warunkiem wydania zgody jest także potwierdzenie przypadków COVID-19 (u uczniów bądź pracowników) lub znalezienie się placówki w strefie żółtej lub czerwonej - czyli na terenie powiatu bądź miasta z najwyższą liczbą zakażeń, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia.

35 zakażeń

- Niestety liczba zakażeń wciąż wzrasta. Tydzień temu mieliśmy 13 pozytywnych wyników na obecność COVID-19, a teraz mamy już 35. Pojawiają się w kolejnych jednostkach i dzielnicach. Pracujemy nad zakupem szczepionek na grypę dla wszystkich pracowników oświaty. Pieniądze trafiły już do dzielnic, niebawem ruszą zakupy. Myślę, że pierwsze rozstrzygnięcia będą za góra dwa-trzy tygodnie. Spróbujemy pomóc jeszcze w ten sposób - informuje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Ratusz podaje, że od 1 września obecność koronawirusa w organizmie potwierdzono u 16 nauczycieli ze szkół, przedszkoli, młodzieżowego ośrodka socjoterapii oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej. Zakażonych zostało także 16 uczniów ze szkół ponadpodstawowych, bursy, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego oraz szkół podstawowych. Dodatkowo testy dały pozytywne wyniki u trojga pracowników administracji i obsługi przedszkola z Bemowa.

Na kwarantannie aktualnie przebywa 275 osób. Pośród nich jest 227 uczniów (wraz z rodzicami), 40 nauczycieli, jedna pielęgniarka szkolna oraz siedmioro pracowników administracji i obsługi.

Zamknięte szkoły

Do końca roku zdalnie będą uczyli się podopieczni Szkoły Podstawowej Specjalnej numer 287 w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego przy ulicy Żwirki i Wigury. Inspekcja sanitarna wydała pozytywną opinię w tej sprawie na podstawie opinii kierownika podmiotu leczniczego. Wskazano w niej na analizę sytuacji zdrowotnej dzieci przebywających w szpitalu.

Podobnie stało się w przypadku Szkoły Podstawowej Specjalnej numer 283 w Instytucie Matki i Dziecka przy ulicy Kasprzaka. Obie placówki otrzymały zgodę na zawieszenie zajęć stacjonarnych w terminie od 1 września do 31 grudnia 2020 roku.

Zajęcia stacjonarne zostały zawieszone do 19 września w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym numer 3 przy ulicy Patriotów. 

Zajęcia w trybie hybrydowym

W trzecim tygodniu września zdalnie uczą się nastolatkowie ze Szkoły Podstawowej numer 42 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przy Balkonowej. - Po uzyskaniu opinii inspekcji sanitarnej oraz organu prowadzącego, uczniowie klasy szóstej pozostawać będą na kwarantannie domowej do 20 września, tak jak i nauczyciele, którzy mieli kontakt z zakażonym uczniem. To może powodować zmiany w planie lekcji, ponieważ nauczyciele prowadzą także zajęcia w innych klasach - wyjaśnia Rafał Lasota, rzecznik prasowy Targówka. Zaznacza też, że obecnie zajęcia dla pozostałych klas odbywają się bez zmian w trybie stacjonarnym. Zapadła jednak decyzja o odwołaniu nadchodzących wywiadówek. 

Zgodę na zdalne nauczanie w jednym z oddziałów klasy pierwszej otrzymała Dyrekcja Liceum Filmowego przy Warszawskiej Szkole Filmowej przy ulicy generała Zajączka. Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, koronawirusa potwierdzono tam u jednego z uczniów. Decyzja obowiązuje od 8 do 18 września. 

Pozytywny wynik testu otrzymał także jeden z uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza przy Siennej. - Dyrektor w poniedziałek późnym wieczorem otrzymał od rodzica jednego z uczniów klasy drugiej informację o jego pozytywnym wyniku testu na Covid-19 - informuje Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy Woli. Jak dodaje, dyrekcja szkoły przy Siennej tego samego dania skontaktowała się z inspekcją sanitarną, przekazując listę osób, które miały kontakt z zakażoną osobą. - Dołączyła do niej prośbę o zawieszenie zajęć stacjonarnych dla jednej z klas drugich - dodaje rzecznik. Opinia sanepidu była pozytywna. Zdalne nauczanie ma odbywać się od 15 do 19 września. W kwarantannie jest 34 uczniów i siedmiu nauczycieli.

Powróciły do zajęć stacjonarnych

Pierwszą warszawską placówką publiczną, która otrzymała zgodę na zawieszenie zajęć stacjonarnych i nauczanie zdalne, była Szkoła Podstawowa numer 210 im. Bohaterów Pawiaka przy Karmelickiej. Z powodu zakażenia u jednego z nauczycieli lekcje przez internet odbywały się od 3 do 7 września.

Między 7 a 11 września zajęcia stacjonarne nie odbywały się w Technikum Ogrodniczym w Zespole Szkół numer 39 przy Bełskiej na Mokotowie. Koronawirusa potwierdzono tam u jednego z nauczycieli. Wszystkie klasy uczestniczyły w zajęciach zdalnych.

W podobnej sytuacji znaleźli się uczniowie Technikum Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznego przy Krasnołęckiej. Po tym, jak koronawirusa wykryto u jednego z uczniów klasy pierwszej, zapadła decyzja o wprowadzeniu w niej nauczania zdalnego. Z domu zajęcia prowadził także wychowawca tej grupy. Później inspekcja sanitarna zgodziła się jednak, by przez internet uczyła się cała szkoła. Decyzja obowiązywała od 7 do 12 września.

Do 12 września zdalne zajęcia prowadzone były dla uczniów jednej z klas drugich Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego na Czerniakowskiej. Jak przekazał rzecznik Śródmieścia Jakub Leduchowski, troje nauczycieli tej placówki przebywało na kwarantannie. 

Z kolei w Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej na Hożej do 12 września z domu uczyły się cztery klasy drugie. Koronawirusa potwierdzono tam u jednego z uczniów. Kwarantanną została objęta jego klasa, sześcioro nauczycieli oraz kilkoro uczniów innych oddziałów, którzy uczestniczyli w łączonych zajęciach językowych. Początkowo dyrekcja szkoły ubiegała się o możliwość całkowitego przejścia w tryb zdalnego nauczania, ale inspekcja sanitarna nie wyraziła na to zgody.

Z domu uczyli się także uczniowie jednej z klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa na Saskiej Kępie. Decyzja inspekcji sanitarnej obowiązywała do 14 września. Początkowo, gdy okazało się, że koronawirusa ma jedna z uczennic, dyrekcja szkoły wystąpiła o pozwolenie na wprowadzenie nauczania zdalnego w całej szkole, ale otrzymała negatywną opinię. Sanepid zaakceptował drugi wniosek w sprawie klasy, w której potwierdzono zakażenie. Potem władze placówki chciały jeszcze objąć nauką przez internet pozostałych trzecioklasistów, bowiem ich zdaniem istniało podejrzenie, że mieli oni kontakt z osobą zakażoną. Ale ponownie nie było na to zgody.

Koronawirusa wykryto także u ucznia Zespołu Szkół numer 12 im. Olimpijczyków Polskich przy Siennickiej. W środę (9 września) uczniowie jego klasy oraz dziesięciu nauczycieli, którzy mieli kontakt z uczniem, pozostali w domu. Dzień później inspekcja sanitarna wyraziła zgodę, by do 14 września prowadzono dla nich zajęcia w trybie zdalnym.

NA PYTANIA O POWRÓT DO SZKÓŁ W DOBIE PANDEMII ODPOWIADA "KORONAWIRUS RAPORT. SZKOŁA"

Autorka/Autor:kk/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!

Straż Graniczna w Warszawie zatrzymała czterech cudzoziemców. To efekt kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy na terenie stolicy i powiatu pruszkowskiego.

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Przebywali w Polsce nielegalnie. Czterech cudzoziemców zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

W weekend nowy asfalt zyska jezdnia Wisłostrady na odcinku pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a Gdańskim. Drogowcy będą kontynuować też prace na Wałbrzyskiej i Głębockiej. Z kolei po długim weekendzie robotnicy pojawią się na Myśliwieckiej. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Frezowanie na Wisłostradzie, Wałbrzyskiej i Głębockiej. Remont Myśliwieckiej

Frezowanie na Wisłostradzie, Wałbrzyskiej i Głębockiej. Remont Myśliwieckiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał 42-letniego Andriego I. na 25 lat więzienia. Jak wynika z ustaleń prokuratury, I. zadał 30 ciosów ostrym narzędziem 56-letniemu rodakowi. Poszkodowany zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Wyrok nie jest prawomocny.

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia w Puchałach pod Pruszkowem. Nie żyje dwuletnie dziecko, które zostało porażone prądem - przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odblokowano już drogę krajową numer 50 po czołowym zderzenia auta dostawczego z osobowym, do którego doszło w miejscowości Ostrówek. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na wyprawę rowerową drogą ekspresową wybrał się 42-latek. Jak informuje policja, zakończyła się ona mandatem karnym i reprymendą ze strony stróżów prawa, że takie zachowanie na drodze to igranie ze śmiercią.

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl